Muzički festival od svog nastanka do danas evoluirao je u događaj svetskog formata i doneo privredi Srbije više od 250 miliona evra
Uspostavljen kao muzički festival s ciljem da okupi aktuelne muzičke izvođače i bendove i gledaocima pruži nezaboravni muzički ugođaj na ovim prostorima, Egzit festival odavno je izašao iz tih okvira. Proglašavan je i nagrađen je kao najbolji regionalni i evropski festival, a ispostavilo se da je višestruko isplativ, i to ne samo u ekonomskom smislu. Osim što je doprineo boljem pozicioniranju Novog Sada, ovaj festival godinama donosi privredi vojvođanske prestonice, ali i celoj zemlji, ozbiljnu zaradu. Primera radi, Egzit je ovogodišnjim izdanjem privredi Novog Sada i Srbije doneo nova 21,2 miliona evra.
Od Egzita milionski doprinosi
Ivan Petrović, predsednik UO Egzit fondacije, kaže za Kurir da je ovaj muzički festival od postanka do danas evoluirao u događaj svetskog formata.
- Egzit festival je u poslednje 23 godine izrastao u jedan od najvećih kulturno-turističkih događaja na svetu, koji godišnje poseti oko 200.000 posetilaca iz 120 zemalja sveta, od čega su 65 odsto posetilaca strani turisti. Direktan ekonomski doprinos turističkoj privredi Novog Sada i Srbije je u 2023. godini iznosio 21,2 miliona evra, a ukupan direktan ekonomski doprinos od osnivanja festivala prešao je 250 miliona evra. Takođe, promotivna vrednost doprinosa Egzit festivala pozitivnom imidžu Srbije i njenog turizma je, prema oceni svetskih medija, u kategoriji - neprocenjivo - navodi Petrović.
Pored milionskih doprinosa domaćoj privredi Srbije jeste i međunarodna promocija Novog Sada i Srbije, koja traje pre, tokom i nakon Egzit festivala. Naš sagovornik ukazuje da je vrednost ove promocije nemoguće izmeriti novcem.
Stranci odneli prevagu
Ovog jula Egzit je posetilo preko 200.000 ljudi iz 120 zemalja sveta, 36,7 odsto njih je bilo prvi put u Novom Sadu. Broj posetilaca koji nisu iz Srbije iznosi 65 odsto, a čak 83,5 odsto njih je u ovaj grad došlo baš zbog festivala, što je jasan pokazatelj da Egzit Novi Sad i Srbiju pozicionira na odlično mesto globalne turističke mape. Posetioci su tokom festivala u Novom Sadu i Srbiji prosečno trošili 567 evra, što je povećanje za 18 evra u odnosu na prethodno izdanje.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Gradske uprave za kulturu Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.