"PUNOPRAVNO ČLANSTVO U EU STRATEŠKI PRIORITET" Ovo je ekspoze budućeg premijera Srbije

Petar Aleksić

Vučević: Punopravno članstvo u EU naš strateški prioritet. Za nas Kina predstavlja velikog prijatelja a princip jedne Kine za nas ostaje nepromenjiv, Srbija se neće odreći prijateljstva sa Rusijom. I o odnosima sa Amerikom

BEOGRAD - Poslanici Skupštine Srbije danas su imali raspravu o izboru nove vlade koja bi po najavi mandatara Miloša Vučevića, trebalo da ima 31. ministra.

Jedina tačka dnevnog reda posebne sednice je izbor nove Vlade i polaganje zakletve premijera i ministara.

12.20 - Mandatar Miloš Vučević izašao je za skupštinsku govornicu posle čega je pozdravljen dugim aplauzom poslanika. On je pozdravio sve prisutne u sali, uključujući i visoke zvanice, te se osvrnuo na prethodne vlade, počev od one na čijem je čelu nekada bio sadašnji predsednik Srbije, rekavši da je reč o nekim od najuspešnijih vlada u istoriji Srbije.

U Skupštini je kazao da će njegov kabinet predstvaljati "vladu kontinuiteta" sa prethodnih pet koje su , kako je kazao, postigle izvrsne rezultate.

Vučević, koji je predsednik vladajuće Srpske napredne stranke je, u ekspozeu pred poslanicima parlamenta, kazao i da rezulati prethodnih pet vlada predstavljaju odskočnu dasku za njegov kabinet i za - "kvantni skok u budućnost".

On je stavio naglasak na stabilnu i funkcionalnu vladu koja će predviđati opasnosti, te dodao da nije lako da zbog bura i oluja, spojna politika naše zemlje mora počivati na dva ugaona kamena - politička nezavisnost i vojna neutralnost. Dodao je da vlada koju će voditi neće odstupati od ova dva principa.

Narodna skupština printscreeen 
foto: Narodna skupština printscreeen

- Mir za nas nema cenu - naglasio je on i dodao da smo zarad tog cilja spremni da nešto i žrtvujemo ali ne po cenu života naših ljudi - to je za nas crvena linija.

- Proces pristupanja EU i dalje je naš prioritet a punopravno članstvo naš strateški prioritet jer je to u interesu naših građana - kazao je on.

- Za nas Kina predstavlja velikog prijatelja a princip jedne Kine za nas ostaje nepromenjiv, Srbija se neće odreći prijateljstva sa Rusijom, a ako ne možemo da im pomognemo sigurno im ničim nećemo odmoći - dodao je Vučević koji je govorio i o odnosima sa SAD u smislu da ćemo u temama u kojima se slažemo nastaviti zajednički predani rad, a u onim gde se mišljenja razlikuju trudićemo se da američki partneri čuju naše argumente.

Petar Aleksić 
foto: Petar Aleksić

- Buduća vlada nastaviće ulaganja u Vojsku Srbije i namensku industriju a razviće i nove strategije. Posebna pažnja biće pružena konceptu totalne odbrane u šta spada i služenje vojske pod oružjem, uvedeno je i 57 novih tipova naoružanja.

- Najveći izazov u narednom periodu biće odbrana našeg suvereniteta iteritorijalnog integriteta, odnosno Kosova - rekao je Vučević stavljajući akcenat na glasanje o prijemu tzv. Kosova, lažne države, u članstvo Saveta Evrope i pored činjenice da 12 članica ne priznaje jednostrano proglašenje nezavisnosti. Kad je reč o sankcijama Prištini, on je kazao da je reč o kozmetičkim ukorima te je tako kažnjena otvaranjem vrata u SE i viznom liberalizacijom.

Vučević: Srbija prva u privlačenju direktnih stranih investicija

- Danas imamo 450.000 više formalno zaposlenih, a prema najnovijim podacima ukupno je formalno zaposleno 2,3 miliona građana. Ocenio je da je mnogo učinjeno na zapošljavanju mladih ali da treba više, te da je Srbija prva u privlačenju direktnih stranih investicija. Mandatar je podsetio na ogromne devizne rezerve u zlatu, te činjenicu da se kurs dinar-evro nije menjao. Pomenuo je visoke ocene kreditnog rejtinga Srbije u stranim institucijama, IT industriju, saradnju sa švajcarskim CERN-om, veštačku inteligenciju kao i ogromne uštede u struji, vodi, papiru i čuvanju stabala kad je reč o digitalizaciji i brojnim servisima u okviru E-uprave, plus ogromna ušteda vremena građanima koji više ne moraju da čekaju na šalterima.

Nijedna zemlja u Evropi ne gradi toliko kilometara brzih pruga kao Srbija sada.

Vučević je naglasio da će Srbiju od izazova čuvati i dalje uz saradnju s predsednikom, te dodao da je reč o vladi kontiuiteta. Osvrnuo se i na odnose Srbije i Mađarske koji nisu nikad bili bolji jer se sada nazivamo braćom. Podsetio je i na odnose sa Rumunijom, jedinom zemljom s kojom se graničimo a nikad s njom nismo bili u bilo kakvom ratu ili sukobu. Podsetio je i na dve rumunske poslovice - Rumunija nikad nije ratovala jedino sa Srbijom i Crnim morem, te drugu da Rumun ima tri prijatlelja Dunav, šumu i Srbina.

S Makedoncima nemamo nijedno nerešeno pitanje, a sa Albanijom smo ih unapredili kroz Otvoreni Balkan. Što se tiče BiH kaže da se Dejton i teritorijalni integritet ne dovode u pitanje, a da niko ne može da nam zabrani da volimo Srpsku. Što se tiče Hrvatske, ako druga strana to želi uvek možemo da razgovaramo.

Male šanse da se spreči prijem Kosova u SE, ali sledi adekvatan odgovor Srbije

Vučević je kazao u ekspozeu da će najveći izazov za njegov kabinet predstavljati "odbrana teritorijalne celovitosti po pitanju Kosova u međunarodnoj areni". On je dodao da će buduća Vlada "učiniti sve da spreči prijem lažne države Kosovo" u članstvo u Savetu Evrope (SE) iako je priznao da, "šanse za to nisu velike".

Kazao je i da će "Vlada Srbije biti prinuđena da adekvatno odgovori" ukoliko Kosovo bude primljeno u članstvo SE. U parlamentu Vučević je počeo sa podnošenjem ekspozea o radu buduće vlade, koja će imati ukupno 31. člana.

Članstvo u EU je cilj Srbije, ali nećemo priznati Kosovo, niti uvoditi sankcije Rusiji

Vučević je kazao da su za Srbiju dva ugaona kamena u spoljnoj politici - politička nezavisnost i vojna neutralnost, kao i da ta vlada neće odustati od poštovanja principa Ujedinjenih nacija.

"Naš straški cilj je punopravno članstvo u Evropskoj uniji (EU). Godinama nas opretrećuju novim kriterijumima", rekao je Vučević, pozivajući EU da "otvori svoja vrata".

Kako je rekao, "neki žele da Srbiju ponize tako što bi priznala nezavisnost takozvanog Kosova i uvela sankcije Rusiji", ali je takve zahteve odmah i odbacio: "Nećemo sebe poniziti".

On je istakao da mir za Srbiju nema cenu kao i da bez toga ne bi bio moguć ni njen dostignuti ekonomski napredak, kao i da se sve čini da se mir sačuva. "Ali postoj crvena linija - ne možemo žrtvovati živote naših ljudi", naglasio je Vučević.

On je sumirao da će se spoljna politika temeljiti na očuvanju nacionalnih interesa, odnosno teritorijalnog integriteta i razvojnih potencijala.

Proritet vlade očuvanje životnog standarda građana

Vučević je kazao da će prioritet nove vlade biti podizanje i očuvanje životnog standarda građana, ekonomskim jačanjem zemlje i napredovanjem. Vučević je u ekspozeu naveo da je posle fiskalne konsolidacije Srbija ušla u fazu razvoja bez premca u svojoj novijoj istoriji.

Istakao je da je kumulativni rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 2018. do 2023. godine bio 22,4 odsto, i da je njegova vrednost uvećana sa oko 33 milijarde evra na 69,5 milijardi u 2023, a da bi 2027. trebalo da bude 94,2 milijarde, a možda i 100 milijardi evra.

"Dalji rast BDP-a obezbediće da prosečne plate 2027. godini budu 1.400 evra, a prosečne penzije 650 evra, koliko i minimalna zarada", rekao je on. Stopa nezaposlenosti, po njegovim rečima 2027. iznosiće osam odsto, a stopa siromaštva 16 odsto.

Vučević je obećao penzionerima da će rast penzija pratiti rast plata i da će im biti omogućene razne pogodnosti. "Srbija će u naredne četiri godine biti veliko gradilište", rekao je Vučević.

