Slovački premijer Robert Fico preživeo je ranjavanje sa pet hitaca, a posle višesatne operacije, van životne opasnosti je. Atentat na njega je izveo Juraj Cintula, književnik, osnivač pokreta protiv nasilja, koji je legalno posedovao pištolj i napao je premijera dok se pozdravljao sa građanima. Uhapšen je i priznao je da se za atentat spremao mesec dana.
Stručnjaci su saglasni da ovo nije tipičan profil ubice, ali i smatraju da je napravljeno raspoloženje u društvu koje je pogodovalo ekstremistima. Na to je i sam premijer upozoravao rečima: "Čekam da se frustracija opozicije koju hrane mediji pretvori u ubistvo nekog političara u vladi".
Gosti Redakcije koji su komentarisali ovu temu bili su Milan Veruović, nekadašnji šef obezbeđenja premijera Zorana Đinđića i Vladimir Savić, bivši policajac, dok se video pozivom u emisiju uključio i Bratislav Dikić, general u penziji i nekadašnji šef Žandarmerije Srbije.
- Prvo bih želeo da pozdravim blagovremenu i pravovremenu akciju Ministarstva unutrašnjih poslova i samog ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića na identifikovanju i hapšenju lica koja putem društvenih mreža uputila ozbiljne pretnje predsedniku države. A sve prouzrokovano onim što se dogodilo u Slovačkoj. Nadležne službe naše jako dobro rade svoj posao. Nije prvi put da se predsedniku države preti. Pripadnici bezbednosnog sektora jako dobro znaju svoj posao. I što su više puta pokazali u sprečavanju atentata na predsednika države, o čemu su mediji više puta izveštavali. Tu dosta doprinosi je rad obavešteajne i kontraobaveštajne zaštite, a onda naravno i fizičko-tehničkog obezbeđenja, odnosno lične pratnje samog predsednika. Tako da i ovo u Slovačkoj što se desilo, ovo je jedan ozbiljan propust njihove službe i evidentno je da se nisu snašli u samom momentu, jer oni najverovatnije ovo nisu ni očekivali - rekao je Savić.
Veruović, koji je bio šef Đinđićevog obezbeđenja 12. marta 2003. govorio je o atentatu u Slovačkoj, a zatim na ekranu analizirao propust Ficovog obezbeđenja.
-
Zatim je stao pored zid-ekrana i analizirao dramatične trenutke ranjavanja slovačkog premijera.
- Nije smelo da se desi da on ovako priđe masi. Mi na snimku vidimo da je čovek već držao pištolj i bio blizu njemu.
U program se uključio i nekadašnji prvi čovek žandarmerije Bratislav Dikić.
- To je veliki propust, ne samo fizičko-tehničkog obezbeđenja, već i kontraobaveštajne zaštite premijera. Mi tu zaštitu delimo na kontraobaveštajnu, fizičko-tehničko obezbeđenje, biološko-hemijsko obezbeđenje... Ovde je najbitnija preventiva, znači zakazala je kontraobaveštajna zaštita koju čine organi države. Sam događaj je vrlo specifičan, ima previše propusta. Ta taktika postupanja je specifična i tu se uglavnom poštuju procedure. U ovoj situaciji videli smo da se fizičko-tehničko obezbeđenje bukvalno uspavalo, nije ni reagovalo, a drugo, neko je morao da bude prethodnica, ali on nije odradio svoj posao. Pa valjda se vidi da li neko nešto nosi u rukama, torbicu, da li ima nešto za pojasom - ispričao je Dikić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video: