ŠTA SU DECA 1981. REKLA O BATINAMA? Danas je fizičko kažnjavanje NEPRIHVATLJIVO, a tad su se roditelji često odlučivali za to

Printscreen/Twitter

U našim krajevima postoji izreka "Batina je iz raja izašla", a u prošlosti su je mnogi roditelji prakrikovali i primenjivali u svom stilu roditeljstva. Danas je to mnogo ređa pojava, a psiholozi često ističu da je pozitivni stimulans u vidu nagrade mnogo bolji način vaspitavanja dece nego što su batine i kazne ikada bile.

Ipak, da je ovaj metod u prošlom veku bio široko rasprostranjen govori jedan video iz 1981. godine. U njemu su odrasli pitali decu da li dobijaju batine, gde i zašto, ali i da li odobravaju batine i slažu se sa njima.

Printscreen/Twitter 
foto: Printscreen/Twitter

- Ja dobijam batine jedanput, dva puta na dan. Ja dobijam kaišem i boli, Ja dobijam batine prutom i puno su jake - su rečenice kojima je započet video iz 1981. godine.

- Mene tuče mama i tuče me gde god stigne - rekao je jedan dečak, a drugi je dodao:

- Mene tuče tata i po guzici.

Na pitanje sećaš li se ti nekih batina, jedan dečak je odgovorio:

- Sećam se, kad sam polupao prozor - a kada ga je voditeljka upitala da li ih je zaslužio, jednostavno je rekao "Jesam".

Jednu devojčicu pitala je "Šta ti misliš da li je batina potrebna?", a kada je ona odgovorila da jeste usledilo je pitanje "Znači ti voliš batine":

- Ja ne volim batine, ali batine su korisne za decu.

"Žalosno svedočanstvo. Govori koliko roditelji nisu imali vremena za decu", "Dobri smo mi ispali u kakvom idiotskom društvu smo odrastali i na koji način su nas vaspitavali. Pa ovaj mulj u kome živimo je upravo direktna posledica ovog zlostavljanja", glasili su neki od komentara.

Zašto ne treba tući decu?

- Batinama se bitno narušavaju odnosi između roditelja i deteta, jer dete izgrađuje osećanje straha, raste sa velikim osećajem krivice i izrazito lošim mišljenjem o sebi (sve do viših razreda osnovne škole, deca veruju da su "kriva" čim ste vi prisiljeni da ih udarate). Telesno kažnjavanje utiče na razvijanje ličnog nezadovoljstva i nesigurnosti. Ono ne samo da ugrožava detetovo zdravlje, integritet i dostojanstvo, već ostavlja posledice čak i kada one vidljive povrede i ožiljci prođu. Gubi se poverenje i komunikacija. Ne znam odakle su batine izašle, ali znam gde treba da odu. Zauvek - rekla je za Kurir.rs psihološkinja Jelena Holcer.

(Kurir.rs)

Bonus video:

This browser does not support the video element.

02:04
TEODORA SE SUSRELA SA SEKUNDARNIM STERILITETOM: Evo šta to znači i kako da besplatno dobijete vantelesnu od Grada Beograda  Izvor: Kurir televizija