Novi premijer Srbije Miloš Vučević u prvom intervjuu za Kurir po polaganju zakletve i stupanju na najvažniju funkciju u Nemanjinoj 11 kaže da je potpuno svestan posla koji je i zvanično započeo 2. maja. On objašnjava da će ova vlada već od prvih dana svoga mandata biti suočena sa ozbiljnim i dalekosežnim spoljnopolitičkim izazovima. Vučević poručuje da je spreman za borbu za samostalnu i nezavisnu Srbiju, a za svoj kabinet kaže da je sastavljen od sjajnih ljudi i istinskih profesionalaca.
Možete li na samom početku premijerskog mandata da procenite koliko će ova pozicija biti "vruća stolica"? Šta vam se čini da će biti najveći izazovi vlade koju vodite?
- Velika je čast biti na čelu srpske vlade. Ali je i ogromna odgovornost. Svakako da sam svestan izazova koji nam predstoje. A ima ih mnogo. Srbija se već dugo suočava s velikim izazovima, a rekao bih da kulminacija tek sledi. Ipak, verujem, da ćemo svi zajedno, predvođeni predsednikom Vučićem, naposletku uspeti da pobedimo. Predstoji nam finiš borbe u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija povodom rezolucije o Srebrenici, kao i borba protiv ulaska tzv. države Kosovo u Savet Evrope. Obe borbe su neravnopravne i obe za cilj imaju narušavanje vitalnih, srpskih, nacionalnih interesa. Znam o čemu se razmišlja u određenim krugovima i u Sarajevu i u Prištini, kao što ne sumnjam i da takve ideje neće uroditi plodom. Žao mi je što se političke kaste i u Sarajevu i u Prištini konstantno vraćaju na teme koje nas dele, a ne žele da razgovaraju o onome što može da nas poveže. Mi ćemo i dalje braniti naše nacionalno dostojanstvo i čuvati mir.
Svedoci smo konstantnog nepoštovanja međunarodnog prava i sporazuma, ali, nažalost, to je realnost. Koja je naša strategija?
- Bosna i Hercegovina je država tri konstitutivna naroda, među kojima je i srpski. To je država čiji mi integritet poštujemo i koji nikada nismo dovodili u pitanje, niti ćemo to činiti. Svako će uvek u Srbiji imati sagovornika ukoliko želi da radi na jačanju dejtonske Bosne i Hercegovine. Države u kojoj će se poštovati slovo, a ne proizvoljni duh Dejtonskog mirovnog sporazuma iz 1995. Države u kojoj će Republika Srpska moći da ostvaruje sva ona prava koja joj sleduju i koja srpski narod želi da ostvari. Niko nam ne može zabraniti da volimo Republiku Srpsku. Niko nam neće nametnuti krivicu i stigmu genocidnog naroda. Nikada više Drina neće biti reka na kojoj je uspostavljen embargo Srba protiv Srba. Republiku Srpsku ćemo pomagati, štititi i voleti kao niko drugi i kao nikoga drugoga, pa svidelo se to nekome u međunarodnoj zajednici ili ne. Republika Srpska živi i živeće, a Srbija će uvek biti tu za nju. Ova vlada će se od prvih dana svoga mandata suočiti sa ozbiljnim i dalekosežnim spoljnopolitičkim izazovima, i to je samo početak. U tom smislu, naš najveći izazov u predstojećem periodu biće, bez sumnje, odbrana suvereniteta i teritorijalne celovitosti zemlje u međunarodnoj areni, odnosno borba za naše Kosovo i Metohiju.
Kakva su vam očekivanja u nastavku dijaloga Beograda i Prištine?
- Ovih dana postala je sasvim očigledna namera da se još jednom pogaze međunarodno pravo i suverenitet Republike Srbije i da se Priština uvede u članstvo Saveta Evrope. Takvim postupanjem prema našoj zemlji još jednom se potvrđuje da nema nikakvog "jedinstvenog slučaja" kada je u pitanju jednostrano proglašena lažna državnost lažne države na prostoru naše južne pokrajine. Beograd će ostati posvećen dijalogu s Prištinom ukoliko se pokaže da iz tog procesa može da proistekne išta produktivno što bi doprinelo miru i stabilnosti u regionu. Međutim, bilo bi neodgovorno zavaravati se da je sa ekstremistima koje predvodi Aljbin Kurti moguće učiniti bilo kakav suštinski pomak u pravcu istinske normalizacije odnosa i poboljšanja uslova života običnih ljudi. To nepobitno dokazuje tok dijaloga u periodu od Kurtijevog dolaska na vlast, otkad je međunarodna zajednica "glasnom tišinom" pratila Kurtijevo nasilje i proganjanje Srba, dok je dijalog bezmalo pretvorila u puki okvir za legalizaciju jednostranih i protivpravnih poteza Prištine. Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. države Kosovo.
Koliko ste zadovoljni timom oko vas? Kako izgledaju prvi dani u Nemanjinoj 11?
- Ovo je vlada kontinuiteta. Sledićemo politiku predsednika Aleksandra Vučića i truditi se da mu na najbolji način pomognemo u ovim turobnim vremenima, u borbi koja je teška, a koju on hrabro vodi. To je borba za samostalnu i nezavisnu Srbiju. Vlada je heterogena, čine je sjajni ljudi, istinski profesionalci, imamo i veterane i nova lica, zastupljena su oba pola, tu su pripadnici raznih veroispovesti, nacionalnosti, ali zajednička im je ljubav prema Srbiji. Kabinet je odmah po polaganju zakletve održao sednicu, i to je pokazatelj.
Koja će biti vaša prva zvanična poseta van zemlje kao premijera Srbije?
- O tome ću tek doneti odluku. Naša spoljna politika je jasna. Usmerena je ka odbrani naše nezavisnosti i ka očuvanju mira.
Na premijersko mesto dolazite iz Ministarstva odbrane. Sada je na tom mestu Bratislav Gašić. Jeste li zadovoljni vašim naslednikom?
- Reč je o iskusnom čoveku, profesionalcu, koji je već obavljao ovu dužnost. Ne sumnjam da će se sa unapređenjem naših odbrambenih kapaciteta nastaviti. Srbija će i dalje razvijati svoju namensku industriju i kupovati neophodno oružje i oruđe kad god i gde god da je to potrebno. Ne da bi pretila bilo kome, već da bi odvratila svakog potencijalnog napadača.
Kurir.rs/Ivana Kljić
Bonus video: