ANALITIČARI NEMAJU DILEMU KAKO ĆE FUNKCIONISATI OPOZICIJA: Preuzimanje i verifikovanje mandata, pa svako na svoju stranu!
Do ujedinjenja je došlo na mišiće i bilo je pitanje momenta kad će savez pući kao balon od sapunice, ocenjuju sagovornici Kurira
Predstavnici opozicije nisu još ni ušli u skupštinske klupe, a već su počeli da se razilaze u stavovima. Iako su glasove birača i dobili zahvaljujući jedinstvenom nastupu na izborima, u svom delovanju u Skupštini Srbije po svemu sudeći neće biti ni "j" od jedinstva! Sagovornike Kurira to ne čudi, te napominju da je njihovo ujedinjenje bilo na mišiće i da je bilo pitanje momenta kada će savez pući kao balon od sapunice.
Veštačko jedinstvo
Naime, predsednik i poslanik Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta kazao je da je koalicija "Srbija protiv nasilja" donela jedinstvenu odluku o svom delovanju u parlamentu, ali brže-bolje su ga demantovale koalicione kolege. Tako su predstavnici Demokratske stranke i Zajedno za Srbiju protiv toga da poslanici "Srbija protiv nasilja" verifikuju mandate u Skupštini, dok su predstavnici koalicije "Srbija protiv nasilja" saopštili da će njihovi kandidati 6. februara biti u zgradi Skupštine na konstitutivnoj sednici.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković za Kurir ocenjuje da je scenario po pitanju daljeg funkcionisanja opozicije jasan - posle konstituisanja Skupštine sledi razlaz jer je to, kako kaže, prirodno stanje stvari.
- Opozicija je veštački ujedinjena pre izbora, pre svega zbog moći lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, koji ima novac i medije neophodne za kampanju. Zato je mogao da "postroji" zeleno-levu koaliciju, DS, PSG i druge. Sad kad svako dobija svoje mandate i zastupljenost u institucijama i medijima, svi beže iz tog "nužnog podatnog zagrljaja". Taj "skok u slobodu" Ćute i kompanije je beznadežan jer ih Đilas ponovo čeka iza ugla sa svojim večitim projektom ujedinjenja. Lider SSP je poznat i kao razbijač stranaka, setimo se samo DS, studentskog pokreta "Jedan od pet miliona" i drugih primera - ističe Stanković.
Borba za liderstvo
Profesor Fakulteta političkih nauka Milan Petričković za Kurir kaže da su sve ove razmirice u redovima opozicije zapravo borba lidera da dođu pojedinačno do izražaja.
- Njihovi glasači pre svega imaju i te kako razloga da se osećaju izneverenim imajući u vidu da su glasove i dobili kao ujedinjena opozicija, a sada nastupaju sve više samostalno. To je pak bilo i očekivano imajući u vidu da je i suština problema u tome što njih od početka ne spaja neka zajednička ideja, već samo lični interesi svakog pojedinca. Tako da sada love u mutnom ne bi li pokušali, svako na svoj način, da dobiju što više - kaže Petričković za Kurir.
Kako kaže, i deo opozicije koji nije za ulazak u Skupštinu i oni koji žele da uzmu mandate, svesni su svoje političke ograničenosti i suženog manevra za tu vrstu manipulacije.
- To je neka vrsta beznadežnog činjenja ne bi li se na bilo kakav način pojavili u javnosti. Sve u svemu, sa obe strane je u pitanju mešetarenje - zaključio je Petričković.
Bonus video: