Sve je više stvari bez kojih nam je život nekad bio nezamisliv, a koje polako padaju u zaborav jer su došle nove, drugačije, što ne znači i bolje.
Fotografija na jednoj od jugonostalgičarskih Fejsbuk grupa izazvala je veliko interesovanje i brojne komentare jer je reč o nečemu što je nekada imala svaka kuća.
Reč je o najlepšem i najskupljem delu posteljine koji se nije kupovao tek tako već se za njega dugo štedelo i posebno se naručivao ali tek kad gazdarica "nabavi" sve delove...
Majke i bake prvo su tražile najboljeg jorgandžiju, a reč je o zanatu koji je gotovo izumro, i to ne samo onog koji je vešt nego i onog koji ima najbolju vunu osim ako domaćica nije insistirala da se šije samo od one koju ona lično donese!
Sledeći korak bilo je ameriken platno koje je u stvari držalo svu tu fino iščešljanu vunu, a odozgo je išla skupa brokat svila u zlatnoj, plavoj ili roze boji.
Mnogi se iz detinjstva sećaju da je bio tako težak da ne možeš da se okreneš ispod njega, ali pod njim zime nije bilo ni na minus 20 napolju.
Iz SFRJ kuća počeo je da se izbacuje s pojavom čuvenog "ambasador" ćebeta, prestižnog dodatka svake boljestojeće porodice u socijalizmu, na kojem se šepurila raskošno obučena, sva u tilu, čuvena lutka iz Trsta!
Može se naći u oglasima, evo i pošto je
Starinski jorgani mogu se naći u malim oglasima na internetu, ali ređe i cena perfektno očuvanih i nekorišćenih ide oko 6.500 dinara.
Danas se pravi jorgandžija teško nalazi, postoji par radionica po Vojvodini a najpoznatija u Beogradu radila je i šila u Sarajevskoj, ulici nekada poznatoj po brojnim zanatlijama
A tek komentari...
- Ta kocka je mnogo praktičnija nego ove posteljine danas, otpadaju dugmići
- Još starija. Pamtim i dunje ili perine ako iko zna šta je to.
- Moj je bio sa jedne strane roze, a sa druge boja staro zlato...rado bih imala opet jedan takav
- Što je lepo setiti se detinjstva 60e godine... Posebno ova navlaka od jorgana
- Pamtim slamaricu i guber
- Da li neko od vas pamti slamarice?
Svoje utiske možete ostaviti u komentarima...
Kurir.rs/SĐP/Facebook Uglavnom šezdesete
Bonus video: