Put od želje da dobije dete do 2. decembra, kada je prvi put uzela svoju bebu u naručje, bio je izuzetno dug i komplikovan. Marija Šerifović prvi put otkrila je da je nekoliko puta pokušala da iznese trudnoću, ali bezuspešno.
- Velika želja da imam dete me je vodila kroz taj vrlo kompleksan i zahtevan proces. Iako sam u više navrata pokušavala sama da iznesem trudnoću, zbog poteškoća kroz koje sam prolazila, nisam to uspela. Tako da se surogat pokazao kao, zapravo, jedina opcija za mene, rekla je Šerifovićeva.
O Marijinim pokušajima da ostane trudna niko nije znao ništa. Sama sa sobom je prolazila kroz pakao neuspešnih vantelesnih oplodnji i nije dozvoljavala da to oseti ni njena publika, niti da to bude tema u javnosti. Ipak, želja da dobije bebu bila je jača od neuspeha sa kojim se sretala i nije planirala da odustane. Šerifovićeva je na kraju, pre otprilike tri godine, počela da se raspituje o surogat majčinstvu.
Kako je Marija Šerifović otkrila nakon dugo razmišljanja, preispitivanja i regulisanja brojnih pravnih i administrativnih stvari, odlučila je da surogat majčinstvo bude njen izbor.
- Neophodno je da se informišete, da okupite oko sebe prave ljude, iskrene i stručne. Bez želje da pojednostavljujem, jer je postupak zahtevan i emotivno i administrativno, ipak nije nemoguć. Na prvom mestu, važno je da pravno regulišete sve na vreme. Nakon toga dođe medicinski deo, terapije, vađenje jajnih ćelija, njihov transfer, zatim dobra agencija koja zastupa prava surogat majki i lekar koji prati trudnoću. Dugačak put, ali kada postoji velika želja, uvek postoji i način. Ogromna želja da nekome pružim svu ovu ljubav koju posedujem... Bezrezervno... To je na prvom mestu.
Pre dve godine Marija je i zvanično ušla u proces dobijanja deteta uz pomoć surogat majke.
- Pre dve godine sam prolazila kroz postupak vađenja mojih jajnih ćelija i zatim kreiranje embriona. Nakon svih tih genetskih ispitivanja, saznala da imam tri zdrava embriona. Tako se rodio Mario.
Prema sopstvenom priznanju, o surogat majci - ženi koja je iznela trudnoću i donela na svet njenog sina, kome je dala ime Mario, zauvek će osećati neizmernu zahvalnost i poštovanje.
- To je žena koja je pomogla da se ispuni moja najveća životna želja. Imale smo najbliži mogući odnos, čule se svakodnevno, zajedno prolazile kroz sve izazove trudnoće, zajedno išle na preglede. Sve vreme sam bila prisutna. Od odlaska u bolnicu pa do samog porođaja. I ne samo tokom porođaja. Moji česti odlasci u Ameriku su upravo bili time motivisani. Poslednjih mesec dana smo sve vreme bili zajedno. Želela sam da prođemo zajedno svaki korak, svaki sekund tog čina.
Pored toga što je u Ameriku i privatno i poslovno išla i pre nego što je uradila prvu vantelesnu oplodnju i što je uopšte razmišljala o majčinstvu, ova zemlja je ubedljivo najsigurnija za žene koje žele da dobiju bebu uz pomoć surogat majke.
- Amerika je svakako država koja je najviše napredovala u smislu kompletne procedure oko surogat materinstva. Od brige prema ženama koje su surogat majke, do kompletne pravne i psihološke logistike koja je veoma izazovna i jako važna. Na usluzi su vam vrhunski, iskusni i profesionalni lekari, koji su toliko posvećeni, u svakom segmentu, možda najviše u onom emotivnom, jer je on zapravo sve vreme najvažniji. Sada mi je potpuno jasno zašto sam se još 2014. zaljubila u Kaliforniju.
Marija se trenutno nalazi u Los Anđelesu sa majkom Vericom, koja je tokom svih ovih godina koliko je trajao proces bila uz nju i navijala da im se zajednički san ostvari.
Nije ni tajna ni nepoznanica da o surogat majčinstvu nemaju svi dobro mišljenje. Pojedine radikalne feminističke organizacije, kao i ljudi konzervativnih shvatanja, smatraju ili da je surogat majčinstvo vrsta iskorišćavanja socijalno ugroženih žena ili, u slučaju ovih drugih, da žene koje su dobile bebu uz pomoć surogat majki "nisu prave majke", iako nauka jasno govori drugačije. Marija i o ovome ima jasan stav.
- Ne poznajem dovoljno zakonodavstvo da bih o tome mogla da govorim. Mogu samo da govorim iz pozicije žene koja je oduvek želela i znala da želi da bude majka. Mogu da govorim o hiljadama pregleda, o hiljadama analiza, o svim neprospavanim noćima u kojima sam maštala o ovom danu, o trenutku kada gledam svoje dete dok spava. Lično sam prošla, a i poznajem mnogo žena koje prolaze kroz izazove začeća i održavanja trudnoće i znam svaki sekund tog osećaja i znam da mnoge od njih sada tačno znaju kako sam se osećala. Surogat majke nisu nužno socijalno ugrožene žene u uređenim društvima. Verujem da se u nekim zemljama žene na taj način zloupotrebljavaju i iskorišćavaju. Ali klinika na kojoj se rodio Mario je zvanična ustanova, koja veoma vodi računa o svim zdravstvenim i psihološkim aspektima surogat majki. Surogat majkama je na raspolaganju stalna psihološka podrška, kompletna medicinska nega, sve do nutricionista i masera. Dok se nisam uverila da je to zaista tako, nikad ne bih pristala na ceo postupak, bez obzira na lične želje.
O brojnim komentarima sa kojima će se sigurno susretati u budućnosti i verovatno do kraja života, Marija kaže:
- Javnost je sastavni deo mog posla. Uvek sam se trudila da budem korektna prema medijima, a na prvom mestu prema svojoj publici. Da sam se bavila komentarima, mnogo što šta ne bih uradila u svom životu i živela bih tuđe. Tako je i sada. Mario je moja želja i postaje moj smisao i najveća ljubav. I molim vas da budete tihi jer jedan dečak spava i da šaljete samo ljubav.
Kurir.rs/Blic/ Preneo: M.J.
Bonus video: