INICIJATIVA 92 DANA: Univerziteti u Nemačkoj nude novac studentima da promene prebivalište zbog “jačanja demokratije”

Shahid Mehmod / Panthermedia / Profimedia, MARTIN SCHUTT / AFP / Profimedia

Sedam univerziteta u nemačkoj pokrajini Tiringiji pokrenulo je inicijativu “92 dana”, u okviru koje nude novac studentima da promene prebivalište na mesto studiranja, kako bi mogli da učestvuju na predstojećim pokrajinskim izborima, pošto u tom delu zemlje jača Alternativa za Nemačku (AfD).

Prema pisanju nemačkih medija, univerziteti nude studentima za prebacivanje prebivališta u Tiringiju od 100 do 300 evra, a sve pod motom “jačanje demokratije”, piše Fokus.

“Preregistrujte se, obezbedite bonus, uključite se, glasajte, ojačajte demokratiju”, slogan je inicijative “92 dana”, koja je pokrenuta pod nadzorom Ministarstva nauke na čelu sa Socijaldemokratskom partijom Nemačke (SPD), čiji je lider kancelar Olaf Šolc. Ministarstvo nauke Tiringije je istaklo da izjave i aktivnosti univerziteta moraju biti partijsko-politički neutralne.

– S naše tačke gledišta, univerziteti učestvuju u navedenim društvenim kampanjama u dozvoljenim granicama – rekao je neimenovani portparol pokrajinskog ministarstva.

On je dodao da univerziteti ne mogu izbeći aktuelne političke debate. Ne radi se samo o promeni prijave boravka, već i o važnosti visoke izlaznosti birača uopšte, rekao je jedan od inicijatora kampanje “92 dana”, profesor vizuelnih komunikacija na Univerzitetu Bauhaus u Vajmaru Burkhart fon Ševen.

O Kampanji 92

Frankfurter rundšau (FR) citira saopštenje Bauhaus univerziteta: „Kampanja 92 dana prvenstveno je namenjena studentima koji su se preselili u Vajmar. Mnogi studenti teoretski mogu da učestvuju na izborima, ali nisu prijavljeni u mestu gde studiraju.“ FR piše da „pored podsticanja veće izlaznosti ovom kampanjom verovatno želi da se zaustavi AfD“.

A Burkhart fon Ševen, profesor vizuelnih komunikacija na Univerzitetu Bauhaus, za ovaj list objašnjava: „Prepoznali smo ovaj neiskorišćeni potencijal glasova i hteli da se njime posebno pozabavimo.“

Po koji evro za studente koji promene prebivalište

Kampanja 92 dana takođe promoviše finansijske podsticaje za prijavu prebivališta u Tiringiji, navodi FR:

„Svako ko kao svoje glavno prebivalište navede mesto u Tirngiji gde studira, dobiće takozvani bonus za obrazovanje.“

I tabolid Bild koji ovu kamapnju naziva „trikom da se spreči Bjern Heke" (AfD), piše o finansijskom elementu: „Pikantno: Potencijalni glasači su namamljeni novcem. Inicijativa posebno oglašava bonuse za promenu prebivališta i navodi: Vajmar 300 evra, Jena do 120 evra, Gera 100 evra godišnje, Ilmenau 80 evra godišnje i Šmalkalden 50 evra po semestru".

– Mnogi studenti se nikada ne registruju u gradu ili opštini gde studiraju. Prepoznali smo ovaj neiskorišćeni glasački potencijal i želeli bismo da se njemu posebno obratimo – dodao je Fon Ševen za Bild.

Nedeljnik Špigel se zapitao “da li univerziteti ovom kampanjom zaista podržavaju demokratiju – ili se nedopustivo mešaju u njeno najveće dobro, izbore?”, ukazujući da Univerzitet u Imenauu nudi svojim studentima koji nisu iz tog mesta 50 evra po semestru, a Univerzitet u Vajmaru čak nudi 300 evra kao jednokratnu uplatu za prijavu boravka. Na sajtu “92 dana” do skoro se nalazila rečenica, koja je u međuvremenu obrisana: “Uvereni smo da se na ishod svih predstojećih izbora u pokrajini može uticati u interesu demokratskih snaga”.

Prema aktuelnoj veb stranici ukazuje se da bi promenom prijave što većeg broja studenata “trebalo podržati demokratiju u Tiringiji i zaštititi slobodarski osnovni poredak”, prenosi “Špigel”. Od početka kampanje je Fon Ševen naglašavao da ona nije “izričito partijsko-politički usmerena”. Dodao je da je neodrživa teza da je kampanja usmerena protiv AfD-a.

Takođe tvrdi da se ne radi ni o kršenju zakona, odnosno zabranjenom mešanju u izbore. Slobodni i tajni izbori studenata ostaje zagarantovani – promenom prebivališta oni dobijaju samo priliku da svojom voljom učestvuju na izborima u Tiringiji, navodi autor inicijative. Sudeći po poslednjim istraživanjima javnog mnjenja AfD je najjača politička snaga u Tiringiji i na izborima, koji treba da se održe 1. septembra, može računati na oko 30 odsto glasova. "Bild” navodi da se radi o “triku” da se spreči pobeda AfD-a, kao i da se glasači “mame” novcem.

Cajt: „Univerziteti u Tringiji se angažuju za demokratiju"

Ugledni nemački Cajt (Vreme) naslovio je tekst na ovu temu prenet sa agencije dpa ovako: „Univerziteti u Tringiji se angažuju za demokraiju.“

„Kampanja ima za cilj da podstakne studente u Tiringiji da promene svoje stalno prebivalište na vreme, pred izbore. Međutim, u Jeni, Erfurtu, Vajmaru, Ilmenauu, Ajzenahu ili Geri, gradske uprave nisu prijavile velike oscilacije u broju registracija u poslednjih nekoliko nedelja, pokazalo je istraživanje dpa.

Osim toga - prijava mesta stanovanja je moguća i retroaktivno“, piše Cajt, odnosno dpa.

„Važno je da jačamo demokratske procese i osnovne vrednosti. Akcija izričito nije partijsko-politička; pretnja demokratiji može doći sa bilo kog mesta. Ali vetar u lice nam uglavnom dolazi od desničara. To pokazuje da desničarska scena sebe očigledno ne vidi kao demokratsku snagu“, kaže već pomenuti profesor Burkhart fon Ševen, prenosi Cajt.

„S naše tačke gledišta, univerziteti učestvuju u navedenim društvenim kampanjama u dozvoljenim granicama. Univerziteti ne mogu izbeći aktuelne političke debate i štaviše - treba da se u nju uključe svojom ekspertizom", prenosi Cajt izjavu jednog portparola Ministarstva nauke Tiringije.

Iz perspektive Kristijana Šafta, političara Levice, politički angažman univerziteta nije problematičn. „Održavanje neutralnosti ne znači da se ne sme zauzeti stav protiv političkih snaga koje dovode u pitanje demokratiju i ljudska prava", rekao je on ,dodajući da prema Zakonu o visokom obrazovanju, univerziteti imaju zadatak i da pomognu u održavanju socijalne i demokratske pravne države.

„Ovakve detinjarije samo pokazuje očaj naših protivnika. Svi ti trikovi neće promeniti činjenicu da će AfD biti daleko najjača snaga posle pokrajinskih izbora", rekao je Rene Aust, portparol za univerzitetsku politiku AfD u parlamentu Tiringije, prenosi takođe Cajt.

Na drugoj strani, mediji poput nedeljnika “Cajt” ovu inicijativu univerziteta smatraju “angažovanjem za demokratiju”. AfD optužuje univerzitete za izborni inženjering.

– Ovakve detinjarije samo pokazuju očaj naših protivnika. Svi ti trikovi neće promeniti činjenicu da će AfD biti daleko najjača snaga posle pokrajinskih izbora – poručio je Rene Aust iz AfD Tiringije.

U Tiringiji se ove godine održavaju tri glasanja – lokalni izbori 26. maja, izbori za Evropski parlament 9. juna i pokrajinski izbori 1. septembra.

Kurir.rs/Vesti-online/DW