Dok su oči celog sveta uprte u rat na Bliskom istoku, na Starom kontinetu dešavaju se ozbiljne promene.
Nemačka ne funkcioniše od ponedeljka, kada su poljiprivrednici, vozači kamiona i železničari izašli na ulice i započeli štrajk.
Gosti jutarnjeg programa Kurir televizije koji su komentarisali ove blokade jesu dr Stevan Gajić, naučni saradnik Instituta za evropske studije i Veljko Rakić, predsednik Instituta za promociju vladavine prava.
Gajić je rekao da je Nemačka u vrsti rasula:
- Nemačka je u suštini ponižena država, Šolc je verovatno najnepopularniji kancelar u savremenoj istoriji Nemačke. Dok u isto vreme Nemačka ulaže ogroman novac u Ukrajinu, odlučila je da njeni poljoprivrednici plate ceh za to. To je izazvalo veliki bunt i zapravo političku krizu jer imamo i bavarskog premijera Zedera koji ih je podržao, a takođe ih je propratila i stranka Alternativa za Nemačku. Treba reći da se ovo dešava u širem evropskom kontekstu jer je taj pokret poljoprivrednika zapravo započet u Holandiji i sada se širi Evropom i vrlo je politički angažovan.
S obzirom na to da je Nemačka ekonomija najjača u Evropi, Rakić je analizirao da li ovi protesti mogu da utiču na nju.
- Teško da bih se složio sa tim da je Nemačka na kolenima, radi se o sindikalnim protestima koje određene političke strukture pokušavaju da iskoriste i prevedu na teren politike. Trenutno se dešava protest poljoprivrednika koji žele da ostvare svoja prava, a zapravo se bune oko dve stvari koliko smo saznali. Prva je smanjenje određenih subvencija, a druga da su im smanjene subvencije za dizel. Nemačka država je odlučila da prvo pitanje reši, odnosno da ostane kako jeste, a lome se koplja oko toga da im usvoje i drugi zahtev, ali za sada smatraju da ne treba da plaćaju manji iznos za dizel gorivo - rekao je Rakić, pa nastavio:
- Nije jednostavna situacija, ali je interesantno što oni imaju tradiciju sindikalnih protesta. Sigurno nije prijatno državi, očekuju se i pritisci da sednu za sto i razgovaraju sa Vladom, premijerom Šolcom ili resornim ministrom poljoprivrede. Videćemo kako će stvari da se odvijaju. U ovom trenutku ne znamo, obimno je, veliki broj ljudi na ulici, niti jednoj Vladi nije prijatno kada ima štrajk poljoprivrede. Neki proračuni su da oni insistiraju da recimo, vlasnik imanja od 100 hektara, na neki način bi uštedeo par hiljada evra, odnosno za šta se zalažu, tj. da zadrži to svoje pravo.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Bonus video: