Na današnji dan pre jednog veka rođen je majstor komedije Miodrag Petrović Čkalja. U bivšoj Jugoslaviji imao je status pop ikone, a privatno bio je veoma povučen i živeo je skromno.
Njegovu karijeru predodredile su tri činjenice: da je rođen 1. aprila 1924, u gradu Kruševcu (gde i Ljubinka Bobić, Radmila Savićević, Milan Puzić, Taško Načić, Đuza Stoiljković i Vojin Ćetković) i da ga je na samom početku prepoznao Radivoje Lola Đukić, u čijem je filmu "Jezero" 1950. imao svoj glumački debi.
Prva TV serija
Đukić će mu uz Aleksića dodeliti i glavnu ulogu u prvoj i jednoj od najpoznatijih TV serija "Servisna stanica", nastaloj kao televizijski izraz ljudi okupljenih oko radio-emisije "Veselo veče". Taj triling krunisaće saradnju ekranizacijom jedne od dve pozorišne predstave u kojoj je Čkalja glumio "Bog je umro uzalud" - 1969. godine. Ali na samom početku možda Čkaljino najbolje i najpoznatije delo "Zajednički stan" iz 1960, uz još jednog za njega jako bitnog partnera, glumca čiji značaj takođe nikad nije dovoljno valorizovan - Dragutina Dobričanina.
Zapravo, Čkalja, iako najpoznatiji domaći komičar, najčešće je briljirao u efektnim dramskim epizodama. Uz tandem sa Aleksićem, jednako je značajan i onaj s Pavlom Vuisićem, očitovan u "Kamiondžijama". Poslednja Čkaljina uloga bila je u "Boljem životu" krajem osamdesetih, kada se povukao, pred strahotom naredne dekade u kojoj se nije pronalazio. Poslednje kadrove s njim snimila je Gorica Popović.
- Jedini moj kontakt s njim je bio kad smo radili "Bolji život". Nosim najlepše uspomene s tog snimanja. On nije bio vedar, već smiren, zatvoren čovek i strog. Za mene lično je bio veliki dramski glumac, a ne samo komičar. Gledala sam ga u raznim filmovima, ali i u pozorištu - seća se Gorica.
Nešto slično o sebi govorio je i sam glumac.
- Komičar mora da bude ozbiljan, da iz njegove ozbiljnosti proizlazi smešno. On ne sme da se smeje svom humoru, jer onda publici nije smešno - izjavio je veliku umetnik.
Svetislav Bule Goncić imao je priliku da radi s velikim kolegom:
- Igrao sam njegovog sina u prvim "Kamiondžijama". Voleli su me Paja (Pavle Vuisić) i Čkalja. To snimanje mi je draga uspomena.
Izložba u Kinoteci
Povodom stogodišnjice njegovog rođenja Jugoslovenska kinoteka u svojim prostorijama u Uzun Mirkovoj 1 postavila je multimedijalnu izložbu "Pobeda osmeha", čiji je kustos Irina Kondić, a i novi broj Kinoteke posvećen je Čkalji. Miodrag Petrović preminuo je 20. oktobra 2003. godine u Beogradu. Danas jedna ulica na Zvezdari nosi njegovo ime, a u rodnom Kruševcu mu je podignut spomenik.
Dani Čkalje u RTS klubu
Povodom obeležavanja 100 godina od rođenja Miodraga Petrovića Čkalje u RTS klubu, zgrada Radio Beograda (ulaz iz Svetogorske) od ponedeljka, 1. aprila, do srede, 3. aprila, od 13 do 15 časova organizuju se Dani Čkalje.
Prvog dana o njegovom opusu na televiziji govoriće Jelisaveta Seka Sablić i i njegova unuka Jovana Petrović. Moderator razgovora je reditelj Marko Misirača. Drugog dana biće predstavljeno radijsko lice Miodraga Petrovića Čkalje. U razgovoru učestvuju: Vesna Perić, dramaturg i urednica Dramskog programa Radio Beograda.
Treći dan, takođe u 13 časova, posvećen je dramskom opusu Miodraga Petrovića. Govoriće: dr Dragana Čolić Biljanovski, redovni profesor FDU, Saša Radojević, reditelj, filmski kritičar i urednik u Redakciji dramskog i domaćeg serijskog programa RTS, i Marko Misirača, reditelj. Ulaz je slobodan.