DOJČE VELE TVRDI - UKRAJINSKE VOJNIKE LEČE "MAGIČNIM PEČURKAMA": Psihoterapeuti im daju nedozvoljene supstance zbog RATNIH TRAUMA

Shutterstock, Alamy / Alamy / Profimedia, Martin Bond / Alamy / Profimedia

Zbog rata u Ukrajini preispituje se i psihoterapija, objavio je Dojče vele (DW) koji navodi da neki stručnjaci smatraju da bi u lečenju posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) trebalo koristiti zabranjene supstance kao što su ekstazi ili različiti psihodelici.

Supstance kao što su LSD (Lysergsäurediethylamid), psilocibin koji „diže“, a dobije se iz tzv. „magičnih pečuraka“, kao i DMT (Dimetiltriptamin), koji se takođe nalazi u biljkama, zabranjene su širom sveta konvencijom Ujedinjenih nacija iz 1971. godine. Ali, od nakon ruske invazije na Ukrajinu, broj zagovornika tih supstanci za upotrebu u psihoterapiji se povećavao.

DW navodi da se, s obzirom na to da je u Ukrajini zabeleženo povećanje broja slučajeva ozbiljnih mentalnih oboljenja, psihoterapeuti sve više okreću tim nedozvoljenim supstancama, posebno kada leče vojnike koji su bili na frontu i koji zbog toga imaju PTSP.

To je za DW potvrdilo više osoba u različitim razgovorima.

Stephan Goss / Shutterstock Editorial / Profimedia, Telegram prinstcreen 
foto: Stephan Goss / Shutterstock Editorial / Profimedia, Telegram prinstcreen

Stručnjaci u Ukrajini vrše politički pritisak na tamošnji parlament kako bi se olakšala mogućnost lečenja tim supstancama. Jedna od njih, direktorka Centra za lečenje ratnih veterana Jelena Voznjicina, ukazuje u izjavi za DW kaže da bi parlament trebalo da „odredi konkretne korake šta bi trebalo da se uradi kako bi terapija uz pomoć psihodelika bila dostupna u Ukrajini“.

Psihodelici, poput kanabisa, na listi su zabranjenih medikamenata i nisu uključeni u protokole lečenja, na primer PTSP-a. „Želimo to da promenimo“, kaže Voznjicina.

Ona je uverena u uspeh takvog pristupa, posebno sada, u vreme rata u Ukrajini: „Konvencionalna psihoterapijska sesija traje sat, najviše dva. Osobi s psihološkom traumom potrebno je mnogo takvih seansi. Zbog toga se terapija često razvlači na godinu ili dve.

„Terapija potpomognuta psihodelikom“ mogla bi, tvrdi, da pomogne da se ubrza proces izlečenja. „To je važno zato što se zbog rata suočavamo s komplikovanim slučajevima koji ne mogu da se leče konvencionalnim tretmanom“, kaže Voznjicina.

Alamy / Alamy / Profimedia 
foto: Alamy / Alamy / Profimedia

Ona ujedno naglašava da „ne leče psihodelici, već terapija“. Dakle, psihoterapija koja se odvija dok je pacijent pod uticajem leka kao što je psilocibin, a koji se nalazi u psihotropnim pečurkama. Ili MDMA, poznatim i kao ekstazi, ketamin ili druge supstance.

Takva terapija se, naglašava ukrajinska lekarka, mora sprovoditi u medicinskim centrima. Traje do osam sati i zahteva kontrolu i nadzor profesionalnih psihoterapeuta.

Pristalice i protivnici takvih tretmana oko toga se već duži niz godina sukobljavaju. Pristalice nailaze na oštar otpor tradicionalista – ali lobi za upotrebu droga u psihoterapiji raste, posebno u SAD. Pristalice imaju i moćnog saveznika: organizacije ratnih veterana oružanih snaga SAD. Odeljenje za boračka pitanja vlade SAD takođe podržava upotrebu MDMA u lečenju PTSP-a. U suštini, stručnjaci očekuju da će takva terapija prvi put dobiti odobrenje već sladeće, 2024. godine.

Shutterstock 
foto: Shutterstock

To bi bila odluka s potencijalno dalekosežnim posledicama i za druge, ranije ilegalne supstance. Jer, postavlja se pitanje: zašto bi jedno trebalo da bude odobreno, a drugo da ostane zabranjeno? A činjenica je i da lekari širom sveta rade na brojnim studijama o upotrebi tih ranije zabranjenih supstanci.

Legalizacija MDMA u psihoterapiji dobila je zamah objavljivanjem „faze III studije“ u američkom naučnom časopisu „Priroda“ (Nature). Uspešne studije u tzv. fazi III često su poslednji neophodan korak pre nego što se neki lek odobri. U studiji „bezbednost i efikasnost“ MDMA zaključuje se da ta supstanca „smanjuje simptome PTSP-a i funkcionalna oštećenja u raznolikoj populaciji s umerenim do teškim PTSP-om i da se generalno dobro podnosi“.

Istraživanja o tome sprovode se i u Evropi. Evropska agencija za lekove (EMA) trenutno vodi četiri studije o upotrebi MDMA i jednu o upotrebi LSD-a. Takođe, postoji „jedanaest kliničkih ispitivanja u EU sa psilocibinom“, odgovorio je direktor EMA Imer Kuk prošlog marta u odgovoru na nadstranačko pitanje poslanika Evropskog parlamenta. U pismu se dodaje i sledeće: Želeo bih da vas obavestim da EMA prepoznaje potrebu da podrži one koji razvijaju psihodelike i na tome radi zajedno s njima.“

Martin Bond / Alamy / Profimedia 
foto: Martin Bond / Alamy / Profimedia

U Nemačkoj će narednog proleća biti završena studija o terapiji psilocibinom iz pečuraka, takozvanim „Magičnim pečurkama“ (Magic Mushroms). „Testiramo efikasnost i bezbednost psilocibina u depresiji rezistentnoj na lečenje“, kaže šef istraživačkog tima Gerhard Grinder u intervjuu za DW. Taj psihijatar i psihoterapeut radi inače kao profesor na Medicinskom fakultetu u Manhajmu.

„Ono što sad već mogu da kažem jeste da uočavamo dobre rezultate kod određenog broja pacijenata“, kaže Grinder. Međutim, mnogima to ne pomaže, što je uglavnom zbog činjenice da su ispitanici dugo vremena patili od veoma teške depresije. Zaključak: „Želimo da lečimo ranije faze bolesti“, kaže Grinder.

Dok je upotreba MDMA u terapiji traume ratnih veterana pokazala vidljiv uspeh, Grinder je kritičan prema upotrebi drugih supstanci. On u razgovoru za DW kaže da MDMA i ne spada u grupu psihodelika. Supstance kao što je psilocibin iz pečuraka „ne koriste se u većini kliničkih studija za posttraumatske stresne poremećaje, jer postoji strah od retraumatizacije“, objašnjava nemački lekar.

On ujedno kritikuje i terapiju usred rata: „Raditi tako nešto u ratom zahvaćenim zonama, etički je veoma, veoma upitno.“

(Kurir.rs/Deutsche Welle)

Bonus video:

This browser does not support the video element.

02:52
"ZAŠTO PRETIŠ NUKLEARKOM AKO TI OFANZIVA IDE TAKO DOBRO?" Milić o optužbama da je Ukrajina lažna država: Zelenskog NE KONTROLIŠU! Izvor: Kurir TV