podrška

POMOĆ OD ČAK 15.000 DINARA! Evo kome će ovaj iznos uskoro leći na RAČUN, ali to nije sve, ovo je lista svih podsticaja koji stižu

Foto: Shutterstock

Podsticaji za povećanje nataliteta najvažniji su zadatak društva u Srbiji koja donosi brojne pronatalitetne mere kao direktnu podršku rađanju, a Gradska opština Stari grad bez sumnje prednjači kada je u pitanju briga o mamama, kao i o njenim najmlađim sugrađanima.

Dokaz tome jeste “Mama centar” koji je ova opština pokrenula u cilju obezbeđivanja podrške svim majkama koje žive i rade na teritoriji opštine, u okviru kojeg se održava osam edukativnih programa namenjenih svim sadašnjim i budućim roditeljima.

Na taj način opština Stari grad omogućila je da se na jednom mestu dobiju sve neophodne i stručne informacije koje su bitne za odrastanje tek rođenih Starograđana, ali i informacije o podsticajnim pronatalitetnim merama koje opština redovno sprovodi, kao što su poklon-čestitke za tek rođene bebe i dodela besplatnih auto-sedišta za bebe i decu do tri godine starosti. Takođe, u SC „25. maj – Milan Gale Muškarirović” odvija se program plivanja za bebe i decu od šest meseci do tri godine, koji uz pratnju svojih roditelja i stručnih trenera različitim vežbama u bazenu stimulišu telesni razvoj.

Foto: Stari Grad
foto: Stari Grad

Takođe, u ponudi su i programi „Školice roditeljstva” („Bejbi škola”, „Mala škola” i „Mrvica”) koji pružaju stručne savete u vezi sa ishranom bebe, bazalnom stimulacijom i masažom, odvikavanjem od pelena i slično, dok se za sve buduće mame svake godine organizuje Škola za trudnice, koja se održava prema Batutovom programu.

Četiri aktuelna programa

Sve buduće mame ali i roditelji mogu da se prijave na neki od sledećih programa: školica roditeljstva; vežbe za trudnice i porodilje; plivanje za bebe i psihosocijalno savetovalište.

Pored “Mama centra”, opština je pokrenula i program “Stari grad misli na bebe” u cilju sprovođenja pronatalitetne politike, a u okviru koga Gradska opština Stari grad dodeljuje poklon čestitke starogradskim bebama rođenim tokom prethodne godine na teritoriji opštine Stari grad. Novčani iznos je uvećan u odnosu na prethodni period i sada iznosi 15.000 dinara.

Koliko su velike razmere ove pomoći, svedoči samo podatak da je za prethodne četiri godine GO Stari grad izdvojila preko 10 miliona dinara za program “Stari grad misli na bebe”, a u narednom peiodu Opština će nastaviti da radi na daljem unapređenju uslova za mame i bebe.

Natalitet kao najveći problem našeg društva

„Svesni smo da je niska stopa nataliteta jedan od najvećih problema sa kojima se suočava naše društvo i upravo zbog toga se trudimo da stvorimo podsticajne uslove za proširenje porodica i na našoj opštini. Gradska opština Stari grad je u prethodnih godinu i po dana pokrenula više akcija koje se tiču najmlađih, počevši od izdvajanja više novca za svaku rođenu bebu sa 10 na 15 hiljada dinara“, rekao je predsednik GO Stari grad Radoslav Marjanović.

Foto: Opština Stari Grad
foto: Opština Stari Grad

Šta sve predviđa školica roditeljstva?

U sklopu školice roditeljstva organizovana su besplatna predavanja na različite atraktivne teme koje su vezane za roditeljstvo - priprema za porođaj, prvih 40 dana sa bebom, školica dojenja, razvoj motorike kod dece, uvođenje nemlečne ishrane, kognitivni razvoj dece, prva pomoć, razvoj govora kod dece itd.

S druge strane, vežbe za trudnice i porodilje tu su da olakšaju porođaj mamama jer biti u dobroj kondiciji jedan je od preduslova za nekomplikovanu trudnoću i lakši porođaj. Razlozi za vežbanje u trudnoći i nakon porođaja su poboljšan rad kardio-vaskularnog sistema, smanjeno prekomerno povećanje težine, bolje držanje i raspoloženje i bolje opšte stanje. U sklopu Mama centra, sve zainteresovane trudnice i mame mogu da pohađaju besplatne onlajn časove joge i fizičke kulture, a nakon definisanih termina predavanja dobićete poziv za učešće.

Kada je u pitanju plivanje za bebe od 6 meseci do 3 godine, cilj ovog programa sastoji se u tome da se različitim vežbama stimuliše telesni razvoj najmlađih u trenutku kada je taj proces najintenzivniji. Škola plivanja za bebe organizuje se u SRPC ”25.maj - Milan Gale Muškatirović”, u malom bazenu gde je temperatura vode 29 stepeni, koji je veoma osvetljen i pruža toplu atmosferu za roditelje i bebu. Termini se održavaju dva puta nedeljno u trajanju od dva sata, a broj mesta je ograničen na trideset polaznika po grupi.

Naposletku, u sklopu Mama centra, GO Stari grad otvorila je besplatno psihološko savetovalište za decu i roditelje u kojem su medicinski radnici i psiholozi svake subote u periodu od 18 do 20 sata slobodni za individualne konsultacije na različite teme.

Važno je napomenuti da Opština svake godine organizuje i „Starogradsku zimu“, koja najmlađim Starograđanima, pa tako i bebama, daruje novogodišnje paketiće, a mogućnost prijave imaju svi roditelji ili staratelji sa prebivalištem na teritoriji opštine Stari grad, koji poseduju karticu „Stari grad misli na tebe”.

Foto: Stari Grad
foto: Stari Grad

“Lep gest i pažnja naše opštine”

“Svakako da je ovo jedan lep gest i pažnja od naše opštine, koja nam puno znači. Dobili smo i auto sedišta za decu, a koristimo sve pogodnosti, kao i programe koje je opština pripremila za Starograđane“, kaže Jelena Stojanović, majka i stub Starogradske četvoročlane porodice Stojanović koju zajedno sa njom čine tata Srđan i sinovi Vukašinom i Nikša.

U saradnji sa „Mama centrom” organizovana je besplatna SOS telefonska linija za emotivnu podršku mamama, trudnicama, mamama starije dece, pa čak i bakama. Telefonski broj 060/330-3390 dostupan je radnim danom od 9 do 15 časova.

kurir.rs