U Beogradu je od 17. maja prošle godine počeo da se primenjuje novi sistem naplate karata u gradskom prevozu koji je u GSP sistemu ukinuo validatore i prethodne "Bus plus" kartice, a omogućio tri druge opcije kupovine karata za koje sada možete platiti na četiri načina! Iako vremenska karta za 90 minuta vožnje košta 50 dinara još uvek ima građana koji se švercuju.
Na društvenoj mreži X pojavila se objava jednog korisnika koji je opelo upravo po tome. Mnogi Beograđani su primetili nekolicinu ljudi koja uđe u prevoz, obično stoji blizu vrata i sve vreme gleda da li će ući kontrola. Ukoliko kontrolori uđu oni gledaju što pre da otkucaju SMS poruku i kupe kartu, a ukoliko ne mogu da stignu izađu iz autobusa i čekaju drugi.
- Koliko je jadno imaš 40+, 50+, a držiš mobilni u rukama i gledaš da li će kontrola da uđe u bus, da kucaš SMS, ili neće... Da uštedite *** 50 dinara. Zato što tako štekate na tim stvarima zato i nemate - navodi se u objavi ispod koje su se nizali komentari.
Sudeći po reakcijama građanja mišljenja su podeljena. Ima onih koji se ne obaziru na takve stvari i kojima je najbitnije da oni imaju kartu. S druge strane postoje i oni koje ovaj "trik" putnika iritira jer smatraju da je cena povoljna i da svako može da kupi kartu.
- Ima nas koji volimo život na ivici - piše u prvom komentaru, dok u drugom stoji:
- Baš jadno, to mi je u rangu sitne krađe u prodavnici.
Podsetimo, prva opcija za kupovinu karata je putem telefona SMS porukom, što podrazumeva plaćanje karte preko telefonskog računa. Povratna poruka koju sistem šalje na telefon putnika služi kao potvrda o plaćenoj karti koja se pokazuje kontroloru.
Putnici SMS šalju na broj 9011, sa tekstom poruke A90, B90 ili C90 u zavisnosti od zone za koju se kupuje karta, pod uslovom da se kupuje karta koja važi 90 minuta od trenutka slanja poruke. Za prvu zonu unosi se A90, za drugu B90, dok se C90 koristi za kartu koja omogućava vožnju u obe zone.
Isto je i kad se kupuje dnevna karta, sem što umesto broja 90 treba upisati broj 1. Pa tako za prvu zonu poruka glasi "A1", za drugu "B1", a za obe "C1". Isti princip važi i za nedeljnu i mesečnu kartu, tako što se iza slova A, B ili C unosi broj 7, odnosno broj 30.
Druga opcija
Istovremeno je omogućena i druga opcija kupovine, suštinski već tradicionalna metoda koja podrazumeva odlazak na neko od nekoliko prodajnih mesta ( sve dok ne bude omogućeno da se kupe i na kiosku) gde se kupuju papirne karte koje se plaćaju kešom ili karticom.
Treća opcija
Od 12. jula startovala je i aplikacija "Beograd Plus" za kupovinu karata za gradski prevoz. Putem ove aplikacije sada možete da platite gradski prevoz, ali i da vidite gde se nalazi svako vozilo, tačnije, koliko je stanica udaljeno od vaše lokacije. Pored toga, imaćete u vidu i koliko minuta treba vozilu da stigne do vaše lokacije. Aplikaciju možete da preuzmete putem "Gugl plej prodavnice".
Prilikom kupovine karte preko ove aplikacije istu možete platiti SMS porukom, platnom karticom ali i putem e-naloga.
Prilikom kupovine karte preko ove aplikacije istu možete platiti SMS porukom, platnom karticom ali i putem e-naloga.
Bonus video: