Predsednik Kine Si Đinping i predsednik SAD-a Džo Bajden sastali su se juče po podne u San Francisku.
Ambasador Bosne i Hercegovine u Kini Siniša Berjan kazao je u intervjuu za Kinesku medijsku grupu da je Kina izuzetno važna članica Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje(APEK-a), i da igra važnu ulogu u održavanju regionalnog mira i stabilnosti, promovisanju globalnog ekonomskog razvoja i podsticanju reformi globalnog sistema upravljanja.
„Kao najveća zemlja u razvoju, Kina se suočava sa brojnim izazovima ali i stvara brojne mogućnosti, koje se ogledaju kroz mogućnosti jačanja saradnje i razmene sa drugim zemljama širom sveta. Odnos Kine i SAD-a je dosta složen ali očekujem da će fokus Kine na sastanku APEK-a u San Francisku biti usmeren na globalne izazove i rešavanje problema dijalogom, konsultacijom i saradnjom“, kazao je Berjan. „Mislim da će Kina čvrsto zauzeti poziciju promocije demokratizacije međunarodnih odnosa, pridržavati se principa multilateralizma i promovisati razvoj globalnog sistema upravljanja u pravednijem, razumnijem i ravnopravnijem pravcu“.
Ambasador Berjan je naglasio da iako su prethodne godine bila puna izazova, pre svega na zdravstvenom, ali i ekonomskom i političkom planu, Kina je nastavila da ulaže velike napore za stvaranje zdravijeg globalnog razvoja, trajnog mira i sveobuhvatne bezbednosti, zajedničkog prosperiteta, transparentnosti i inkluzivnosti. „Inicijative za globalni razvoj, bezbednost i civilizaciju koje je predložio uvaženi predsednik Si Đinping reflektuju odlučnost Kine da promoviše vizije multilateralizma i izgradnje društva koji će deliti zajedničku budućnosti i sudbinu čovečanstva.
Na primer, značaj Inicijative za globalni razvoj predložene 2021. godine prepoznat je i od samih Ujedinjenih nacija. Ova inicijativa ima podršku velikog broja zemalja međunarodne zajednice, preko 60 zemalja se priključilo grupi prijatelja ove inicijative u okviru Ujedinjenih nacija, preko 100 zemalja je dalo podršku ovoj inicijativi“, kazao je Berjan. Ambasador ističe da inicijativa daje šansu i malim zemljama da utiču na tokove razvoja na globalnom planu.
„Cilj je da se unapredi standard života na globalnom planu, dakle i u nerazvijenim zemljama i zemljama u razvoju. Tu se pre svega misli na borbu protiv siromaštva, brza reakcija na hitne situacije kako što je recimo bila borba protiv pandemije kovida, zatim da se odgovori na globalne izazove kao što je nestašica hrane, energenata itd. Ova inicijativa bavi se i pitanjem digitalne ekonomije i tzv. zelenog razvoja. Smatram da ova inicijativa može dati veliki doprinos u postizanju Globalnih ciljeva održivog razvoja UN-a do 2030. godine“, zaključuje Berjan.
Kineska medijska grupa