"AKO SE VERUJE INSTITUCIJAMA, ČEMU POKUŠAJ NASILNOG ULASKA" Antonijević: Treba pokrenuti istragu protiv svakoga, MNOGO JE SUMNJI
Nastavljamo sa temom dana. Sinoćni protesti dela opozicije otrgli su se kontroli i tek nakon intervencije policije situacija se donekle smirila. Ali strah od eskalacije i dalje postoji jer su i za danas najavljene demonstracije i blokade u prestonici.
Koji su mogući scenariji razvoja ove krize, pitali su voditelji "Pulsa Srbije" pravnika Milana Antonijevića.
U jeku izbornih protesta u Beogradu, Antonijević je izneo niz argumenata i apela koji pozivaju na pažljivu analizu, smirivanje strasti i aktiviranje institucija kako bi se razjasnile sumnje u regularnost izbora.
Njegove reči odražavaju potrebu za objektivnim pristupom celokupnoj situaciji.
Govoreći o slobodi okupljanja kao političkoj odluci, istakao je da je većina protesta protekla mirno, sa spontanim pridruživanjem studenata bez negativnih prizvuka o potencijalnom narušavanju izbornog procesa.
Ipak, naglasak je bio na promeni situacije nakon određenog vremena, gde je došlo do prekomerne upotrebe sile od strane policije, rezultirajući povredama. U tom kontekstu, naglasak je bio na apelu za smirivanjem situacije i istovremenom naglašavanju važnosti poštovanja ljudskih prava i izborne volje.
Jedno od ključnih pitanja koje je postavio sagovornik Kurir TV bilo je:
- Ako postoji vera u institucije i državu, zašto se pribegava pokušaju ulaska u Skupštinu umesto čekanja rezultata već pokrenute istrage?
Ističući važnost institucionalnog reagovanja na eventualne nepravilnosti, govornik je apelovao da se ozbiljnije shvate optužbe i da se izbegne nasilje kao odgovor na nezadovoljstvo.
- Imate nezadovoljne ljude, ne samo članove stranke. Ne možete kontrolisati 7.000 ljudi... Niko nije pokušao da poruši državni poredak ove zemlje, Majdan nije ništa negativno, a ovde nema želje za nasiljem! Javnost se obmanjuje scenarijima, pretnjama... - rekao je Antonijević.
Napominjući da su protesti izraz nezadovoljstva običnih građana, naglasio je važnost ozbiljnog shvatanja tog nezadovoljstva i činjenice da je 900.000 ljudi dalo glas jednoj listi, što predstavlja legitimnu političku zahtevnost.
- Nije fer da imputiramo bilo šta drugo. Treba pokrenuti postupak i protiv onih koji su radili u državnim organima. Kada je policija krenula u akciju, oni su bili na strani policije, a pre toga su motkama krenuli na vrata. Da ne zloupotrebljavamo institucije i da nemamo prekomernu upotrebu sile. Policija zna jasna pravila! Na protestu imate određenu slobodu, ali niste trenirani da primenjujete silu. Policija je trenirana da primeni silu i nema nikakvog prava da prekorači ta ograničenja... -istakao je.
Takođe podvukao je važnost podrške koju građani Srbije dobijaju i apelovao da se izbegnu incidenti i prekomerna upotreba sile kako bi se osiguralo pristupanje EU.
U zaključku, pozvao je na razgovor o ponovnim izborima uz istovremeno istraživanje sumnji i pravilnosti, bez nasilja i incidenata, ističući da je to put ka boljoj budućnosti bez straha i nepotrebnih tenzija. Ovaj govor odražava kompleksnost trenutne situacije, s naglaskom na mirne i konstruktivne korake ka rešenju.
Kurir.rs
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Bonus video: