Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić uspela je nešto što se dosad činilo nemogućim - okupila je vlast i opoziciju za istim stolom.
Iako je predsednica parlamenta uvek poručivala da je spremna za dijalog, opozicija je isti izbegavala. No, pojavili su se na kolegijumu u Skupštini Srbije, na kojem se razgovaralo o primeni daljih preporuka Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR).
Maratonski sastanak
Sastanak u parlamentu počeo je nešto posle devet sati ujutru i trajao je više od tri i po sata do pauze, a zatim još sat vremena poslepodne. Kolegijum je završen oko 16.30 časova, dogovor predstavnika vlasti i opozicije nije postignut, a razgovori se nastavljaju u sredu.
Na dnevnom redu je samo jedna tačka, a to su konsultacije o daljim preporukama ODIHR iz konačnog izveštaja misije za posmatranje izbora za narodne poslanike Narodne skupštine, održanih 17. decembra 2023. godine.
Inače, ovo je prvi sastanak vlasti i opozicije nakon decembarskih izbora, a na kolegijum su došli predstavnici vladajuće koalicije SNS, SPS, SVM, SPP, PUPS, Jedinstvene Srbije, a takođe su se odazvali i predstavnici opozicije iz koalicije Srbija protiv nasilja i koalicije NADA, kao i predstavnici poslaničkih grupa Mi - glas iz naroda i Mi - glas iz naroda - dr Branimir Nestorović.
Na kolegijumu su, pored predsednice parlamenta Ane Brnabić i potpredsednika Sandre Božić, Elvire Kovač, Edina Đerleka, Snežane Paunović, Marine Raguš, i predstavnici poslaničkih grupa Milenko Jovanov, Nevena Đurić, Ivica Dačić, Stefan Krkobabić. Od predstavnika opozicije su prisutni Marinika Tepić, Miroslav Aleksić, Miloš Jovanović, Radomir Lazović, Zdravko Ponoš i Zoran Lutovac.
Inicijalna volja
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković ocenio je za Kurir, komentarišući dijalog vlasti i opozicije, da sama okolnost da se razgovara znači da postoji inicijalna volja da se postigne dogovor.
- Dobro je što razgovaraju i nadam se da će postići neki dogovor. Dok čitav posao ne bude završen, ne možemo se nadati nekom "hepi endu". Biće natezanja oko izbornih uslova, očekujem politički pritisak od strane opozicije - naveo je on i dodao da sumnja da će jedan razgovor moći da izbriše zlu krv.
- Bilo bi dobro da splasnu medijski napadi oko izbornih uslova. Mi živimo u demokratskom poretku, trideset godina organizujemo izbore. Vlast jako često raspisuje izbore i daje šansu opoziciji da je smeni. Kad god se izbori završe negativno po opoziciju, oni se žale na izborne uslove i traže alibi - poručio je Stanković i dodao da se nada da će razgovori ovoga puta biti uspešni da bi se spustile tenzije u društvu.
U Skupštini Srbije su prošle nedelje održane konsultacije povodom izbora zamenika predsednika radnih tela, a na njima se nisu pojavili predstavnici dela opozicije. Iako je Brnabićeva i tada pozvala sve predstavnike poslaničkih grupa, na sastanak nisu došli predstavnici Stranka slobode i pravde - Pokret slobodnih građana, Narodni pokret Srbije - Novo lice Srbije, Novi DSS - POKS (NADA), Zeleno-levi front, Ne davimo Beograd, Srbija centar - Srce, Demokratska stranka - DS.
Bonus video: