SPORNA TERITORIJA VELIČINE FLORIDE

POČEO JE REFERENDUM ZBOG KOJEG MOŽE DA ZARATI I JUŽNA AMERIKA! Maduro i Venecuelanci žele da pripoje deo Gvajane BOGAT NAFTOM

EPA/Miguel Gutierrez, AP/Matias Delacroix

Venecuelanci danas na referendumu odlučuju da li njihova zemlja treba da formira svoju novu saveznu državu na većem delu teritorije naftom bogate susedne zemlje Gvajane.

CNN navodi da su iz Gvajane poručili da je ovaj referendum u Venecuelikorak ka pripajanju tuđe teritorije.

Američka televizija podseća da se ovo izjašnjavanje dešava u trenutku zabrinutosti zbog mogućeg vojnog sukoba ove dve južnoameričke zemlje.

EPA/Miguel Gutierrez 
Venecuelanski predsednik Nikolas Maduro na mitingu o pripajanju Esekibafoto: EPA/Miguel Gutierrez

Navodi se da sporno područje - region Esekibo pokriven gustom šumom - prekriva oko dve trećine teritorije Gvajane i otprilike je veličine američke savezne države Floride.

Venecuela odavno tvrdi da polaže pravo na Esekibo pošto se poziva na to da je region bio deo njene teritorije za vreme španske kolonijalne vlasti.

EPA/Miguel Gutierrez 
foto: EPA/Miguel Gutierrez

Vlasti u Karakasu odbacuju odluku međunarodne arbitraže iz 1899. kojom su utvrđene sadašnje granice sa Gvajanom, u vreme dok je ova zemlja još bila britanska kolonija.

Venecuelanski predsednik Nikolas Maduro, koji je već glasao na referendumu, prethodno je na mitinzima ovo izjašnjavanje predstavio kao borbu protiv imperijalizma.

AP/Matias Delacroix 
foto: AP/Matias Delacroix

Gvajana je pretnju pripajanja Esekiba Venecueli ocenila kao "egzistencijalnu", a zvaničnici ove male zemlje su referendum i zveckanje oružjem u regionu uporedile sa ruskom invazijom na Ukrajinu.

Međunarodni sud pravde u Hagu je u petak, nakon prijave Gvajane odlučio da "Venecuela treba da se uzdrži od referenduma", ali su iz Karakasa poručili da će ga održati bez obzira na tu presudu.

EPA/Miguel Gutierrez 
foto: EPA/Miguel Gutierrez

Gvajana je siromašna i slabo naseljena zemlja s oko 800.000 stanovnika, čija je ubrzana transformacija započela 2015. kada je američka kompanija "Ekson mobil" pronašla naftu kod obala Esekiba i kada je i Venecuela obnovila interesovanje za sporni region.

AP/Matias Delacroix 
foto: AP/Matias Delacroix

Otkriće nafte je vladi Gvajane omogućilo da ubira prihode od milijardu dolara godišnje, a ova zemlja bi mogla da prestigne Venecuele u eksploataciji "crnog zlata" i postane najveći proizvođač nafte na svetu kada se proizvodnja računa po glavi stanovnika.

AP/Matias Delacroix 
foto: AP/Matias Delacroix

Kako je Kurir ranije objavio, Brazil je "pojačao odbrambrene akcije" duž severne granice dok prati teritorijalni spor između dva svoja suseda - Gvajane i Venecuele.

(Kurir.rs/CNN)