"SVOG SINA SAM PREDAO UBICAMA": Ispovest roditelja dečaka koji je tragično završio, nakon 34 godine otkrili su ove šok detalje
Sedmogodišnji dečak umro je nakon što se zarazio HIV virusom putem kontaminirane krvi korišćene u "tajnim testiranjima" jer je bio "jeftiniji od šimpanzi", tvrde njegovi roditelji 34 godine kasnije, nakon što je Veliku Britaniju potresao skandal o više takvih slučajeva obelodanjenih decenijama kasnije, a koji će uskoro biti objavljeni u jednom iscrpnom izveštaju.
Uoči objavljivanja izveštaja o skandalu u ponedeljak, Jan i Kolin Smit za britanske medije ispričali su potresnu priču o tome kako je njihov sin, takođe po imenu Kolin, umro u januaru 1990. godine nakon što je zaražen AIDS-om i hepatitisom C putem kontaminirane krvi, kada je imao svega dve godine.
Ser Brajan Langstaf, nekadašnji sudija Višeg suda Engleske i Velsa, objaviće izveštaj u ponedeljak nakon što je četiri godine prikupljao dokaze o zaraženoj krvi u periodu između 2019. i 2023. godine.
"Sina sam predao ubicama"
Upravo je ovo podstaklo porodicu Smit da progovori o traumama koje ih proganjaju pune 34 godine, koliko je prošlo od smrti njihovog sina, a neutešni otac je priznao da se i dalje bori sa mislima da je "svog sina predao ubicama".
Kolin mlađi rođen je sa hemofilijom, retkim stanjem koje onemogućava koagulaciju, odnosno zgrušavanje krvi, a koje se leči supstancom koja se zove faktor VIII. Faktor VIII, koji je dat dečaku, napravljen je od krvi zatvorenika, narkomana i seksualnih radnica u Americi.
Gospodin i gospođa Smit rekli su za "Skaj njuz" da veruju da su njihovog sina, koji je imao samo 6 kilograma kada je umro, koristili lekari u "tajnim suđenjima", što je dovelo do njegove smrtonosne infekcije HIV-om.
Kolina je 1980. godina lečio vrhunski specijalista za hemofiliju Artur Blum, koji je umro 1992. godine. Ipak, dokumenti objavljeni u istrazi pokazuju da je Blumovo testiranje nosilo gromne rizike, koji nikada nisu bili predočeni Kolinovim roditeljima.
Dečak nikad nije lečen od hemofilije
Kada je prvi put otišao u bolnicu, dečak nikada nije bio lečen od hemofilije, stoji u jednom dokumentu koji pokazuje da je istraga. To ga je učinilo 'pogodnim' za sporna testiranja jer su doktori mogli da proučavaju kako reaguje na nove tretmane.
Kolin Smit je rekao da je njegov sin "samo imao nesreću da se rodi u pogrešno vreme".
On je za Skaj njuz otkrio da je njegov sin bio upravo ono što su lekari hteli jer su takva deca, kako dokumentacija svedoči, "jeftinija od šimpanzi".
Otac je objasnio da šimpanzu možete da lečite samo jednom, dok se deca mogu pratiti tokom celog života.
Doktor ga svesno izložio riziku
U istrazi je pronađeno pismo koje je Blum napisao kolegi, nakon što je video Kolina u bolnici, gde je naveo da je dečaku dao Faktor VIII (antihemofilički fakor), te priznao da postoji rizik od kog bi mogao da dobije hepatitis.
"Ovo je samo nešto što hemofiličari moraju da prihvate", navodi se u pismu.
Blum je, takođe, pisao svojim kolegama, 24. juna 1983. godine, navodeći da faktor VIII nosi rizik od AIDS-a i da je prijavljen jedan slučaj koji je primer takvog ishoda.
Jan i Kolin Smit pokazali su medijima i kofer u kom čuvaju uspomene na Kolina, uključujući i ćebe u kojem je bio umotan kada je umro, a koje "još miriše na njega". Tu se i dalje nalaze i njegove omiljene igračke, kao i njegova umetnička dela, prenosi "Dejli Mejl".
(Kurir.rs/BlicŽena/J.M.)
Bonus video: