Najsavremeniji aparat za biopsiju promena na dojci, koji je gotovo stoprocentno efikasan, prvi je u nas stigao u Univerzitetski klinički centar Vojvodine, a priča kako su se lekari dovijali da isti proradi je za film. Ćureće meso, ljuske od jaja i masline pomogle su da u jeku pandemije ta vrhunska sprava, koja je bila nova i u regionu, startuje i pomogne ženama!
Srbija je, nažalost, na prvom mestu u Evropi po smrtnosti od raka dojke. Svake godine je oko 1.700 preminulih i oko 4.500 novoobolelih žena. Muškarci s istom dijagnozom su retkost, jedan od sto obolelih, ali ni to nije tako malo na ove brojke. Prevencija, kao i pravovremeno uspostavljena dijagnoza, glavu spasavaju. Biopsija je tu izuzetno važna. A važno je i da bude dobro urađena, što je u UKCV od kada imaju Hologic Selenia Dimensions aparat, digitalni mamografski aparat sa sistemom za 3D biopsiju, na mnogo višem nivou.
Radiolog doc. dr Marijana Basta Nikolić, šef Odseka za interventne procedure dojke u UKC Vojvodine kaže za Kurir da im je ovaj aparat stigao u jeku pandemije 2020.
- Osim klasične mamografije, ima i mogućnost tomosinteze, odnosno 3D mamografije, kontrastne mamografije i tomosintezom vođene biopsije. Pomoću kontrastne mamografije proverimo da li je tumor vaskularizovan, jer je svaka tumorska promena jače prokrvljena u odnosu na normalno tkivo i benigne promene. Dosad smo povećanu prokrvljenost mogli da vidimo samo magnetnom rezonancom, ali ne i da njom radimo biopsije, to je samo u Beogradu moguće, gde smo i slali žene. Biopsije smo mogli da radimo samo kada se promene vide ultrazvukom ili mamografijom. Ali sada tu zonu prokrvljenosti, koja se boji, vidimo i na mamografiji, kojom je lociramo i odmah možemo i da bioptiramo - objašnjava dr Basta Nikolić i dodaje:
- Tomosintezom vođena vakuum-asistirana biopsija dojke, važna nam je posebno za mikrokalcifikacije, koje se vide jedino na mamografiji ili neke zone asimetrije. Aparat nam jednim klikom locira promenu, njenu da kažemo geografsku širinu i dužinu, kao i dubinu na kojoj je u dojci.
Aparatom su odmah počele da se snimaju mamografije sa tomosintezom. Međutim, pošto je to bio novi i prvi aparat u Srbiji, ali i nov na tržištu u regionu, a granice su bile zatvorene, dodatak za biopsiju je stajao upakovan.
- Uvek je pravilo da za novi aparat dođe i aplikator, koji je često iz inostranstva i koji vas nauči kako se ta metoda radi. Kako to tada nije bilo moguće, u Srbiji niko nije znao kako se izvode biopsije sa tomosintezom. A kako nismo smeli da se učimo na ženama, aparat je stajao mesec dana. Onda sam rekla: "Mi znamo princip biopsije, inženjer možda zna princip rada aparata i udružićemo snage". Napravili smo fantom dojku od ćurećeg belog mesa, u koje smo izmrvili ljuske od jajeta da simuliraju mikrokalcifikacije i ubacili masline da simuliraju promene koju treba da bioptiramo. Nedelju dana smo vežbali na tom ogromnom komadu mesa. Čitali smo sav dostupan materijal, gledali edukativne i reklamne filmiće. Izbušili smo i masline i ljuske, shvatili princip rada i krajem decembra 2020. uradili tri biopsije u jednom danu i sve tri uspešne - kaže dr Basta Nikolić.
Aplikator je došao nakon što su uradili 30-40 biopsija. Mogao je, kako kaže, samo da im pokaže kako se pacijentkinja pozicionira.
- Uradili smo više od 250 biopsija, svega dve-tri pacijentkinje bilo je nemoguće uraditi zato što su lezije stvarno bile jako blizu kože. Sve ostale smo uspešno radili i tako ne vraćamo žene da više puta rade - ističe doktorka.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.