FK Rad preživljava najteže trenutke od svog postojanja. Klub koji je nekada bio učesnik velike jugoslovenske lige, u to vreme igrao i Kup UEFA, danas je na putu ispadanja iz Srpske lige Beograd u četvrti rang takmičenja.
Mnogo je razloga zašto je Rad spao na ovaj nivo, a oni kojima je klub sa Banjice u srcu, sa setom se sećaju vremena kada su na stadionu "Kralj Petar Prvi" igrala velika imena poput Vladimira Jugovića, Miroslava Đukića, Ljubinka Drulovića, Miroslava Stevića, Čedomira Đoinčevića, Duška Ajdera, Duška Milinkovića, Bogdana Koraka, Vladan Radače, Milana Ševa, Željka Cicovića...
Oni mlađi pamte Luku Milivojevića, Nemanju Pejčinovića, Nenada Tomovića, Miloš Dimitrijevića, Milana Borjana, Stefana Mitrovića, Uroša Đurđevića, Andriju Kaluđerovića, Nemanju Kojića, Nikolu Maraša, Nikolu Šipčića...
Danas Rad zauzima poslednje mesto u Srpskoj ligi Beograd sa svega šest bodova. Svoje utakmice igraju sa momcima koji su omladinci, ili malo stariji od tog uzrasta. Najstariji fudbaleri imaju 20 godina, a najmlađi 16, što samo pokazuje da nisu u ravnopravnom odnosu sa ostatkom lige. Pravo je čudo kako trener Dejan Musović uspeva da sastavi ekipu.
FK Rad imao je dva zlatna perioda u svojo istoriji. Prvi, krajem devedesetih godina prošlog veka kada su bili peti u SFR Jugoslaviji i zahvaljujući tom plasmanu igrali Kup UEFA. Nesrećno su Građevinari ispali od grčkog Olimpijakosa u sezoni 1989/1990. Grci su tada slavili u prvom meču rezultatom 2:0, dok je u revanšu srpski klub pobedio sa 2:1, a prolaz klubu iz Pireja doneo je mađarski internacionalac i veliko ime tog vremena Lajoš Detari u 88. minutu.
Drugi zlatni period FK Rad vezan je za period Ranka Stojića, koji je okupljao najbolje mlade fudbalere iz Srbije, kalio ih na superligaškim terenima i spremao za velike transfere. Tada su Građevinari bili pojam za uspeh u srpskom fudbalu. U sezoni 2010/2011 Rad je zauzeo četvrto mesto u ligi i izborio se za kvalifikacije, za Ligu Evrope. U prvom kolu bili su ubedljivi protiv ekipe Tre Pene iz San Marina - 3:1, 6:0. U drugom kolu rad je ispao od grčkog tima Olimpijakos Volos, u Beogradu je bilo 0:1, a u Grčkoj 1:1.
- Pratim Rad, naravno da pratim. Bio sam tamo 12 godina... Da je 12 meseci mnogo je, kamoli 12 godina. Priličan period mog života - priča sa setom za Kurir Ranko Stojić i nastavlja:
- Ne bih želeo previše da komentarišem sadašnje stanje kluba. Nisam upućen, ali mi je mnogo žao. Klub je imao sjajnu perspektivu... Ne znam šta bih rekao.
Podsetio je Ranko Stojić na period kada je Rad bio ozbiljan klub najjačeg ranga.
- Velika je šteta za ceo srpski fudbal sve ovo što doživljava Rad. Da podsetim javnost, Rad je dao između 20 i 25 reprezntativaca. To je više nego ozbiljna brojka. Sećam se, u to vreme samo su Rad i OFK Beograd skupljali talentovane mlade fudbalere po Srbiji. I mi i oni smo u mlađim selekcijama imali više fudbalera od Crvene zvezde i Partizana, što jasno kazuje da smo dobro i kvalitetno radili.
Plaši se Ranko Stojić za sudbinu FK Rad, posebno od sledeće sezone, kad bude igrao Beogradsku zonu, četvrti rang takmičenja.
- Našla se grupa ljudi da spasi OFK Beograd. Voleo bih da se nađu i oni koji će iz ove situacije izbaviti Rad. Na žalost, sve ovo me podseća na sudbinu Obilića. Plašim se i nadam se da se to neće desiti. Stvarno bi bilo korisno i moralno da dođe bilo ko i spasi Rad - uputio je apel Ranko Stojić.
FK Rad ispao je iz Superlige u sezoni 2020/2021, kada su najviši rang napustili posle 13 sezona. Otada kreće brodolom za klub sa Banjice. U proleće 2023. godine Rad je ispao u amaterski rang fudbala, kada su morali da napuste Prvu ligu Srbije. Posle samo godinu dana, sada su na putu za četvrti rang.
Kurir sport