Društvo

Organizatori Prajda:Sutra uveče će biti kritično

Adorjan Kurucz iz organizacije Parade ponosa izrazio nadu da će policija uraditi svoj deo posla i da neće dozvoliti incidente

BEOGRAD - Zabrana Parade ponosa zakazane za subotu, 6. oktobar, u Beogradu pokazala bi slabost i kapitulaciju države pred ekstremističkim grupama, ocenjeno je danas na debati o bezbednosti, održanoj u okviru Nedelje prajda.

Na tribini u beogradskom Medija centru, učesnici su naveli da bi negativna poruka bila i eventualna zabrana sutrašnje izložbe fotografija "Eče Homo" švedske umetnice Elizabet Olson Valin, na kojima je Isus Hristos prikazan u štiklama, gej zagrljaju i društvu tranšeksualaca.

"Sutra uveče će biti kritično", kazao je Adorjan Kurucz iz organizacije Parade ponosa, ali i izrazio nadu da će policija uraditi svoj deo posla i da neće dozvoliti incidente.

Na tribini je ocenjeno da je ta izložba pođednako bitna za demokratizaciju Srbije kao i održavanje Parade ponosa. Povodom bezbednosnih rizika na koje se pozivaju predstavnici vlasti, Milan Antonijević iz Jukom-a je kazao da ne postoji nijedan sudski postupak zbog svega što je dovelo do zabrane Parade ponosa prošle godine. "Nije se dublje išlo u sprečavanje onoga zbog čega se ponovo priča o zabrani Prajda. Nema konkretnih mera koje pokazuju da vlada stvarno želi da se bavi bezbednošću", rekao je Antonijević i ocenio da Vlada Srbije ne želi da se na pravi način bavi bezbednošću.

Jelena Milić iz Centra za evroatlantske studije kazala je da država mora da reaguje na bezbednosne pretnje i ocenila da premijer Ivica Dačić, prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić i drugi predstavnici vlasti u Srbiji namerno depersonalizuju izvor pretnje izbegavajući da konkretno imenuju te grupe. "Bude li Parada ponosa zabranjena sa argumentima da je bezbednosni rizik, to će značiti da je država izgubila monopol na organizovanu upotrebu sile i postala slaba država ili da je u pitanju vrlo dobra saradnja države sa paravojnim i parapolicijskim jedinicama koje ona angažuje za poslove koje sama ne bi da radi", kazala je Milićeva.

Na tribini je ocenjeno da održavanje Parade ponosa nije uslov za EU, ali da je test za državu i njen stepen tolerancije. Prethodno je u Medija centru održana i tribina posvećena porodici na kojoj je trebalo da prisustvuju i majke homoseksulaca koje su otkazale dolazak iz straha za bezbednost svoje dece. Umesto njihovog dolaska, prikazane su izjave dve majke čija su deca homoseksulaci, koje su u grupi podrške za roditelje i koje su govorile o svojim iskustvima posle saznanja da su im deca homoseksualci. Njihova lica nisu bila prikazana, a one su navele da je sama činjenica da ne smeju da se slikaju zbog pritiska i strahova njihove dece za bezbednost zastrašujuća. Na toj tribini je predstavljeno istraživanje u okviru projekta podrške roditeljima koji se sprovodi sedma meseci, a koje je pokazalo da u dve od deset porodica homoseksulano dete doživi nasilje, u šest porodica ga ubeđuju da nije normalno, u jednoj porodici bi ga napustili, a u jednoj bi dobio podršku.

Zamenica zaštitnika građana Tamara Lukšić Orlandić najavila je da će Ministarstvu prosvete Srbije predložiti da se u obrazovne programe uključe i sadržaji o homoseksualnosti dece, navodeći primer Hrvatske koja je od ove godine u sve nivoe obrazovanja to uradila kroz razlicite školske predmete. Na toj tribini o svojim iskustvima govorila je Mirjana Mikić Zejtun iz Hrvatske čiji je sin homoseksulac, a koja je iz organizacije "Mame u mami". Ispred Medija centra gde su se održavali događaji u okviru Nedelje ponosa bilo je nešto više od deset policajaca, a prekoputa ulice i dve marice.