Snimak na društvenim mrežama koje je napravio jedan naš državljanin u Beču petog dana od nestanka dvogodišnje devojčice iz Bora - usmerio je istragu u još jednom pravcu. Stručnjaci objašnjavaju kako može da se utvrdi pravi identitet neke osobe na osnovu snimka ili fotografije, na šta se obraća pažnja i da li je prste umešala i - veštačka inteligencija.
Snimak iz Beča koji se pojavio u javnosti i koji se dovodi u vezu sa nestalom devojčicom iz Banjskog polja kod Bora može da se analizira, ali nam ne otkriva mnogo, kaže sudski veštak. Iz ugla profesionalaca, čak i da neko veoma liči na osobu sa fotografije ili snimka, to nije uvek čvrst dokaz.
Sudski veštak Nikola Dragović kaže da navodni snimak Danke Ilić iz Beča laicima govori sve, a profesionalcima ništa. "Na licu se vide dve crne tačke, to su oči, vidi se oblik glave i kosa, a to je dosta malo za prepoznavanje lica.Ne vidimo neke konture koje bi možda odredile oblik lica", naglašava Dragović.
Prvo se proverava autentičnost. Ono što je za nas tačkica ili obična boja na ekranu, za stručnjake može da bude dokaz koji rešava slučaj.
Fotograf Zvezdan Mančić ukazuje na to da su senke na fotografiji veoma važne jer nam one mogu pokazati da li je fotografija autentična. Ako primetimo da senke na tom radu ne proističu iz istog izvora svetla, možemo utvrditi neku razliku, dodaje Mančić.
Svaki ugao na fotografiji mora da se pregleda. Čak i delovi na slici koji se čine nebitnim, mogu da budu presudni. Zato analize traju danima, pa i mesecima.
"Upoređujemo crte, tačke, predmete, ne govorimo sad o odnosu lica i nosa, usta, položaj očiju, nego upoređujemo tačke sa jedne slike sa tačkama sa druge slike", ističe Nikola Dragović.
Kurir.rs/RTS