Program "Skok u budućnost", kako je dodao, daće zamah razvoju infrastrukture, izgradnjom brzih pruga i saobraćajnica.

"Izgradićemo 487 kilometara autoputeva i brzih saobraćajnica, za četiri godine biće potpuno rehabilitovana naša putna mreža, a planirana je izgradnja i rekonstrukcija preko 2.000 kilometara železničkih pruga", rekao je Vučević.

Ocenio je da će organizovanje međunarodne specijalizovane izložbe EXPO u Beogradu 2027. godine biti velika šansa za dalji ubrani napredak i promociju Srbije. "Radovi na izgradnji beogradskog metroa teku po planu", kazao je on i najavio da će sledeće godine početi izgradnja stanica za metro. Program integralnog razvoja Srbije, kako je rekao Vučević, nudi nove mogućnosti za investicije u turističkom sektoru. "Srbija je po stopi rasta prihoda od stranih turista u prošloj godini bila prva zemlja u svetu", rekao je Vučević i najavio izgradnju novih pristaništa i marina.

Po njegovim rečima, Srbija će biti lider u primjeni veštačke inteligencije u javnom sektoru. "Nastavićemo i sa podrškom razvoju autonomnih vozila Srbije, jer smo jedna od prvih zemalja u Evropi koja je dodelila licence za testiranje ovih vozila. Nova vlada će nastaviti putem koji će omogućiti budemo mežu liderima u razvoju i primeni modernih tehnologija", rekao je Vučević.

Dodao je da se očekuje i "kvantni skok" u ulaganjima u kulturi, pre svega u izgradnju infrastrukturnih objekata, pozorišta, muzeja, bioskopa, kulturnih centara. "Unapređenje poljoprivredne i prehrambene proizvodnje biće u fokusu nove vlade", rekao je Vučević i najavio mere koje će doprineti povećanju stočnog fonda i konkurentnosti domaće proizvodnje, kao što su veće premije za mleko i isplate za tehnološka unapređenja gazdinstava.

Povoljniji krediti, kako je dodao, trebalo bi da pomognu da poljoprivrednici više izvoze prerađene proizvode, a manje sirovine. "Naš cilj je i unapređenje lovstva i ribolovstva, kao i veća ulaganja u vinarstvo, to su sektori sa velikim potencijalima, pre svega za izvoz", rekao je Vučević. Ukazao je na značaj planirane izgradnje sistema za navodnjavanje, ali i novih sistema snabdevanja vodom za piće.

Brojne mere u oblasti poljoprivrede

Vučević je najavio da će nova vlada sprovesti brojne mere u oblasti poljopivrede i da će završiti digitalizaciju poljoprivrednih sistema."To je jedna od grana privrede koja ostvaruje suficit u spoljnotrgovinskoj razmeni, nova vlada će značajan fokus svojih aktivnosti usmeriti upravo u pravcu jačanja ovog sektora", rekao je Vučević.

Ocenio je da je neophodno povećanje konkurentnosti poljoprivrede kako bi mogli da se takmičimo na zahtevnim spoljnim tržištima. "Revitalizacija i rast stočarstva je jedan od prioriteta i sprovodiće se kroz mere i aktivnosti usmerene na očuvanje stočnog fonda... Unapredićemo dosadašnji sistem podsticaja u sektoru mlekarstva, a on će biti realizovan kroz plaćanje premije za mleko prema kvalitetu isporučenog mleka", rekao je Vučević. Poručio je da će vlada nastaviti mere kreditne podrške i projektnog finansiranja, kako bi se kreditna sredstva učinila dostupnim poljoprivrednicima pod uslovima povoljnijim od komercijalnih.

Vučević je podsetio i da je potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom koji će stupiti na snagu ove godine i to je, kako je rekao, najveća i najvažnija stvar kojom su otvorena vrata 'nepreglednom tržišta'. Istakao je i da će nova vlada kroz partnerski odnos, realna rešenja i ekonomski zasnovanu podršku, učiniti maksimalan napor da poljoprivredno-prehrambeni sektor postavi na visoko mesto u srpskoj ekonomiji.

Izgradnja infrastrukture, brze pruge i putevi, aerodrom

Mandatar nove Vlade Miloš Vučević rekao je danas da je izgradnja infrastrukture kičma razvoja svake zemlje i da je Srbija mnogo napredovala u toj oblasti, kao i da će nova vlada nastaviti da ulaže u razvoj drumske, vodne, železničke i vodne infrastrukture.

