STRAVA I UŽAS!

PORODIČNI DOM PRETVOREN U PEPEO! Ovako izgleda stan posle požara na Banjici: Kurir u posedu PRVIH FOTOGRAFIJA izgorelih prostorija

Kurir.rs

U ranim jutarnjim časovima u Bulevaru oslobođenja na Banjici došlo je do požara u jednoj od stambenih zgrada.

Do požara je došlo nešto pre 7 časova u jednom od stanova na šestom spratu, kako saznaje Kurir.rs, utvrđeno je da je ceo stan zahvaćen požarom i da je plamen izlazio kroz više prozora.

Odmah po pozivu, na teren je izašlo 26 pripadnika VSJ Voždovac, Zvezdara i Banjica sa šest vatrogasnih vozila.

Na sreću, u požaru nema teže povređenih, petočlana porodica je evakuisana iz stana gde je požar izbio, a kako se može videti na fotografijama, od stana nije ostalo apsolutno ništa.

- Jezivo je, uništena je svaka stvar, ništa nije ostalo, ljudi su u šoku, naravno da su se svi uplašili, srećom nije bilo teže povređenih, samo je baka iz te porodice završila u Urgentnom centru, ali ona je na početku i pokušala da ugasi požar, tako je i dobila opekotine. Žao mi je samo tih ljudi, u jednom danu ostali bez svega - kaže jedan od očevidaca za Kurir.rs.

Šta prvo uraditi u slučaju požara?

Kako je u 80 odsto slučajeva uzrok požara zapravo ljudski faktor, odnosno nepažnja, nemar, nestručno rukovanje i održavanje raznih aparata, preopterećenje električne instalacije, ostavljanje električnih uređaja uključenih bez nadzora, ali i neoprezno odlaganje pepela nakon čišćenja ložišta, vatrogasci savetuju koje sve mere prevencije je neophodno primeniti kako bi se mogućnost izbijanja požar svela na minimum, ali i kako treba postupiti ako požar izbije u stanu, zgradi ili kući.

Prvo i osnovno pozovite 193 i precizno recite adresu odnosno lokaciju požara, kao i to da li ima ugroženih osoba. Vatrogascima na licu mesta bilo bi poželjno dati što preciznije informacije o rasporedu prostorija kako bi što efikasnije pristupili gašenju, a pre toga omogućiti im nesmetan prolaz. Ukažite im na opasnosti ukoliko ih ima, kao što su na primer boce sa gasom, lakovi...

Iskusni vatrogasci napominju da ako ste već napustili stan ili kuću u kojoj je izbio požar da se ne vraćate unutra.

Mere prevencije

Kako biste predupredili da do požara dođe u kući, ne ostavljajte uključen šporet bez nadzora, grejna tela odvojte od kreveta, fotelja, kada na duže vreme napuštate kuću isključite sve električne uređaje.

Zapamtite da električne uređaje i aparate u slučaju da se zapale ne smete gasiti vodom. Izvucite kabl iz utičnice, i gasite vatrogasnim aparatom sa prahom (S) ili ugljen dioksidom (CO2). Ni ulje koje se zapali u tiganju ne smete gasiti vodom, jer ćete izazvati još veći plamen. Potrebno je isključiti šporet ili gas, prekriti pokvašenim ćebetom ili nekom nesintetičkom tkaninom, samo prethodno zaštitite ruke i lice zbog opekotina. Na taj način vatra će ostati bez kiseonika neophodnog za gorenje i ugasiće se.

Vodu ne smete sipati ni u dimnjak ako se zapalio, upozoravaju vatrogasci. Sipanjem vode u dimnjak, voda se razlaže na vodonik i kiseonik, a poznato je da je vodonik eksplozivan gas, tako da može doći do eksplozije!

Bonus video:

This browser does not support the video element.

00:09
Banjica požar Izvor: Kurir