Jedan od projekata koji će Beograd svrstati u red svetskih metropola, "Linijski park" koji se na Opštini Stari grad pruža duž reka, predstavljaće multifunkcionalnu zelenu oazu koja će ponuditi sportsko-rekreativne, edukativne i komercijalne sadržaje.
"Linijski park" osmišljen kao jedinstvena celina površine oko 22,8 hektara podeljen je tematski na deset međusobno povezanih celina i pruža se 4, 6 kilometara duž obale, od Beton hale do Pančevačkog mosta. U ovaj pojas uključen je i prostor između SC „Milan Gale Muškatirović, deo Bulevara vojvode Bojovića i Dunavske ulice, zatim postojeće železničke pruge do Pančevačkog mosta i uključuje komplekse Toplane „Dunav" i Marine „Dorćol".
„Linijski park" osmišljen kao pravo mesto za pešake i bicikliste koji će moći da se rekreiraju i odmaraju uz jedinstvene poglede i vizure koje će se pružati sa pasarela na reke, Veliko ratno ostrvo i okolinu.
Podeljen je u deset celina, kao i sama izgradnja koja će zbog kompleksnosti blizine istorijskih kompleksa Beogradske tvrđave teći u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika.
Planom je predviđeno da se prva celina nalazi na prostoru od platoa kod Pasarele do Bastiona Sv. Jakova, sa zapadne strane je reka Sava, a sa istočne spoljni bedem tvrđave. Zamisao je da ova celina integriše sportsko-rekreativne i kulturne sadržaje. Zbog arheološkog i istorijskog nasleđa ovaj ambijent imaće galeriju i amfiteatar.
Druga celina predstavlja prostor u blizini Kule Nebojša, takođe izlazi na reku sa zapadne strane, a sa istočne na Bulevar vojvode Bojovića i Dunavsku ulicu. Ovaj ambijent namenjen je pešaćkom saobraćaju, a bedem su autori ove celine videli kao mogućnost za letnju pozornicu s obzirom na direktan kontakt sa vodom.
Treća celina je najviše određena urbanističkim planom K-Distrikta i za nju su karakteristične aromatične bašte.
Pešačka komunikacija u različitim nivoima obeležava četvrtu zonu koja se prostire od podvožnjaka ulice Tadeuša Košćuška do podvožnjaka Dubrovačke ulice.
Peta celina predviđa gradnju pešačke i biciklističke pasarele koje se susreću iznad Dunavske ulice i zahvaljujući specifičnom luku dominiraju nove vizure i ambijenti.
Urbani mobilijar, amorfna struktura ambijenta i jezero nepravilnog oblika dužine 38 metara su elementi koji izdvajaju šestu celinu.
Sedma celina nalaziće se u blizini stambeno-poslovnog kompleksa Dorćol i isticaće je novi objekat koji će imati funkciju muzeja železnice i paviljon - muzej na otvorenom. Na ovim objektima nalaziće se zeleni krov.
Oaze u kontanimiranom zemljištu bi se mogla nazvati osma celina s obzirom na to da se nalazi južno od Luke Beograd i da su na ovoj lokaciji trenutno industrijski objekti. Stoga je isprojektovan savremeni vrt, zatim paviljoni koji će imati edukativnu i komercijalnu namenu.
Prostor između nekadašnje Dunav stanice i Poenkarove ulice čini devetu celinu: stari objekat Dunav stanice biće zadržan i rekonstruisan kako bi u budućnosti služio kao muzej železnice.
Deveta celina ima strukturu linearnog parka sa kulturnim, edukativnim i sportskim sadržajima. Jarke nijanse pretežno crvene boje oblikuju sportske sadžaje i u kombinaciji sa zelenilom čine ovu celinu prepoznatljivom.
Deseta celina se pruža duž železničkog koridora od ulice Mitropolita Petra do Pančevačkog mosta i u njenom sklopu je velika površina namenjena saobraćaju. Predviđen je i plato na koji se nadovezuje park sa dosta slobodnih i zelenih površina.
Promo