Od početka rata, kapaciteti Ukrajine da se bori protiv ruske vojske zavisili su od zapadne podrške, a s obzirom na to da je deo te podrške doveden u pitanje ili je iscrpljen, Glas Amerike navodi da bi ova godina mogla da bude naročito teška za Kijev.
Ukrajinski uspesi u ratu protiv Rusije zavisili su od stalnog priliva zapadne pomoći, smatraju neki vojni i diplomatski eksperti.
Ako američkiKongres odobri dodatni paket pomoći za Kijev od 61 milijardu dolara, a Ukrajina od Zapada dobije borbene avione F-16 i rakete kao i više protivradarskih projektila HARM, onda ukrajinske letelice mogu da deluju bliže frontu, smatra penzionisani general Dejvid Petreus.
Međutim, Petreus upozorava da to možda neće biti dovoljno da se probiju ruska utvrđenja na jugoistoku.
“Ukrajina i dalje mora da nadjača ogromnu odbrambenu, takozvanu Surovikin liniju, osim ako ne bude mogla da u potpunosti dominira vazdušnim prostorom. Međutim, nisam siguran da za to ima dovoljno zapadnih aviona”.
Vojni istoričar Frederik Kejgan napisao je za Institut za ratne studije da će bez zapadnih protivavionskih raketa, ruski napadi na ukrajinske gradove – poput prošlonedeljnih na Kijev i Harkov – biti još efikasniji, te da bi rat mogao godinama da traje.
Džon Herbst, direktor u Evroazijskom centru Atlantskog saveta, kaže da ne može da zamisli odlučujuću rusku pobedu.
“Ukrajina neće biti u potpunosti osvojena čak i u najgorem scenariju. Posle Drugog svetskog rata je godinama vodila gerilski rat protiv sovjetskih snaga. Međutim, nadam se da neće doći do toga”.
Za Ukrajinu bi potencijalno mogao da bude pozitivan i ruski ratni zamor. Britansko Ministarstvo odbrane saopštilo je da će ruske žrtve, ako se nastavi trenutni tempo, premašiti pola miliona do 2025. godine.
Majkl Kofman, ekpert za rusku vojsku pri Karnegijevoj zadužbini za međunarodni mir, ističe da je Rusiji potrebno više trupa.
“Rusija može da regrutuje dovoljan broj ljudi da pokrije gubitke, ali nema ih dovoljno za rotaciju. Zbog toga će morati ili da udvostruči postojeći tempo mobilizacije ili da delimično sprovede još jednu”.
A uz međunarodnu pomoć, ističe Kofman, Ukrajina može da se prilagodi i odbije ruske napade.
“Ukrajina može da poveća proizvodnju dronova i drugih sistema koji mogu da smanje zavisnost od artiljerijske municije. Iako će za to biti potrebni zapadni finansijski resursi, Ukrajina može dio proizvodnje da koncentriše u zemlji”.
Pozivajući se na anonimne izvore iz Bajdenove administracije, američki Politiko je u decembru preneo da SADmenjaju svoj cilj, sa podrške potpunoj ukrajinskoj pobjedi na utvrđivanju njene pozicije u eventualnom mirovnom sporazumu sa Rusijom.
Međutim, predsednica Nemačkog maršalovog fonda u Americi Heder Konli kaže da Ukrajina nikada ne može da prihvati moguću rusku verziju mira.
“Oni (Rusi) žele da uzmu sve. Vladimir Putin govori o Odesi kao o ruskom gradu. Žele da postave marionetski režim u Kijevu i da osiguraju da Ukrajine ne postoji kao odvojena zemlja”.
Svi eksperti upozoravaju da bi neočekivani događaj – smrt nekog svetskog lidera, prirodna katastrofa ili izbijanje novog rata – mogao da promeni situaciju u Ukrajini.
(Kurir.rs/Glas Amerike/Preneo: N. V.)
Bonus video: