Društvo

Najsiromašnijim vaučer za gas i struju

Zaštitniku građana stižu žalbe siromašnih građana da su im uksraćeni struja i gas zbog nepostojanja propisa. Strategija za energetiku kaže da siromašni građani imaju pravo na energiju, iako nemaju novca da je plate.

BEOGRAD - Mnogo građana žalilo se Zaštitniku građana da im je, zbog nepostojanja propisa, uskraćeno korišćenje struje i gasa. Po Zakonu o energetici, Vlada je imala godinu dana da donese Pravilnik koji reguliše energetsku pomoć za najsiromašnije. Rok je istekao u avgustu, pa ombudsman sada traži da država u roku od 30 dana utvrdi status energetski zaštićenog kupca.


Kako saznajemo, najsiromašniji će dobijati vaučer kojim će plaćati račune za gas i struju.

Najviše pritužbi zbog isključenja struje stiže iz siromašnih domaćinstava sa jugoistoka zemlje. Sve zbog kašnjenja jednog propisa.

"Nedonošenjem takvog pravilnika veliki broj građana koji bi imali pravo da po posebnim povoljnijim uslovima koriste energiju ostaju uskraćeni za te energenate ili postoji opasnost da budu usktraćeni. To nekada mogu biti i bolesnici kojima se ne sme isključivati struja u određenim situacijama", kaže Zaštitnik građana Saša Janković.

U resornim ministarstvima kažu da su pri kraju posla i da se utvrđuju kriterijumi kako bi se tačno znalo koliko građana ostvaruje pravo na energetske povlastice.

"U narednih mesec dana sigurno će taj posao biti gotov i naši građani mogu očekivati taj vid pomoći. U narednom periodu ćemo svakako odrediti koji su to kriterijumi i koji je broj ljudi koji će biti na taj način zaštićeni. Za početak će to biti sigurno između 200 i 300 hiljada korisnika iz sistema socijalne zaštite", objašnjava Brankica Janković iz Ministarstva rada i socijalne politike.

Status energetski ugroženog potrošača najvrovatnije će imati staračka samačka domaćinstva bez primanja, samohrani roditelji sa decom do 14 godina, domaćinstva koja u potpunosti zavise od socijalne zaštite i socijalnog osiguranja i energetski siromašna domaćinstva, čiji troškovi za električnu energiju prelaze 10 odsto ukupnog prihoda.

"Da se definiše neka minimalna količina električne struje i gasa koja će se obezbediti tim potrošačima upravo sa ciljem sprečavanja da im život i zdravlje budu ugroženi i ta minimalna egzistencijalna količina struje i gasa treba da bude finansirana od strane države i da ona snosi troškove zaštite tih potrošača", smatra Gordan Tanić iz Agencije za energetiku.

Ministarstva energetike i socijalne politike razmatraju tri modela pomoći energetski ugroženim domaćistvima koja se primenjuju u zemljama Evropske unije, direktna novčana davanja koja se nisu pokazala efikasnim jer ih građani potroše za druge namene, uvođenje socijalnih subvencionisanih tarifa ili vaučera.

"Ono što u ovom trenutku egzistira kao najverovatniji model zaštite je sistem vaučerizacije gde će energetski ugroženi potrošač dobijti vaučer za plaćanje dela računa za električnu energiju do određenog broja kilovat časova koji će takođe biti određen u dogovoru sa našim nadležnim ministarstvom", objašnjava Brankica Janković iz Ministarstva socijalne politike, prenosi RTS.

Podsećamo, iz EPS-a su poručivali da su spremni da struju besplatno daju najsiromašnijima, ali da država treba da utvdi kome treba pomoći. Primaoci socijalne pomoći sada imaju 35 odsto popusta na račun za električnu energiju.