OVIM DANIMA SE GINE! Vozači, ako sednete za volan u ovom periodu, znajte DA JE NAJOPASNIJE! Zapamtite na OVE GREŠKE za volanom!
Teške saobraćajne nesreće su, nažalost, učestala pojava na putevima. Gotovo da nema dana da se ne dogodi tragedija na putu, a svedoci smo da do udesa dolazi usred brojnih faktora, a najčešće neprilagođene brzine, koja dovodi do kobnih posledica.
Kao veliko upozorenje svima na putu stoji podatak da se tokom jula i avgusta u Srbiji se dogodi oko 100 saobraćajnih nesreća, u kojima dnevno prosečno poginu bar dve osobe, a 65 njih bude povređeno. Najviše stradaju mladi od 15 do 30 godina!
S obzirom na to da već duži niz godina, baš u ovim mesecima strada najviše osoba, a veliki broj udesa dogodi se zbog pospanosti vozača. Agencija za bezbednost saobraćaja je sprovodila akciju "Vozi odmoran".
Povećanje broja nesreća i broja nastradalih vezan je za, kako se navodi, i veći obim saobraćaja, posebno tranzitnog, ali i visoke temperature, kao i prisustva umora kod vozača. Najviše poginulih i povređenih tokom leta, pokazuju analize Agencije za bezbednost saobraćaja, ima nedeljom:
- Čak trećina (33 odsto) smrtno stradalih leti gine upravo vikendom, jer u tim danima uglavnom dolazi do smene turista. Posebno su opasne deonice duž Koridora 10, na Ibarskoj magistrali i magistralnom putu koji, preko Čačka i Užica, vodi za Prijepolje i dalje, prema Crnoj Gori.
Po starosnim kategorijama, najviše stradaju mladi od 15 do 30 godina, zatim osobe između 31 i 45 godina, ali i deca.
- Mladi najviše ginu kao putnici u automobilima, ali ih je sve više i na motociklima. Poslednjih nekoliko godina deca više stradaju kao putnici u automobilu, nego kao pešaci i biciklisti, zbog čega je važno korišćenje dečjih sedišta i sigurnosnih pojaseva - navode u Agenciji.
Najčešći uzroci saobraćajki i dalje su neprilagođena brzina, gubitak kontrole nad vozilom i vožnja pod dejstvom alkohola. Međitim, veliki fator rizika je, upozoravaju stručnjaci, i umor.
- Tokom perioda od tri godine (2020-2022), u saobraćajnim nezgodama u kojima je umor vozača imao uticaj, zabeleženo je 46 smrtno stradalih, 183 teško povređenih, 612 sa lakim telesnim povredama - upozoravaju u Agenciji za bezbednost saobraćaja.
Tokom letnjih meseci povećava se i udeo poginulih koji nemaju prebivalište u Srbiji. Čak svaki deseti poginuli je strani državljanin, a među njima najviše je iz Češke, Nemačke, Slovačke, Austrije i Švajcarske.
Evropski savez transportnih radnika (ETF) sproveo je nedavno istraživanje u kom je učestvovalo oko 2.800 profesionalnih vozača koji saobraćaju po Evropi. Anketom su prikupljeni odgovori iz 26 zemalja EU, kao i iz Norveške i Velike Britanije. Rezultati pokazuju da oko dve trećine profesionalnih vozača redovno oseća umor tokom vožnje (66 odsto anketiranih vozača autobusa i 60 odsto vozača kamiona).
- Skoro trećina je priznala da je zaspala u vožnji bar jednom u prethodnoj godini, međutim, oni se plaše da prijave takve incidente zbog mogućeg gubitka posla - navodi se u ovom alarmantnom istraživanju.
Vozači su takođe prijavili da moraju da rade u neprijatnim uslovima koji doprinose umoru - toplota, hladnoća, buka i mehaničke vibracije u vozilu, ali i loša vidljivost, loši putevi i saobraćaj velike gustine.
Pešacima i biciklistima savetujemo da prilikom kretanja, pogotovu u jutarnjim i večernjim satima, nose svetliju i uočljiviju odeću, budu adekvatno osvetljeni, oprezni i poštuju saobraćajne propise.
Mopedistima i motociklistima savetujemo da se adekvatno pripreme za putovanja, koriste zaštitnu opremu i ne ulaze u rizične situacije - rekao je za "Novosti" v. d. direktora Agencije Branko Stamatović.
Kurir.rs / Novosti