DA LI SE NA BADNJI DAN JEDE RIBA ILI SE POSTI NA VODI Sveštenik otkrio PRAVILO i otklonio nedoumice, evo čega se treba PRIDRŽAVATI

Shutterstock

Mnogo je nedoumica vezanih za post na Badnji dan, a sveštenik beogradske crkve otkriva kako treba postiti uoči Božića

Badnji dan koji se proslavlja 6. januara, uoči najradosnijeg hrišćanskog praznika Božića, poslednji je dan Božićnog posta.

Kako ove godine pada u subotu, postavlja se pitanje da li na ovaj dan treba jesti ribu ili ne, budući da je tokom Božićnog posta dozvoljeno vikendom jesti ribu? Da li ispostiti na ulju ili je ovo dan strogog posta na vodi, kao što je to slučaj sa Velikim petkom i Velikom subotom uoči Vaskrsa?

Nedoumicu je otklonio otac Radoslav Savović, starešina hrama Svetih apostola Vartolomeja i Varnave u Rakovici.

"Badnji dan je uvek postan dan, i posti se na ulju. U našem narodu je rasprostranjeno da se na ovaj dan jede pasulj i riba. Pasulj je u redu, i druga kuvana jela na ulju, ali tipik kaže da ne bi trebalo jesti ribu. Po pravilu, u dane kada se služi liturigija (subota, nedelja i praznici obeleženi crvenim slovom), posti se na ulju", rekao je sveštenik.

Shutterstock 
foto: Shutterstock

Šta bi bilo da je Badnji dan u sredu ili petak, dane koji se u Božićnom postu inače poste na vodi?

"Uvek postoje izuzeci, tipik zato i postoji, u njemu sve piše. Zavisi i kada pada navečerje praznika, carski časovi se onda služe ranije... Jedina subota u godini koja se posti na vodi, to su i sveti oci govorili, jeste Velika subota, dan pred Vaskrs".

Cene uoči Božića

Prodavci na pijacama su već sada izneli širok asortiman orašastog i suvog voća, dok ribarnice obiluju raznim vrstama ribe. Na tezgama su badnjaci i pšenica a cene su od 150 do čak 1.000 dinara za veći badnjak. Žito u saksiji je 200, a slama do 150 dinara. Što se tiče hrane na trpezi, za Badnje veče će se služiti posna hrana jer se tada i završava božićni post.

Posni pasulj i pečena ili pržena riba su neizostavni deo. Ove godine kilogram šarenog pasulja košta od 350 (cena u marketima) do 500 dinara (cena na pijacama u Beogradu). Cena ribe oscilira, naročito za vreme posta kada poskupi i do 50 odsto.

foto: Shutterstock

Posni pasulj i pečena ili pržena riba su neizostavni deo. Ove godine kilogram šarenog pasulja košta od 350 (cena u marketima) do 500 dinara (cena na pijacama u Beogradu). Cena ribe oscilira, naročito za vreme posta kada poskupi i do 50 odsto. Na Badnji dan se unosi badnjak, simbol zdravlja i izobilja. Takođe, na trpezi se moraju naći određene namirnice koja imaju svoju simboliku.

Kilogram šarana u marketima košta 600, dok je pastrmka za 100 dinara skuplja. Cena kilograma sveže pastrmke u ribarnicama je 990, dok je orada 1.480 dinara. Kada je reč o ceni soma, zamrznuti košta 1.100 dinara, dok je šaran iz Srbije pripremljen 1.800, a svež 1.500 dinara. Što se tiče deserta, obično se poslužuje suvo i sveže voće, orasi i sitni kolači.

Cena suvog voća je prošle godine skočila od 50 do 100 dinara, zavisno od vrste. Na beogradskim pijacama ono itekako drži cenu, pa tako za samo 100 grama suvih šljiva ili smokvi morate izdvojiti čak 300 dinara. Suvo grožđe i urme mogu se naći po ceni od 500 dinara po kilogramu. Tu su i suve višnje, breskve i sušena dunja, sve koštaju isto - 1.000 dinara za kilogram, što iznosi 100 dinara za 100 grama ovog ukusnog voća. Za sušene kajsije, treba platiti 1.250 dinara po kilogramu.

Cene namirnica za posnu trpezu

  • Suve šljive, 100 g 230-300 dinara
  • Suva kajsija, kg 1.250 dinara
  • Suve smokve, 100 g 200-300 dinara
  • Suvo grožđe, 100 g 100 dinara
  • Urma, 100 g 100-150 dinara
  • Orasi, 1 kg 1.200- 1.700 dinara
  • Banane, 1 kg 170-210 dinara
  • Jabuke, 1 kg 100-160 dinara
  • Pomorandže, 1 kg 100-200 dinara
  • Budneva, parče 100 dinara
  • Sitni kolači, 1 kg 1.000 dinara
  • Pasulj, 1 kg 350- 500 dinara
  • Šaran, 1 kg 700 dinara
  • Pastrmka, 1 kg 600 dinara
  • Pita 1 kg 700-900 dinara
  • Vino, buteljka 700 dinara
  • Rakija, litar 1.000 dinara
  • Sokovi 600 dinara

Shutterstock 
foto: Shutterstock

Ako neko želi da se pričesti na Božić, da li na Badnji dan u subotu može da jede hranu spremljenu na ulju?

"Kod nas se ustalilo verovanje da se pred pričešće cele nedelje mora postiti na vodi. Ne odbacujem tu praksu, ali kao sveštenik ne potenciram to kod ljudi koji poste ceo post. Neko se ispoveda i pričešćuje nekoliko puta u toku posta, a neko posti jednu nedelju i misli da je dovoljna jedna kratka ispovest i pričešće na Božić. Njima ću uglavnom reći da poste 6 dana na vodi i sedmi se pričeste. Ali i tu postoje izuzeci, zavisi od puno faktora, pre svega zdravlja, ali i blagoslova parohijskog sveštenika. Uglavnom, možete postiti na ulju na Badnji dan i pričestiti se na Božić", kaže otac Radoslav.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Kurir.rs/Lepa&srećna

Preneo: M. N.