Planeta

DRAMATIČNE FOTOGRAFIJE SA POVRŠINE MESECA: Američka letelica "SLOMILA NOGU", stigle prve slike - PREVRNULA SE NA BOK (FOTO)

Foto: Handout / AFP / Profimedia

Objavljene su nove dramatične fotografije svemirske letelice Odisej koja je prošle nedelje sletela na Mesec.

Fotografije, zajedno sa ogromnom količinom podataka, preuzete su samo nekoliko sati pre nego što je pala noć na južnom polu Meseca i baterije na lenderu se ispraznile.

Intuitiv mašins, američka kompanija koja stoji iza misije, rekla je da će sada biti moguće rekonstruisati sletanje kako bi se razumelo kako je Odisej završio na boku. Kompanija je takođe otkrila da bi lender mogao da "oživi" za 2-3 nedelje kada Sunce ponovo izađe.

Međutim, velika nepoznanica je da li baterije i elektronika mogu da prežive temperature koje padaju ispod -200 stepeni Celzijusa.

"Bez hvalospeva. Samo slavlje", rekao je suosnivač kompanije Stiv Altemus na konferenciji za novinare u Hjustonu.

Foto: Handout / AFP / Profimedia
foto: Handout / AFP / Profimedia

Letelici je trebalo dve sekunde da se zaustavi

Prva od fotografija, snimljenih kada je lender dodirnuo tlo, pokazuje da mu je najmanje jedna noga slomljena, a kamenje i prašina su oduvani snagom raketnog motora.

Druga fotografija prikazuje lender na boku sa tamnim eliptičnim kraterom udaljenim oko 500 metara. Naučnici veruju da bi krater mogao biti star dve milijarde godina. Podaci telemetrije pokazuju da je Odisej u početku sleteo uspravno, ali se potom prevrnuo na blagoj padini.

U uslovima niske lunarne gravitacije, trebalo je oko dve sekunde da se zaustavi. NASA je kompaniji Intuitiv mašins platila 118 miliona dolara da odveze šest naučnih instrumenata na Mesec. Svi su poslali podatke, uprkos položaju lendera, a navigacioni signal je sada u funkciji, što će pomoći budućim sletanjima.

"Misija je bila prvi korak ka povratku na Mesec"

Ali laserski navigacioni sistem koji je trebalo da se koristi za sletanje nije uspeo da izvrši zadatak.

- Naravno, to je nešto što možemo da popravimo sledeći put - rekao je Altemus. Kompanija je bila pod pritiskom da objasni zašto sletanja nisu bila savršena, kada je daleko jednostavnija svemirska letelica Apolo uspešno sletela šest puta tokom 1960-ih i 70-ih.

Foto: Handout / AFP / Profimedia
foto: Handout / AFP / Profimedia

- Imali smo drugačiju vrstu izazova. Bili smo ograničeni troškovima, sa ugovorom i fiksnom cenom od vlade. Morali smo da završimo misiju u tačno definisanom roku. Ovo previše ograničeno okruženje nas je primoralo na inovacije, a ovo je bio prvi let naše svemirske letelice - objasnio je Altemus.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare, Intuitiv mašins i NASA dali su optimističnu ocenu dosadašnje misije.

Dr. Džoel Kerans iz NASA rekao je da je misija „prvi korak ka povratku na Mesec” i da će "iz nje izvući mnogo podataka".

Intuitiv mašins planira drugu misiju kasnije ove godine koja će nositi bušilicu za traženje vode ispod površine Meseca. Takođe će imati "svemirski levak" koji će leteti u duboko zasjenjene kratere za koje naučnici veruju da mogu sadržavati velike količine leda.

(Kurir.rs/Index/Preneo: Đ. M.)

Bonus video:

This browser does not support the video element.

00:42
Šta je teretni brod Tijendžou-4 poneo u svemir? Izvor: Kineski radio Internacional