"Srbija će u narednim četiri godine biti veliko gradilište. Ekspanzija građevinske industrije je u protekloj deceniji nešto na šta treba posebno da budemo ponosni. Dok većina zemalja koje su članice EU beleži pad u sektoru građevinarstva, u Srbiji ovaj sektor beleži rast. Prošle godine u Srbiji je vrednost građevinskih radova bila veća za 11,2 odsto u odnosu na godinu ranije. U četvrtom kvartalu prošle godine izdato je 15,6 odsto više građevinskih dozvola, nego u istom kvartalu 2022. godine. Učešće građevinarstva u BDP zemlje 2012. godine iznosilo je tri odsto, a 2022. godine ovo učešće iznosi 5,5 odsto. Vrednost svih građevinskih radova na teritoriji Srbije iznosila je 1,6 milijardi evra, dok je prošle godine vrednost svih građevinskih radova u našoj zemlji iznosila čak 5,6 milijardi evra", rekao je Vučević.

Vučević je rekao da je od 2012. godine izgrađeno je više od 450 kilometara autoputeva i brzih saobraćajnica, a trenutno u fazi izgradnje novih 650 kilometara, dok je u narednom periodu planirano zaključivanje ugovora o izgradnji dodatnih 880 kilometara.

"Samo u 2023. godine pušteno je u saobraćaj skoro 90 kilometara autoputeva i brzih saobraćanica, dok je za 2024. godinu planirano da se izgrade još blizu 166 kilometara autoputeva i brzih saobraćanica", rekao je Vučević. On je dodao da se vodi računa o ravnomernom razvoju Srbije i da će se o tome brinuti i u budućnosti.

"Kada je u pitanju putna infrastruktura same lokacije na kojima se realizuju ovi radovi su od Kruševca, Preljine, Požege, Šapca, Loznice, Novog Sada, Beograda, do Bačkog Brega, Srpske Crnje, Zrenjanina, Kikinde. Tokom mandata vlade počećemo da gradimo autoputeve od Požege do Boljara, prvu fazu brze saobraćanice 'Karađorđe', od Malog Požarevca preko Mladenovca i Aranđelovca, zatim deonicu puta Požega-Mačkat. Nadam se da ćemo imati novca da počnemo izgradnju brze saobraćanice Kraljevo- Novi Pazar. Tokom mandata vlade koju ću uvoditi, biće će završen Fruškogorski, Moravski i Dunavski koridor, kao i sektor obilaznice oko Beograda, od Bubanj Potoka do Pančeva", naglasio je Vučević.

Istakao je da se grade i mostovi i da je trenutno u realizaciji izgradnja pet mostova. Er Srbija će do kraja mandata ove vlade imati do sedam miliona putnika, a aerodrom Nikola Tesla više od 10 miliona putnika rekao je Vučević.

Dogovor sa opozicijom moguć, odluke će se donositi u institucijama

Vučević je danas, u parlamentu, izrazio spremnost za razgovor i dogovor sa predstavnicima opozicije, naglasivši istovremeno da će se odluke donositi u institucijama a "ne na ulici".

On je, u ekspozeu o radu svog kabineta obećao i da će, kao premijer, dolaziti u Skupštinu Srbije i odgovarati na pitanja opozicije. Kako je naveo, biće tu (u parlamentu) za "partnerske odnose" ali ne zbog "kalkulantskih političkih razloga". Smatra i da je vlasti potrebna opozicija, ali "ne ona koja radi protiv interesa države".

Vučević o braku i seksualnoj orijentaciji, nasilju nad ženama i nacionalnim manjinama

Vučević je kazao da je brak zakonom uređena zajednica života muškarca i žene, ali da to ne znači da će bilo koja manjina, pa tako i seksualna, biti ugrožena na bilo koji način.On je u ekspozeu, koji je pročitao pred poslanicima Skupštine Srbije naveo da se definicija braka nalazi u srpskim propisima i da će se on i Vlada na čijem je čelu toga pridržavati.

"Svakako, ovo ne znači da će bilo koja manjina, pa tako i seksualna, biti ugrožena i da će bilo koji pojedinac zbog svoje orijentacije smeti na bilo koji način da bude maltretiran, ili da njegova ustavna prava budu ugrožena", kazao je Vučević.

Dodao je da čvrsto veruje u Srbiju porodičnih vrednosti, u kojoj se "sve zdrave tekovine tradicionalizma čuvaju i poštuju, u kojoj život uvek ima prednost".

