Kao drugi po veličini grad u Srbiji, Novi Sad se svrstava i u najveće proizvođače otpada u regionu, što ujedno dovodi i do ogromnog problema sa kojim se suočava – upravljanja njime.
Odlaganje proizvedenog otpada se vrši još uvek na primitivan način, odnosno stvaranjem deponija koje su veoma štetne po okolinu.
Poslednjih deset godina Novi Sad je u programe i projekte u oblasti unapređenja životne sredine uložio više od tri milijarde dinara. Jedan od najvažnijih projekata je Regionalni centar za upravljanje otpadom u Novom Sadu.
Osnovna ideja ovog projekta je uklanjanje postojećih deponija i posmatranje otpada kao sirovine, odnosno goriva, čime će se najveći deo reciklirati u zatvorenom prostoru a samo manji procenat, onoga za koji još uvek nismo dostigli nivo napretka, deponovaće se.
Time će se, suprotno dosadašnjoj praksi, umesto zagađenih zemljišta na kojima su deponije stvarati plodno i zdravo zemljište. Samim tim stvoriće se čistiji vazduh, zemlja i voda.
Plan je da se svim domaćinstvima i privredi omoguće kante i poveća broj kontejnera za primarnu selekciju otpada kako bi se podigla svest građana o neophodnosti reciklaže i zaštiti životne sredine.
Izgradnja Regionalnog centra za upravljanje otpadom u Novom Sadu, čiji je početak planiran za kraj 2023. ili početak 2024. godine, doneće velike i pozitivne promene u zaštiti životne sredine, kako za grad i njegovu okolinu tako i za ceo region.
Evropska komisija je prepoznala ovu inicijativu i ocenila novosadski projekat kao jedan od najbolje urađenih u Srbiji.
Promo