JOVANA I NJENA DEVOJKA SE NADAJU DA ĆE UZ POMOĆ VTO USKORO OBE POSTATI MAME: Ja sam već krenula u proceduru, a uskoro će i ona!
Jovana Selimspahić (33), koja živi u Beogradu, oduvek je želela da postane mama, a nedavno je donela odluku da krene u proces vantelesne oplodnje (VTO). Zanimljivo je da to isto planira i njena devojka, te se obe nadaju da bi uskoro mogle da zajedno u kolicima šetaju svoje bebe!
Jovana za Kurir priča iskreno i hrabro o procesu VTO, kao i o predrasudama s kojima se sreće kao LGBT žena koja želi da se ostvari kao majka.
- Oduvek sam osećala povezanost s decom. Volim da budem pored njih, a i deca mene vole. Starija sestra ima dve ćerke i dok je ona radila, ja sam puno vremena provodila s njima. Čuvala sam ih i odgajala. Majčinski instinkt mi se posebno probudio kad se rodilo njeno drugo dete. Želela sam jako da se i ja ostvarim kao majka, ali je to za mene bilo nemoguće - priča Jovana.
Razmišljala je da VTO uradi u inostranstvu, ali je za nju to bila preskupa opcija. A onda je jednog dana na vestima videla da je i devojkama koje nemaju partnera omogućeno da urade ovu proceduru o trošku RFZO. Nije se mnogo dvoumila. Preko Uprave za trezor prijavila se 10. januara ove godine.
- Preko Vibera mi je odmah došla poruka da je zahtev primljen i da će mi uskoro poslati predlog termina. Izabrala sam GAK "Narodni front" i predloženi termin mi je bio 14. februar.
Poslat joj je i spisak analiza koje mora uraditi kod svog ginekologa, a žene koji nemaju partnera to moraju i overiti kod notara.
- Na prvim konsultacijama se ide na pregled kod specijaliste, na ultrazvuk i kod psihijatra, nakon čega oni donose odluku. Prošla sam iz prve. Javili su mi da u aprilu dođem u "Front" kako bi se izabrao donor - priča Jovana.
Tamo su "uzeli" njene karakteristike - težinu, visinu, boju očiju, kose, krvnu grupu... Ali i zapisali njene želje. Zahtev je poslat državama s kojima Srbija ima saradnju kad je u pitanju doniranje muškog genetskog materijala.
- Kad stigne odgovor od tih klinika, biram donora. Ne vidim njihove slike, već samo lične karakteristike. Jedina želja mi je bila da beba ima istu boju kože kao i ja, druge posebne zahteve nisam imala. Meni je najbitnije da dete bude živo i zdravo. Doduše, bilo bi lepo i da beba, ako se potrefi, ima plave oči...
Nakon izbora donora, kaže Jovana, ide se na hormonsku terapiju, a onda se nakon oplodnje jajne ćelije pristupa inseminaciji, ubrizgavanju embriona. Za ovu njenu želju svi u porodici znaju i podržavaju je, kao i devojka s kojom je u vezi, i koja, takođe, planira da pristupi procesu VTO.
- Mnogi imaju predrasude i pitaju nas ko je muškarac, a ko žena, ali mi smo, naravno, bez obzira na sve, obe žene i obe, prirodno, želimo da se ostvarimo kao majke - kaže Jovana.
Inače, Jovana ima pravo na tri pokušaja VTO o trošku RFZO i zahvalna je lekarima u "Narodnom frontu" za veliku podršku i stručnost.
- Nalazi su mi dobri i ja se nadam da ću za manje od godinu dana biti u drugom stanju. Nadam se bebi i već znam i imena - ako bude devojčica, zvaće se Alea, a dečak - Tadija - zaključuje ona optimistično.
Bonus video: