Da li ste znali da svega 15 odsto tinejdžera u Evropi ima osnovna znanja o upravljanju finansijama, a čak 22 odsto njih ne prepoznaje osnovne finansijske koncepte? Iako njihovi roditelji smatraju da je za usvajanje ovih znanja još rano, tinejdžersko doba je idealno za podsticanje odgovornog finansijskog ponašanja koje je preduslov za sigurniju i nezavisnu budućnost. Kako su nove generacije znatno više okrenute digitalizaciji i beskontaktnom načinu plaćanja, krenite sa njima u proces učenja o raspolaganju novcem kroz upotrebu kartice, ali i keš kada je to potrebno.
U tome će vam pomoći OTP banka, promoter finansijske pismenosti među ovom generacijom, jer je prva na našem tržištu ponudila karticu za tinejdžere – OTP Mastercard Junior. Reč je o izuzetno praktičnoj kartici, uz čiju pomoć dete može samostalno da vodi troškove i realizuje plaćanja kao što su džeparac, užina, knjižara, kupovine tokom boravka na ekskurziji, ali i online plaćanja i podizanje novca sa bankomata.
Tinejdžerima daje finansijsku autonomiju, ali takođe pruža i meru kontrole potrošnje sredstava njihovim roditeljima koji preko aplikacije imaju transparentan uvid kako koriste karticu. Roditelji mogu da podešavaju dnevni limit potrošnje i da definišu iznose za podizanje novca na bankomatu, kao i za plaćanje na Internetu ili POS terminalima.
Evo i nekoliko situacija u kojima će je najčešće koristiti:
Pokloni za rođendane prijateljima i prve kupovine bez roditelja
Upravo u tinejdžerskom dobu deca obavljaju svoje prve kupovine bez roditelja. Interesantno je da se u sve većoj meri odlučuju za online opciju odabira proizvoda i plaćanja, bilo da je reč o komadu odeće, patikama, knjigama, video igri. U takvim situacijama, potrebna im je kartica, ali i znanje o savesnom trošenju novca.
Ekskurzije, letovanja i zimovanja sa školom
Jednodnevna ili višednevna putovanja tinejdžera sa drugarima iz škole su idealna prilika da nauče kako da sumu novca, koja je nešto veća nego inače, rasporede tako da im bude dovoljna do povratka kući. Pri obilasku novih mesta, pored plaćenih obilaska turističkih atrakcija, žele da potroše novac i na mnoge druge stvari, pa je zato bitno da nauče da određuju prioritete.
Odlasci u bioskope
Novi film o omiljenom super junaku gotovo da podrazumeva odlazak u bioskop sa drugarima. Ukoliko odredite svom detetu budžet u ove svrhe na mesečnom nivou, naučiće kako da rasporedi ta sredstva. Recimo, da li će radije da ode u bioskop više puta tog meseca ili jednom uz troškove na kokice, grickalice, slatkiše i sok.
Bezbedan povratak kući posle prvih izlazaka u grad
Tinejdžeri najčešće već u srednjoj školi odlaze u prve izlaske kako bi se družili, sklapali nova prijateljstva, stekli nova iskustva. U ovom slučaju, oni treba da procene koliko novca da potroše, a da im ostane dovoljno za povratak kući.
Nepredviđeni troškovi
Čak i tinejdžeri mogu da se susretnu sa nepredviđenim troškovima. Recimo, kupovina školskog pribora, neplaniran prevoz taksijem, kvar na telefonu ili kompjuteru, i slično. Zato je bitno da nauče da novac za ovakve situacije ostavljaju sa strane dok ne bude potreban.
Važno je da znate da karticu OTP Mastercard Junior za svoje dete mogu da otvore svi roditelji i zakonski staratelji koji žele da postanu klijenti OTP banke, kao i oni koji već imaju otvoren račun u ovoj banci, a zahtev za posebnu karticu mogu da podnesu za čak četiri deteta pojedinačno.