LOCIRANE MASOVNE GROBNICE U JANINCIMA: U 3 niza, na 2.000 kvadrata žrtve spaljivane na lomačama (FOTO)
Na više od 2.000 kvadrata usred Spomen-parka Jajinci locirana su tri niza masovnih grobnica u kojima je spaljeno između 60.000 i 80.000 žrtava iz Drugog svetskog rata, te se pretpostavlja da su tu u nizu bile lomače na kojima su žrtve spaljivanje. Sada Muzej žrtava genocida, konačno, može dostojno da obeleži i obezbedi masovne grobnice, te na njima ljudi neće moći više da slave rođendane, sunčaju se, vozikaju, što se decenijama dešava na sramotu svih nas.
- Geofizička istraživanja urađena su na 2,5 hektara, a na više od 2.000 kvadratnih metara nađene su masovne grobnice, gde su Nemci, prema procenama istoričara, između 60.000 i 80.000 žrtava ubijali, zakopali i spalili leševe na ovom najvećem stratištu tokom Drugog svetskog rata na prostoru današnje Srbije. Nisu sve žrtve ubijene u Jajincima. Poznata je priča i o dušegupkama, u kojima su zatočenici sa Sajmišta ubijani tokom puta do Jajinaca - kazao je za Kurir Bojan Arbutina, rukovodilac Odeljenja za naučno-istraživačku delatnost Muzeja žrtava genocida.
Nikada nisu rađena istraživanja zarad utvrđivanja tačnih lokacija masovnih grobnica, a sada je Muzej žrtava genocida angažovao ekipu Centra za nove tehnologije Viminacijum, koja je sprovela geofizička istraživanja od 22. marta do 4. aprila.
- Ispod centralne betonske ploče u Spomen-parku Jajinci, na kojoj je i kamen s natpisom "grobno polje", sada smo pronašli i utvrdili da grobno polje jeste pored tog kamena, ali i da se tri niza linearnih masovnih grobnica, gde su žrtve spaljivane, prostiru preko centralne betonske ploče, pa severno od tog platoa sve do šume. Na celom tom potezu koji obuhvata više od 2.000 kvadratnih metara detektovane su anomalije na terenu na osnovu remanentne (zaostale) magnetizacije koja nastaje u trenutku izlaganja materijala visokim temperaturama, tj. to je područje u zemljištu gde se detektuje pepeo, tu su spaljivanje i ostavljene žrtve. Pretpostavljamo da su tu bile lomače, mada ne možemo sa sigurnošću da kažemo da li velike ili nekoliko desetina malih - istakao je Arbutina.
Sledeći korak je fizičko-tehničko obezbeđenje masovnih grobnica.
- Postavićemo kamere, rampe, pokretne stubove i renovirati kustosku kućicu, gde će 24 sata dnevno biti i čuvar i kustos. Radovi će krenuti početkom jula, a završetak očekujemo do kraja oktobra. Neće više moći, kao dosad, mnogi da voze automobile preko masovnih grobnica, slave rođendane na njima, sunčaju se. Rade isto ono što se dešava i u spomen-parku u Sremskoj Mitrovici, gde je bilo sankanje zimus. Dostojno ćemo obeležiti stratište - naglasio je Arbutina.
Bonus video: