Ptice selice lete na jug.
Ipak, za neke od njih ovaj put će biti fatalan, naročito za ždralove. Prema informacijama iz Mađarske, kroz ovu komšijsku zemlju je prošlo oko 100.000 jedinki populacije ždralova tokom prvog leta.
Međutim, 20.000 njih je izgubilo život. Njihovo prvo stajalište bilo je na severu Mađarske, u nacionalnom parku, potom Segedinu, a onda ulaze u Srbiju gde se u okolini Subotice, Kanjiže i Pečeja zadržavaju na okolnim jezerima i ribnjacima gde odmaraju i hrane se. Međutim, već je oko 700 ždralova uginulo i u Srbiji.
Za pomor ždralova krivac je novi talas avijarne influence poznat kao ptičiji grip, visokopatogenog tipa H5N1.
Siniša Filipović, epizotiolog Veterinarskog instituta u Subotica obajsnio je kako najčešće dolazi do zaražavanja.
- U poređenju s prethodnom i predprethodnom godinom, imali smo pojedinačne slučajeve. U tom trenutku, kada krenu selidbe, jesen ili zima, imali smo pojedinačne slučajeve uginuća ptica, ali nije bilo velikog pomora. Divlje ptice se zaraze u kontaktu sa drugim divljim životinjama koje su već zaražene.To se obično događa preko vode, hrane ili vazduha, u kontaktu sa zaraženim životinjama. Virus je praktično ušao u populacije gotovo svih divljih ptica tokom poslednje dve do tri godine i ostavlja katastrofalne posledice. Stoga bi manipulaciju sa pronađenim leševima trebali obavljati stručnjaci, iako još uvek nema naučnih dokaza da je virus prešao na ljude - rekao je Filipović.
U ovakvim situacijama je ugroženo gajenje živine. On je apelovao na vlasnike da pojačaju sigurnosne mere.
- Virus je patogen za živinu i zbog toga treba apelovati na vlasnike domaće živine da preduzmu mere opreza jer za sada ne postoji lek za ovaj virus. Sva zaražena živina se obično uništava - istakao je.
Stručnjaci apeluju na građane da obaveste nadležne ukoliko primete zdrave ždralove. Prvi znak da su ptice zaražene je kada slete u domaćinstvo ili se zadrže u naseljima umesto da nastave let. Nažalost, svaka ptica koja se zarazi uskoro će uginuti jer leka nema.
Kurir.rs
Bonus video: