KO SU MINISTRI BEZ PORTFELJA I ŠTA JE NJIHOVA ULOGA? Tri ministra u novoj Vladi Srbije odgovorili na sva bitna pitanja
Za ministre bez portfelja srpska javnost prvi put je čula 1998. godine, kada je formirana vlada premijera Mirka Marjanovića, u kojoj je bilo čak sedam ministara bez portfelja.
Nova Vlada Srbije ima 31 člana, od toga je pet bez portfelja, a troje su bili gosti jutarnjeg programa Kurir televizije: Tatjana Macura, Đorđe Milićević i Usame Zukorlić.
Milićević, ministar bez portfelja zadužen za odnose sa dijasporom, je najpre objasnio šta su to ministri bez portfelja.
- Ministarstvo bez portfelja su tu u zavisnosti od potrebe vlade da pokrije određenu oblasta, a da to nije učinjeno Zakonom o ministarstvima. Dakle, ja sam tokom prethodne vlade bio izabran za funkciju ministra bez portfelja, odmah nakon toga sam definisao zajedno sa predsednicom Vlade Republike Srbije, Anom Brnabić, da to bude koordinacija mere aktivnosti u odnosima Srbije sa dijasporom - rekao je Milićević i dodao:
- Vidim na šta se svodi priča u javnosti. Kada nemate o čemu da pričate i u eri dnevnopolitičkih dešavanja, onda gledate na bilo koji način da pokušate da minimizirate nešto što je po mojem mišljenju nemoguće i što je vidljivo i jasno. Ja sam ministar bez portfelja godinu i četiri ili pet meseci. Neka javnost sudi o tome da li postoje rezultati u onome što sam radio i u onome što nisam radio. Ponosan sam na sve ono što smo uspeli i učinili da uradimo u prethodnom vremenskom periodu. Ponosan sam na ono što je oblast delovanja ministarstva bez portfelja, a to je koordinacija mere aktivnosti u odnosima Srbije, ja ne kažem sa dijasporom, to jeste formalno pravno tačno, nego Srbima van Srbije, odnosno našim sunarodnicima koji žive van Srbije. Ponosan sam na to što je to postala tema u Srbiji, što se o tome priča danas u svakoj lokalnoj samoupravi, to jeste bio naš cilj. Ponosan sam na to što smo godinu i više radili na nastavku približavanja Srbije našim sunarodnicima koji žive van Srbije i uspeli da napravimo jedan vid dvosmerne komunikacije. Što smo umrežili veliki broj krovnih organizacija i odruženja koje okupljaju Srbe van Srbije.
Macura, ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost, osvrnula se na svoje rezultate u prethodnoj godini zbog kojih je i kandidovana da bude nova ministarka u Vladi.
-
Zukorlić, ministar bez porfelja, još uvek nema resor, pa je gledaocima objasnio kako se on dobija i kako.
- Ministarstvo bez portfelja se ne razlikuje puno od klasičnih resornih ministarstava. Razlika je u tome što premijer dodjeljuje u roku otprilike od nekih mesec dana oblast kojima će se baviti Ministarstvo bez portfelja. Uglavnom, svi ministri bez portfelja otprilike znaju u kojem će pravcu da deluju, pa tako i ja. Ako bih ja morao baš da definišem sebe, to je ono čime se i mi bavimo kao stranka, pravda i pomirenje, dijalog između naroda. Pomirenje, prije svega kod etničkih zajednica koje imaju jako puno unutrašnjih problema, između naroda, ja bih svoju ulogu vidio u pomirenju. U ovom veoma osetljivom trenutku i u veoma komplikovanom geopolitičkom i nacionalnom momentu, to će biti moja uloga ni malo laka, a ni malo jednostavna. Ali svesno izabrana jer verujem da je veoma važna za budućnost.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video: