Za njima je raspisana potera, koja je kao i za ostalim izvršiocima krivičnih dela počela na mestu zločina.
Srpska policija danas ima najsavremeniju tehniku, uz pomoć koje ulazi u trag razbojnicima i zločincima.
Novinar Kurira Mladen Radulović istraživao je koje su operativne metode za traganje i hapšenje počinilaca najtežih nedela sa sagovornikom Dejanom Radenkovićem, kriminologom i bivšim pomoćnikom načelnika UK.
- Nakon identifikovanja izvršioca određenih krivičnih dela, pristupa se i njihovom pronalaženju. Policija to radi tako što ispituje samu ličnost tog izvršitelja ili više njih, kao na pirimer da li su pripadnici određenih kriminalnih grupa i koje su njihove aktivnosti u njima, da li poseduju "štek" stanove, kakvo je njihovo porodično stanje, ko su im prijatelji, da li mogu na određenim mestima da se sakriju, kao što su stanove supruge, rođaka, prijatelja... Naravno, u to se uključuje i praćenje mobilnih telefona, koji vrlo često sami izvršioci odbacuju od sebe, nakon što shvate šta su sve napravili, ali i za to postoje metode, koje zarad istrage ne želim da spomenem - započeo je Radenković.
Istraga počinje onog momenta kada policija nastoji da što pre identifikuje izvršioce krivičnog dela. Tada počinje igra mačke i miša. Naime, kriminalci nahode da se sklone što duže i da pobegnu od izvršenja pravde. S druge strane, operativci koji su u poslednje vreme dobili najmoderniju tehniku imaju alatke koje što pre mogu da dovedu do počinioca krivičnog dela.
- Kako policija, tako i druge bezbednosne službe u našoj državi poseduju veoma razvijene tehnološke uređaje koji mogu vrlo brzo da identifikuju, ne samo izvršioca, već i njihovo kretanje. Oni misle da odbacivanjem telefona, ili nekom drugom radnjom, neće biti razotkriveni - rekao je Radenković.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video: