Celokupni američki Kongres je sinoć, posle višemesečnog zastoja, glasanjem senatora usvojio sveobuhvatni paket strane pomoći vredan 95 milijardi dolara, čime je otvoren put da se Ukrajini pošalje novo oružje u svetlu napredovanja ruskih snaga i nestašica vojnih zaliha u toj zemlji.
Senat je sa 79 glasova za i 18 protiv usvojio četiri zakonska predloga koja je protekle subote odobrio Predstavnički dom Kongresa, nakon što su republikanski lideri prošle nedelje dozvolili da se glasa o vojnoj pomoći Ukrajini, Izraelu, Tajvanu i američkim partnerima u Indo-pacifiku.
Četiri zakonska predloga su u Senatu usvojena u jednom paketu.
Predsednik Džo Bajden najavio je da će zakonski predlog potpisati u sredu.
- Potpisaću ovaj zakonski predlog čim sutra stigne na moj sto i obratiću se Amerikancima, kako bismo počeli da šaljemo oružje i opremu Ukrajini ove nedelje. Potreba je hitna: za Ukrajinu koja se suočava sa neumoljivim bombardovanjem Rusije, Izrael koji je upravo bio sučen sa napadom Irana bez presedana, za izbeglice i one pogođene konfliktima i prirodnim katastrofama širom sveta, uključujući Pojas Gaze, Sudan, Haiti - poručio je Bajden u saopštenju.
Najveći priedlog predviđa da se izdvoji 61 milijarda dolara za Ukrajinu, drugi 26 milijardi za Izrael i humanitarnu pomoć za civile u konfliktnim zonama širom sveta, treći obezbeđuje 8,12 milijardi za "suprostavljanje komunističkoj Kini" u Indo-pacifiku dok četvrti obuhvata potencijalnu zabranu aplikacije TikTok, mere da se zamrznuta ruska imovina prebaci Ukrajini i nove sankcije Iranu.
- Ovaj zakonski predlog o nacionalnoj bezbednosti je jedna od najvažnijih mera koju je Kongres usvojio posle dugo vremena da bi zaštitio američku bezbednost i sigurnost zapadne demokratije - poručio je lider demokrata u Senatu Čak Šumer na konferenciji za novinare posle usvajanje predloga.
Šumer je rekao da je u utorak veče ostavio poruku ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom koja je glasila "Završili smo, sada pobedite".
Lider republikanaca Mič Mekonel, koji se snažno zalagao za pomoć Ukrajini, izrazio je ranije tokom dana žaljenje zbog odlaganja koje je uglavnom bilo rezultat protivljenja ektremne republikanske desnice dodatnoj pomoći Kijevu.
- Mislim da smo se odmakli od izolacionističkog pokreta - rekao je Mekonel.
Usvajanjem zakonskih predloga otvoren je put da vojna pomoć Ukrajini počne da se isporučuje za nekoliko dana, što bi poboljšalo moral trupa koje se bore protiv ruskih snaga. Nove isporuke oružja trebalo bi da poboljšaju šanse Kijeva da spriječi veliki ruski proboj na istoku, kažu analitičari, mada je mogao da bude više od pomoći da je usvojen prošle godine kada je to Bajden tražio, prenosi Rojters.
Zvaničnici Pentagona su uoči usvajanja pomoći za Glas Amerike naveli da SAD pripremaju novi paket oružja Ukrajini do milijardu dolara, prvi koji bi trebalo da bude finansiran iz usvojenog zakona.
Paket obuhvata borbena oklopna vozila Bredli, municiju za protivvazdušne sisteme Stinger, dodatnu municiju za artiljerijske raketne sisteme HIMARS, artiljerijsku municiju od 155 milimetara, municiju za protivtenkovsko oružje Džavelin i TOW i drugo oružje koje može odmah da se koristi na ratištu, naveli su zvaničnici koji su govorili pod uslovom da ostanu anonimni.
Deo oružja biti vrlo brzo isporučen na ratištu - u nekim slučajevima za nekoliko dana - dok će biti potrebno duže vremena za isporuke drugih komada, prenela je agencija Asošijeted pres pozivajući se na američke zvaničnike.
Visoki zvaničnik Bijele kuće rekao je za Glas Amerike da je pre usvajanja zakonskog predloga o pomoći predsednik Bajden naložio Pentagonu da pošalje vojnu opremu u Poljsku i Nemačku da bi osigurao da bude brzo isporučena Ukrajini.
Senat je bezbednosnu pomoć za Ukrajinu, Izrael i Indo-pacifik usvojio pre više od dva meseca, sa podrškom i republikanaca i demokrata. Međutim, u Predstavničkom domu je bio višemesečni zastoj u pogledu usvajanja tog prijedloga, pre nego što je odobren kao paket od četiri zakona.
Da bi postao zakon, predlog je morao u istom obliku da bude usvojen u oba doma Kongresa pre nego što ga potpiše predsednik.
Iz Bele kuće je saopšteno da je Bajden rekao ukrajinskom predsedniku tokom telefonskog razgovora u ponedeljak da će njegova administracija obezbediti novu bezbednosnu pomoć "da bi se zadovoljile ukrajinske hitne potrebe na ratištu i u protivvazdušnoj odbrani", čim potpiše usvojene zakonske predloge.
Nove isporuke američkog oružja pripremaju se u trenutku kada je Velika Britanija u utorak najavila da će izdvojiti još 620 miliona dolara za paket vojne pomoći Ukrajini, uključujući rakete dugog dometa i četiri miliona komada municije.
Nije poznato kako će pomoć Izraelu uticati na konflikt sa Hamasom u Pojasu Gaze, s obzirom na to da ta zemlja već dobija bezbednosnu pomoć od Amerike od više milijardi dolara. Paket obuhvata humanitarnu pomoć za koju se pristalice nadaju da će pomoći Palestincima u Pojasu Gaze.
(Kurir.rs/Glas Amerike/Preneo: N. V.)
Bonus video: