Potresni dokumentarni film Slađane Zarić "Dosije Kosovo - Pogrom", sa podnaslovom "Dan kada je etnički očišćeno šest gradova", donosi priču o dešavanjima na Kosovu i Metohiji 17. marta 2004, a biće premijerno prikazan na 20. godišnjicu pogroma, u nedelju u 21.00 na RTS, pišu Novosti.
- Kada sam pre godinu krenula da istražujem šta se dešavalo 17. i 18. marta 2004. shvatila sam da je širina te tragedije, divljanja i nezapamćenog terora na Kosmetu mnogo šira i veća od onoga što sam do tada znala - kazala je Zarićeva na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
- Odlučila sam da personalizujem tu priču, razgovarala sam sa ljudima, porodicama nastradalih. Napravila sam hronologiju šta se na KiM dešavalo iz sata u sat. Ta hronologija pokazuje da je teror bio organizovan.
Osmoro Srba je ubijeno na kućnom pragu, oko 4.000 ljudi trajno raseljeno, 900 kuća i stanova razoreno, 35 crkava i manastira SPC oštećeno i uništeno, među njima i 19 spomenika kulture prvog reda. U divljanju i teroru na KiM ukupno je povređeno 954 ljudi, a 170 Srba je imalo teže povrede. Povređeno je i 65 međunarodnih policajaca i 61 pripadnik Kfora. Etnički je potpuno očišćeno šest gradova i 10 sela.
- Danas, 20 godina kasnije, svima je jasno da je povod bio izmanipulisan. Naime, 16. marta uveče tri dečaka albanske nacionalnosti utopila su se u Ibru. Taj događaj je iskorišćen za manipulaciju javnosti. Navodno su Srbi, banditi jurili dečake sa psima. Lavina je pokrenuta. Više od 70.000 demonstranata je krenulo da pali srpske kuće, stanove, institucije... - podsetila je Zarićeva.
U filmu govore i grčki vojnici koji su bili u Uroševcu, kao i pripadnici Kfora. Na konferenciji je prikazana izjava norveškog oficira, čiji se identitet štiti, a koji je potvrdio da su pripadnici Kfora u nameri da zaštite sebe i goloruki srpski narod pucali na albanske protestante. Tog dana ubijeno je 11 Albanaca. Nekoliko je nastradalo u sukobu sa Srbima, ali su većinu ubili vojnici Kfora, Unmika i američke policije.
- Bili smo u Čaglavici. Prema nama je krenuo kamion pun Albanaca. Pitao sam se šta da radim, pomislio sam da nije dobro da pucam, ali na kraju nisam imao izbora - ispričao je norveški oficir.
- Borili smo se prsa u prsa i na kraju sam upucao dvojicu demonstranata. Bacali smo suzavac na njih, sve dok se nisu povukli. Došli su i Amerikanci, koji su krenuli da udaraju u masu. Nije ih interesovalo ni ko su Srbi, ni ko su Albanci. Nasilje su tog dana na Kosovu i Metohiji organizovano izveli Albanci. Morali smo da zaštitimo srpske civile. Bio je haos, kuće zapaljene, napadači naoružani, a sa svih strana letele su cigle. Vodila se prava bitka.
U filmu govori i Boris Mitić, scenarista, reditelj, producent i autor filma "Unmik Titanik" o Srbima stanovnicima zgrade "Juprograma" u Prištini koji su tu ušli na par dana i ostali pet godina. Boris je bio svedok dešavanja 17. marta:
- Ovakvi događaji zaslužuju neposrednu dokumentaciju i osvrt nakon nekog perioda sa istorijskom distancom kako bi se sve kontekstualizovalo. Tek tad je priča oteta od zaborava. Predlagao sam da se osnuje "KiMoteka" u kojoj bi bili privatni snimci, reportaže, dokumentarni i igrani filmovi, izjave učinili dostupnim, ali niko nije imao sluha za to. I dalje nemamo refleks da neke važne stvari dokumentujemo. Ono što se dogodilo 17. marta nije samo tragedija jednog naroda, već i pokazatelj da su probijene granice nasilja i izbegavanje odgovornosti - rekao je Mitić.
Posle premijere na RTS, film "Dosije Kosovo - Pogrom" biće postavljen na "Jutjub". Film je preveden na engleski, a uskoro će biti i na albanski jezik.
Kurir.rs/Novosti/Prenosi: A.Ć.