Za Pekinšku patku u Srbiji čuli smo kao čuveno kinesko jelo, ali i za istoimenu, legendarnu jugoslovensku grupu koja je takođe bila specijalitet, ali na domaćoj rok trpezi. A pravu Pekinšku patku imali su prilike da probaju reporteri Kurira u jednom restoranu u centru Pekinga.
- Ovo jelo priprema se još od vladavine dinastije Juan. Inače, iako se smatra da je "poreklom" iz glavnog grada Kine, Pekinška partka je zapravo potekla u regiji Đangsu na jugu Kine na obali Žutog mora i njenom glavnom gradu Nankingu, drevnoj kineskoj prestonici. Ipak vremenom, kako je je Peking postao nova prestonica, carski kuvari su bili primorani da uzgajaju patke, koje su imale belo perje, tanku kožu i veoma sočno meso - pričaju nam domaćini.
Šta je za pravo Pekinška patka?
- Meso ima tanku i hrskavu kožu i servira se na jedinstven način. Patke za ovo jelo se namenski tove i kolju posle 65 dana, pre pečenja u rerni meso se začini. Meso se jede sa mladim lukom, krastavcem, hoisin sosom i palačinkama - priča nam glavni kuvar koji je pred nama pažljivo i vešto sekao u tanke delove meso.
Za spremanje se koristi se i specijalna "viseća rerna" ili gualu (cilindrična pečnica od gline), koja je osmišljena u vreme dinastije Đing (1644.-1912.) u kojoj se okačene patke, peku i pažljivo okreću, kako bi bile savršeno ispečene.
- Pre pečenja patka se preliva slatkim sirupom, a zatim se ostavlja da neko vreme visi, kako bi se osušila, nakon čega se pažljivo pece u cilindricnoj rerni, koja je danas najčešce na gas. Inače ovo jelo se služi i kao supa, predjelo i glavno jelo - priča kuvar.
Meso se jede sa mladim lukom, krastavcem, hoisin sosom i palačinkama.
Ljubazni domaćini pokazali su nam i kako se svi ovi dodaci uvijaju u male palačinke, motaju i potom konzumiraju. Voleli il ne kinesku hranu i njehovu specifičnu i za nas potpuno neobičnu kuhinju, ovaj specijalitet je izvanredan. A u to su se uvereli novinari Kurira!
U Kini inače ovaj specijalitet košta, u zavisnosti od restorana i do 70 dolara za porciju u onim najskupljim.
R.Nedić