Sekretarijat za investicije grada Beograda dodelio je, nakon trećeg tendera, grupi ponuđača posao rekonstrukcije, dogradnje i prenamene Muzeja grada Beograda.
Ovaj posao je vredan nešto više od 5 milijardi dinara. Na tender su, kako se novodi u odluci o dodeli, pristigle još dve ponude, a izabrana je "ekonomski najpovoljnija".
Projekat za izvođenje i građevinska dozvola odavno su spremni. Autori projekta su arhitekte Jelena i Goran Vojvodić koji su pre sedam godina pobedili na arhitektonskom konkursu za obnovu zdanja na uglu Resavske i Nemanjine ulice
Šta je sve planirano:
Prvi sprat je planiran za stalne izložbene postavke u delu objekta prema Birčaninovoj.
U delu prema Nemanjinoj biće depo muzejskih i studijskih zbirki.
Drugi sprat je u delu prema Birčaninovoj ulici planiran za stalne izložbene postavke i prostore edukativnih radionica sa pratećim sanitarnim prostorijama.
Deo prostora prema Nemanjinoj namenjen je za depo slika, skulptura, nameštaja. Potkrovlje je predviđeno za upravu muzeja, direktora i prateće službe.
U planu je i rušenje postojećeg centralnog stepeništa orijentisanog prema dvorištu, kao i ulaznog stepeništa i dela galerije radi formiranja reprezentativnog hola. U okviru dvorišta planiran je i spoljni amfiteatar sa urbanim mobilijarom.
Podsećanja radi Muzej grada Beograda osnovan je 15. oktobra 1903. godine pod nazivom Opštinski muzej i biblioteka. Godine 1911. iz Konaka kneginje Ljubice iselili su se Kasacioni i Apelacioni sud, te je su prostorije pripale Opštinskom muzeju. Nakon Prvog svetskog rata, zalaganjem ličnosti iz kulturnog kruga Beograda, među kojima je bio i su bili: Branislav Nušić, načinjeni su napori da se obezbede sredstva za dalji rad Muzeja. Opštinski muzej i biblioteka dobili su svoju stalnu zgradu 1935. godine, u ulice Kneginje Ljubice 1, danas Zmaj Jovina 1, u kojoj se i danas nalaze administrativne prostorije Muzeja.
Sredinom 1945. godine, Gradski muzej biva preimenovan u Muzej grada Beograda.
Danas, u fondu Muzeja se čuva preko 157. 000 predmeta koji svedoče o razvoju glavnog grada od praistorije do savremenog doba. Predmeti su raspoređeni u tri odseka, za arheologiju, istoriju i istoriju kulture i umetnosti. Uz osnovne zbirke, u Muzeju se nalazi i preko 40 legata. Osim navedenih odseka, u Muzeju grada Beograda postoji i Odsek za zaštitu u sklopu kojeg se nalaze Dokumentacioni centar, Služba za konzervaciju i Služba za edukaciju.
Promo