ODLIV NOVCA IZ ZEMLJE – MALOLETNICI SE KLADE KRIPTOVALUTAMA NA INOSTRANIM SAJTOVIMA!

Shutterstock

Domaća industrija igara na sreću se sve više oporezuje, meri se svaki centimetar udaljenosti kladionica od obrazovnih institucija i koliko su osvetljenje. A glavi problem je neometano i nekontrolisano klađenje maloletnika uz odliv novca iz države bez nadzora, kao i bez plaćanja bilo kakvog poreza

Industrija igara na sreću jedna je od najbolje regulisanih u zemlji i od nje se slivaju najveće uplate u budžet Republike Srbije. Međutim, za razliku od domaćih priređivača igara na sreću koji pune republički budžet na osnovu poreza koji su u obavezi da plaćaju, inostrani sajtovi za klađenje kriptovalutama ne podležu obavezi plaćanja ovih naknada što dalje dovodi do nekontrolisanog odliva novca iz zemlje, odnosno ozbiljnog udara na državnu kasu.

Domaća industrija se sve više oporezuje, meri se svaki centimetar udaljenosti kladionica od obrazovnih institucija i koliko su osvetljenje, a niko se ne bavi glavnim problemom - porastom broja maloletnika koji se na stranim sajtovima mogu kladiti kriptovalutama bez ikakve kontrole, što im je u okviru domaće industrije priređivanja igara na sreću u potpunosti zabranjeno. Kod legalnih priređivača u našoj zemlji postoje brojna sistemska upozorenja i procedure rada kojima se pravovremeno reaguje na indikatore da je neko od igrača na vebu ili landu potencijalno maloletno lice.

Međutim, to nije slučaj sa inostranim sajtovima gde se vrši neometano I nekontrolisano klađenje maloletnika, uz odliv novca iz države bez nadzora, kao i bez plaćanja bilo kakvog poreza. Ono što maloletnicima deluje kao bezazleni vid zabave na internetu zapravo donosi niz ozbiljnih problema. U pitanju su, najčešće, nelegalni priređivači koje nije moguće kontrolisati od strane naše države.

Većina ovih online kazina posluje bez licence i regulatornog tela pa se novac iz nelegalnih tokova, bez problema, preko kriptovaluta uključuje u sistem i vraća u legalne tokove, čime se smanjuju i prihodi države. Zakonski okviri za kripto valute nisu adekvatno definisani što elektronske transfere čini podložnim zloupotrebama.

Regulativa Zakona o sprečavanju pranja novca i terorizma se ne primenjuje na one koji nisu obveznici u Srbiji pa se u ovom slučaju višestruko povećava rizik od pranja novca. Novac u kriptovalutama često se koristi i za finansiranje terorizma sa čime se država teško bori.

STROGA ZAKONSKA REGULATIVA SE POŠTUJE

Istraživanje organizacije „Solidarnost za decu” iz novembra 2023. godine, sprovedeno na uzorku od 1.100 ispitanika, pokazalo je da je samo 0,6 odsto maloletnika u Srbiji imalo priliku da učestvuje u igrama na sreću, dok se niti jedan ispitanik nije lično kladio u objektima priređivača. To samo pokazuje da se stroga zakonska regulative u našoj zemlji poštuje i dosledno sprovodi. Za online klađenje je takođe zakonom propisan i jasno uspostavljen sistem registracije i verifikacije igrača tako da je praktično nemoguće da se maloletnici uključe u ovaj vid igara na sreću mimo nadzora roditelja. To sve govori da su zakonska regulativa i odgovornost legalnih priređivača na vrlo visokom nivou, što nažalost ne važi i za klađenje kripotovalutama na sajtovima različitih inostranih kazina koji su dostupni igračima sa našeg podneblja. Maloletnici se pritom zloupotrebljavaju i kako bi se preko njihovih profila na online sajtovima u inostranstvima prale pare.

PREDLOG PRIREĐIVAČA: ZABRANA KLAĐENJA VAN GRANICA ZEMLJE

Praksa u Evropskoj uniji, ali i u nekim zemljama u okruženju kao što je Makedonija, jeste da se zabranjuje i tehnički onemogućava da se državljani te zemlje klade izvan njenih granica. Predlog priređivača igara na sreću u Srbiji je da se sa teritorije naše zemlje sistemski blokira pristup sajtovima za klađenje u inostranstvu jer bi investicije u IT opremu i blokadu pristupa bile znatno manje od ulaganja u rešavanje svih pomenutih problema koje ovaj vid nelegalne zabave na inostranim sajtovima donosi.