Lični stav

FAMOZNO SVETISLAV BASARA: DVADESET I JEDNA GODINA

Marina Lopičić

Dvanaesti mart svake godine dan je ponavljanja cikličnog rituala polaganja venaca na mesto pred kapidžikom Vlade Srbije, gde je Zoran Đinđić, premijer Vlade Srbije, streljan pre dvadeset i jednu godinu.

Na današnji dan se načitamo već pročitanog na tu temu, nagledamo se već viđenog da bi već sutra sve prekrili svakodnevni snegovi, ruzmarin i šaš. Onaj naš Marsovac - koji se polako trezni od dočeka Nove godine i sprema za povratak na rodnu planetu - u početku je mislio da je ubistvo premijera bio grom iz vedra neba, da bi i posle nekoliko godina i on dokonao da je to u stvari bio proces koji je započeo neposredno nakon što se pokazalo - a brzo se pokazalo - da Đinđić ozbiljno misli da uradi ono što je naumio, što će reći da temeljno reformiše institucije države i da jednom za svagda ukine vekovnu praksu da uspentravanje na vlast znači preuzimanje unosnih poslova prethodne garniture, podelu plena i pravo na povlašćene poslove i besplatne stanove.

Sve političke garniture - uključujući i socijalističke - govorile su manje-više isto što i Đinđić, ali bi odmah po dolasku na vlast nastavljale gde su prethodne vlasti stale. Đinđić nije hteo da se utali - avioni, kamioni i pare njega nisu interesovali - i time je potpisao sopstvenu smrtnu presudu. Kopotpisnicu su - osim poraženih snaga, za koje je to razumljivo - bili većina stranaka i strančica DOS, ali i većina „demokratske javnosti“, koja je glasala za DOS, a koja je takođe htela svoj deo plena.

Ako se setimo koliko je (i kakvih) poziva da sredi ovo ili ono ili da dodeli stan dobijala moja malenkost - o čemu sam povremeno obaveštavao javnost - koja je u DOS bila prašnjavi fikus, možemo samo zamisliti kakvim su pritiscima bili izloženi premijer i ministri. Srpsko društvo je tih postpetooktobarskih dana pokazalo da noćna mora Olivere Bećković - da smo svi isti - nije lažni mit nego realnost.

Glavni Đinđićev neprijatelj nisu bile poražene snage, mada su i one od početka rovarile - nego koalicioni partneri, a naročito čovek koga je Đinđić udarničkim radom i iz pragmatičnih razloga doveo na vlast. Često mu ovde pominjem ime, danas ću ga prećutati. Plan je u suštini bio jednostavan: predstaviti Đinđića javnosti kao saradnika kriminalnih klanova, nemačkog špijuna, izdajnika Kosova - uobičajeni pokvarenjački repertoar - i taj plan je u potpunosti uspeo. Srpska javnost - ne samo patriotska nego i takozvana proevropska, koja je možda bila i glasnija u satanizaciji Đinđića - bila je jednodušna u „oceni“ da je Đinđić kriv za sve.

Često čujem relativizacije tipa: „Da, Đinđić je ubijen, ali zar nisu ubijeni i Džon Kenedi i Ulof Palme“, na šta uvek odgovorim (u vetar): „Da, ali stabilnost institucija i političkih sistema u SAD i Švedskoj je amortizovala atentatske šokove.“ U Srbiji su institucije i politički sistem tek bile počele da se grade - uz svesrdnu opstrukciju dobrog dela DOS, tako da je streljanje šefa izvršne vlasti za veoma dug period - a verovatno i zauvek - ideju institucionalizacije stavio ad akta. Prekardaših. Nastavak u sutrašnjem broju.