"SVEKRVA ME NAUČILA DA MONAHINJE U ŽIČI TO NE RADE" Popadija iz sela kod Vrnjačke banje kaže da se jaja ne farbaju na Veliki petak
Svake godine postavlja se isto pitanje - da li je pravilno farbati jaja na Veliki četvrtak ili na Veliki petak?
Mnogi običaji među pravoslavnim vernicima su narodni, ne crkveni, pa jedni tako farbaju jaja na Veliki četvrtak, najveći broj na Veliki petak, a treći na Veliku subotu.
Popadija i profesorka srpskog jezika Višnja Kostić objasnila je koje običaje ona poštuje.
"Ja lično farbam jaja delimično na Veliki četvrtak, jer farbam neku veću količinu za crkvu, i na Veliku subotu. Generalno je u našem narodu tradicija da se farba na Veliki petak, ali ja sam od svoje svkrve, koja je takođe popadija, naučila da u Žiči monahinje farbaju na Veliku subotu jer se na Veliki petak prosto ništa ne radi. To je najtužniji praznik, ali praznik je najtužniji jer se sećamo Hristovog stradanja, ali mi hrišćani danas znamo da je Hristos vaskrsao. Mi ga obeležavamo, ali se radujemo onome što iza tog praznika dolazi i na tome mora da bude akcenat", navodi popadija.
Inače, Veliki petak smatra se najtužnijim danom hrišćanstva i najstrožim danom posta. U zavisnosti od zdravstvenog stanja, pravoslavnim hrišćanima se na ovaj dan savetuje da se uzdržavaju od hrane do skidanja plaštanice. Osim uzdržavanja od hrane, nisu dozvoljeni ni zabava, intimni odnosi (čak i između supružnika), pijenje alkohola, čišćenje kuće. Svrha uzdržavanja je u očišćenju duše i tela, zbog čega Veliki petak treba provesti uz molitvu u crkvi.
Na Veliki petak vernici se, po pravilu, uzdržavaju od jela do 15 časova. Postoji verovanje da ko može da izdrži žeđ sve ovo vreme, neće mu škoditi nijedno piće čitave godine. Nakon toga možete da jedete hleb i pijete čistu vodu. Ipak, mnogi imaju nedoumicu kada je trpeza u pitanju. Na stolu bi trebalo da bude hrana spremljena isključivo na vodi. To može da bude bareno povrće, sveže ili suvo voće i povrće, hleb, med, bareni pirinač.
Kurir.rs/Blic žena
Bonus video: