PAO JOŠ JEDAN "OFICIR" NAJMOĆNIJEG KLANA! Poslali ga u šume Kolumbije po SPECIJALNOM ZADATKU, blisko sarađuju sa BALKANCIMA

Interpol

Masimo Điljoti (55), kog je Europol opisao kao opasnog begunca, blisko povezanog sa italijanskom Ndrangetom, jednom od najmoćnijih kriminalnih organizacija na svetu, uhapšen je u Kolumbiji.

On se sumnjiči da je organizovao šverc tona i tona kokaina iz Južne Amerike u Evropu. U hapšenju su učestvovali italijanski karabinjeri i kolumbijska policija, a akciju su podržali Evropol i Interpol.

I baš kao što je Evropol uspostavio specijalnu radnu grupu koja se bavi balkanskim kartelom, Interpol je 2020. pokrenuo projekat poznat pod akronimom I-CAN (INTERPOL Cooperation Against Ndrangeta).

Njihova specijalnost je lov na pripadnike Ndrangete, a od pokretanja operacije širom sveta uhvatili su 93 odbegla člana te organizacije.

- Ovo hapšenje je takođe dokazalo da je I-CAN efikasan u borbi protiv jedne od najvećih i najmoćnijih kriminalnih organizacija na svetu. To je sistem koji omogućava agencijama za sprovođenje zakona širom sveta da međusobno dele važne i vredne informacije - rekao je Siril Gut, direktor Interpolovog odeljenja za operativnu podršku i analizu.

Điljoti je uhapšen nakon što je sistem I-CAN prošlog septembra u Brazilu, Kolumbiji, Dominikanskoj Republici, Panami i Venecueli signalizirao da je on tražen i opasan begunac, za kojim je Interpol raspisao crvenu poternicu.

Pored toga, policiji je saopšteno da je povezan sa mnogim visokorangiranim članovima italijanskog organizovanog kriminala, kao i sa latinoameričkim narkokartelima.

Sumnja se i da je nekoliko meseci proveo u tajnim laboratorijama za drogu. Tokom istrage se saznalo da je Ndrangeta poslala Điljotija u planine u Kolumbiji, i da je njegov posao bio da radi direktno sa proizvođačima droge u njihovim proizvodnim pogonima.

Plan je bio da se obuči u proizvodnji droge, da bi po povratku u Evropu obučavao druge pripadnike klana.

Điljoti je krajem novembra uhapšen u blizini svog boravišta.

Južnoamerički karteli, balkanski kartel i Ndrangeta čine moćan kriminalni trougao koji izaziva glavobolje policijskim snagama širom sveta.

Balkanski kartel se poslednjih godina pretvorio u jednu od najmoćnijih kriminalnih organizacija na svetu, a sve dosadašnje istrage pokazuju da su iz trgovine drogom izbacili posrednike i da kokain kupuju direktno od kartela u Južnoj Americi.

Isto tako, istrage pokazuju da oni dobro i često sarađuju sa Ndrangetom, najmoćnijom kriminalnom organizacijom na svetu, koja zastrašujuće brzo raste, stoji iza najvećeg dela trgovine kokainom u Evropi, a enormni novac koji zarađuje u ovom "poslu" pere ulaganjem u legalne poslove ili ga koristi za mito.

Ova italijanska mafijaška organizacija poznata je i po ekstremnom nasilju, a tokom godina je postala poznatija i jača u kriminalnim poslovima od Koza Nostre i Kamore.

Veruje se da Ndrangetom upravlja nekoliko moćnih porodica koje potiču iz San Luke, grada u Kalabriji.

NORBERTO DUARTE / AFP / Profimedia 
Uhapšeni pripadnici Ndrangetefoto: NORBERTO DUARTE / AFP / Profimedia

Policija veruje da ima oko 7.000 "vojnika" koji su podeljeni u oko 100 porodičnih klanova. Neke od ovih porodica su u sukobu od 1991. godine i uključene su u rat kriminalnih klanova, što je rezultiralo masovnim sukobima u Italiji, ali i širom Evrope.

Glavni "posao" Ndrangete je međunarodna trgovina drogom, posebno kokainom. Švercuju drogu iz Južne Amerike u Evropu, a posao su proširili i na Australiju.

Ndrangeta sarađuje sa kolumbijskim zalivskim kartelom i kriminalnim organizacijama u Ekvadoru, a njihovi klanovi su takođe bili uključeni u međunarodnu trgovinu vatrenim oružjem od Pakistana do Južne Amerike. Sumnja se da su oružjem snabdevali zloglasnu kriminalnu grupu PCC (Primeiro Comando da Capital), a zauzvrat su dobijali kokain.

U međuvremenu, PCC je izrastao u jedan od najvećih brazilskih narko-kartela, zagospodario je čitavom kriminalnom scenom te zemlje, pa čak i širi svoj "biznis" na eko-kriminal u Amazonu. I dobro sarađuju sa Balkanskim kartelom, sa kojim dele isti način organizovanja posla – funkcionišu kao korporacija.

(Kurir.rs/Večernji list)