Naglasio je da nikome neće biti uskraćena prava, koja mu po ustavu i zakonu pripadaju, "zato što ima drugačiju viziju srpskog društva" od one koju zastupa politika koju on sledi. "Niti će iko moći da na bilo koji način pati ili bude ugnjetavan zbog svojih opredeljenja - bila ona politička, socijalna, poslovna, kulturna, seksualna ili neka druga", dodao je Vučević.

Govoreći o nasilju nad ženama, kazao je da su žene svetinja svakom rodoljubu, da žena mora biti poštovana, zaštićena i osnažena i naglasio da u zaštiti žena država uvek mora da bude budna, beskompromisna i oštra.

"Ženi se uvek mora ukazati dužno poštovanje, jer je ona simbol obnove, rađanja i pobede. Žena donosi na svet novi život i to je čini bićem koje je zapravo najsličnije Bogu, zato će mi se uvek buditi najdublje osećanje prezira i odvratnosti prema svakom nasilniku koji digne ruku na ženu, koji joj naudi na bilo koji način, a pogotovu ukoliko se usudi da pokuša da joj oduzme život", kazao je Vučević.

Naveo je da će žene u Srbiji imati ista prava i iste početne pozicije kao i muškarci, dodajući da će Vlada stvarati društvo jednakih u pravdi i pristupu, društvu jednakih šansi.

"U tom društvu nema, nije bilo i neće biti mesta za bilo kakvu vrstu verske, rasne, nacionalne ili etničke netrpeljivosti", kazao je Vučević, ističući da će svim pripadnicima nacionalnih manjina biti zagarantovana njihova prava.

12.10 - Predsednica Skupštine Ana Brnabić otvorila je sednicu, zasedanje i posle 18 sati, konstatovala da je u sali prisutno 195 poslanika. Današnjoj sednici prisustvuju i visoke zvanice poput guvernerke NBS, predsednika najvših sudskih instanci u Srbiji, diplomatskog kora, verskih konfesija... Budući ministri podneli su ostavke na poslaničku funkciju.

Brnabić je rekla da će se danas raditi i posle 18 časova po jedinoj tački dnevnog reda - izbor nove vlade, polaganje zakletve premijera i ministara.

Narodna skupština printscreeen 
foto: Narodna skupština printscreeen

Mandatar za sastav nove Vlade juče je posle sednice Predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) najavio da će predložiti dosadašnjeg ministra spoljnih poslova Ivicu Dačića za novog ministra unutrašnjih poslova, ambasadora u SAD Marka Đurića za ministra spoljnih poslova, dok bi dosadašnji ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić trebalo da preuzme resor odbrane.

Siniša Mali trebalo da bi da ostane na čelu Ministarstva finansija, ;Irena Vujović ministarka za zaštitu životne sredine, Goran Vesić ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, a Dubravka Đedović ministarka rudarstva i energetike.

Doskorašnji direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Aleksandar Vulin biće predložen za potpredsednika Vlade, Tanja Miščević za ministarku za evropske integracije, dok bi resor prosvete i u narednom mandatu trebalo da vodi Slavica Đukić Dejanović. ; Vučević je najavio da ;će ;predložiti da Tomislav Momirović i u novom mandatu bude ministar unutrašnje i spoljne trgovine, a Maja Popović ministarka pravde, dok bi Zlatibor Lončar trebalo da se vrati na čelo Ministarstva zdravlja. ; Jelena Žarić Kovačević kandidatkinja je za ministarku državne uprave i lokalne samouprave, Adrijana Mesarović za ministarku privrede, Aleksandar Martinović za ministra poljoprivrede, dok je Zoran Gajić kandidovan za ministra sporta i Husein Memić za ministra turizma i omladine.

Nemanja Starović kandidat je za ministra za zapošljavanje, rad, boračka i socijalna pitanja, Milica Đurđević Stamenkovski biće kandidovana da rukovodi Ministarstvom za brigu o porodici i demografiji, a Nikola Selaković je kandidat za ministra kulture.

Mandatar je najavio da će Milana Krkobabića predložiti za ministra za brigu o selu, Dejana Ristića za ministra informisanja i telekomunikacija, a Darka Glišića za ministra za javna ulaganja.

Novica Tončev, Usame Zukurlić, Nenad Popović i Tatjana Macura predloženi su da budu ministri bez portfelja.

Vučević je rekao da će većina novih ministara biti iz redova SNS i da ;će ;u novoj Vladi na ministarskim funkcijama biti 10 žena.

Kurir.rs/Beta

Bonus video:

This browser does not support the video element.

00:24
Skupština Srbije Izvor: Kurir