U Srbiji su od početka godine registrovana dva slučaja obolelih odmalih boginja.
Reč je o porodičnom zaražavanju, gde su oboleli majka i sin, a lekare brine mali obuhvat vakcinisane dece. Kažu da je "varnica zapaljena" i da može da bukne epidemija velikih razmera, kao što je u Rumuniji ili Bosni i Hercegovini.
Obuhvat vakcinisane dece MMR vakcinom (štiti od tri zarazne bolesti- male boginje, zauške, rubeola), nije dovoljan da zaustavi cirkulaciju virusa. Dobar kolektivni imunitet se obezbeđuje ako je vakcinisano 95 odsto mališana. Godinama unazad Srbija nije postigla taj rezultat. U 2021. gоdini prvom dozom vakcine je zaštićeno 74,8 odsto dece, а u 2022. gоdini 81,3 odsto. Оbuhvаt drugоm dоzоm, prе upisа u prvi rаzrеd оsnоvnе šкоlе, u 2021. gоdini iznоsiо је 85,8 odsto, а u 2022. gоdini 89,5 odsto.
Sa malim boginjama ne bore se samo zemlje u okruženju već cela Evropa. Samo tokom prošle godine u Evropi je zabeleženo 45 puta više morbila nego 2022. godine. Oni imaju drastičan skok zaraženih, a obuhvat vakcinisane dece im je pao samo za jedan odsto- sa 93 odsto, na 92 odsto.
Ministarstvo zdravlja Srbije i Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" prosledili su dopis svim domovima zdravlja da se uradi hitna revizija vakcinalnih kartona, posebno za decu rođenu 2015. i 2016. godine. Pedijatri pozivaju roditelje dece koja nisu vakcinisana da ih dovedu na imunizaciju.
Počeli su i sistematski pregledi dece za polazak u prvi razred. Preporuka je da se prvo obavi vakcinacija, pa tek onda pregledi specijalista - oftalmologa, fizijatra, stomatologa, ORL, logopeda. Pred polazak u školu dobijaju dve vakcine protiv velikog kašlja i malih boginja.
Povećan broj vakcinisane dece
Dr Olivera Todorović, načelnica pedijatrije u DZ Palilula kaže za Euronews Srbija da su poslednjih dana roditelji počeli intenzivnije da dovode decu na vakcinaciju.
"Verovatno su se uplašili, jer je četvoro dece umrlo od velikog kašlja, a pojavile su se i male boginje. Vakcinacija je jedini način prevencije. Svi pedijatri u našem domu zdravlja dobili su preporuku od mene, kao načelnice odeljenja, da se kod dece pred polazak u školu prvo obavi vakcinacija, pa tek onda specijalistički pregledi. To je preporuka i Batuta", navela je Todorović. ci su sada generacija dece rođena 2017. godine, ali se radi i revizija vakcinalnih kartona prethodne dve generacije - 2016. i 2015.
"Pozivamo roditelje čija deca nisu vakcinisana prošle i pretprošle godine. I oni se odazivaju na poziv i dovode decu. Evo danas radim u savetovalištu i baš je intenzivirana vakcinacija. Dali smo pet-šest vakcina deci pred polazak u školu, bilo je troje,četvoro dece u drugoj godini za MMR. To je dobar odziv", navela je dr Todorović.
Dr Dragoslav Popović, konsultant za imunizaciju kaže da je poslednjih godina obuhvat vakcinom koja štiti od morbila nedovoljan da se zaustavi cirkulaciju virusa.
"To je zabrinjavajuće jer se tokom godina gomila broj onih koji su osetljivi na morbile. Među tom populacijom virus se brzo širi", naveo je Popović za Euronews Srbija.
Popović: Ako nemate imunitet virus će vas sigurno naći
Postoje dva načina da se stekne trajni imunitet na male boginje. Jedan je vakcinacija (prva doza u drugoj godini, a revakcina pred polazak u školu), a drugi način je prirodno- zaražavanjem. Problem kod malih boginja je što mogu da daju ozbiljne komplikacije - upala pluća, moždanih ovojnica, pa čak i smrtnog ishoda. Srbija je visoku cenu platila 2017-18. godine kada je buknula epidemija malih boginja. Tada je zaraženo 5.800 ljudi, a preminulo je 15 osoba. Među preminulim i četvoro dece do pet godina. Popović objašnjava da u svakoj generaciji ostane dosta dece nevakcinisano, da je prosek oko 3.000 godišnje u poslednjih deset godina, što je stvorilo veliku kohortu nezaštićene dece (oko 30.000) do 10 godina.
"Ova epidemija može u našim uslovima da se brzo proširi, a rešenje za to je vakcinisanje. Sva deca koja nisu primila vakcinu treba to da urade u najkraćem roku. Vakcinom se ne štiti samo vakcinisano dete, već i sva druga deca koja iz medicinskih razloga nisu mogla da prime cepivo", naveo je Popović.
Dodaje da je u Srbiji sada zapaljena varnica koja može da izazove ogroman požar, jer su male boginje virusno oboljenje koje se veoma brzo širi.
"Vi morbile ne možete da izbegnete. Ako niste prebolovali bolest, ako niste vakcinisani, virus će vas sigurno naći. Zaražavanje je 'skuplja varijanta' dolaska do imuniteta, jer nikada ne znate kakve posledice možete da imate od infekcije. Infekcija će vam sigurno naći slabu tačku", pojasnio je on.
Pojašnjava da male boginje prave veliku štetu imunom sistemu, jer brišu sav prethodni imunitet. MMR vakcina je veoma efikasna. Prva doza daje zaštitu od 95 odsto, dok je zaštita kod druge doze 97 odsto. Vakcinacija ostavlja trajni imunitet. Takođe, i oni koji su preležali virus imaju trajni imunitet.
Prvi znaci bolesti, da ste dobili male boginje su pојаva tеmpеrаturе vеćе оd 38,5 ºC, pојаva оspе pо tеlu, curеnjе iz nоsа i crvеnilо оčiјu.