Kina planira da pošalje novi par džinovskih pandi u Zoološki vrt u San Dijegu, obnavljajući time svoju dugogodišnju takozvanu panda diplomatiju, posle povlačenja gotovo svih panda pozajmljenih američkim zoološkim vrtovima s pogoršanjem odnosa između Kine i SAD.
Kinesko udruženje za očivanje divljih životinja nedavno je potpisalo sporazume o saradnji sa zoo vrtovima u Sand Dijegu i u Madridu u Španiji i pregovara sa vrtovima u Vašingtonu i Beču, prenela je danas kineska državna novinska agencija Sinhua. Sinhua je opisala dogovore kao novu rundu saradnje oko očuvanja pandi.
Zvaničnici Zoo vrta u San Dijegu rekli su za AP da ako se odobre sve dozvole i drugi dokumenti dve pande, ženka i mužjak će kako se očekuje stići već krajem leta, oko pet godina od kada je taj zoo vrt poslao svoje poslednje pande nazad u Kinu.
Zoološki vrtovi obično plate naknadu od milion dolara godišnje za dve pande, a novac je namenjen naporima kozervacije u Kini, prema izveštaju američke kongresne istražne službe iz 2022. godine.
Decenije rada na konzervaciji u divljini i proučavanja životinja u zoo vrtovima spaslo je vrstu džinovskih pandi od izumiranja, i povećan je njihov broj od manje od 1.000 jedinki u jednom trenutku na više od 1.800 u divljini i u zoo parkovima.
Crno-beli medvedi dugo su bili simbol američko-kineskog prijateljstva od kada je Peking pokloni par pandi Nacionalnom zoološkom vrtu u Vašingtonu 1972. godine, uoči normalizacije bilateralnih odnosa. Kina je kasnije zajmila pande zoo vrtovima da pomogne uzgoju mladunaca i podstakne povećanje njihovog broja.
SAD, Španija i Austrija su prve zemlje koje su radile sa Kinom na konzervaciji panda i 28 panda rođeno je u tim zemljama, prenela je Sinhua. Agencija je prenela da će najnovija saradnja uključivati istraživanja o sprečavanju bolesti, zaštiti staništa i doprineti izgradnji kineskog nacionalnog parka za pande.
(Kurir.rs/Beta)
Bonus video: