KOČAJ ZAHVALAN SRBIMA: Prešao sam 5.425 km od Avganistana, noge su mi krvarile od pešačenja!

Privatna Arhiva

Spavali smo napolju, bili gladni i žedni! U Iranu smo završili u nekim planinama, tamo smo ostali četiri dana, a imali smo samo hleb, jeli smo baš malo da bi nam ostalo. Bila je i vrućina, a kad je padala kiša, pili smo kišnicu.

Imao sam užasne žuljeve, koji su krvarili od silnog pešačenja. Iz Avganistana do Srbije uglavnom smo pešačili, ponekad su nas prevozili kamionima, autobusima i kolima. Bio je to težak put od tri meseca, počinje priču za Kurir Avganistanac Kočaj Arjubi (48), koji je 2016. godine mir pronašao u Srbiji.

Rat koji traje više od 45 godina, još od vremena SSSR, primorao je ovog dobroćudnog čoveka da ostavi sve i krene ka Francuskoj kako bi sebi i svojoj porodici obezbedio bolji život i budućnost. Kočaj je 2016. krenuo iz Kabula, glavnog grada Avganistana, na put dug 5.425 kilometara. Sam. Supruga i pet mališana ostali su i čekali da se otac snađe.

Privatna Arhiva 
Kočaj Ajubi sa decom u Srbijifoto: Privatna Arhiva

- Iz Avganistana sam otišao zbog rata i cele situacije koja se tamo dešava. Nije bilo lako doneti takvu odluku. Krenuo sam iz Kabula i dok smo stigli do granice s Pakistanom, naša grupa brojala je 150 ljudi. Potom smo prešli u Iran, a 70 nas je krenulo u Tursku. Kasnije smo kamionom stigli do Srbije. Cilj je bio Francuska - priča nam Kočaj i nastavlja:

Krijumčaru je platio 4.300 evra, a da je nastavio do Francuske, to bi ga koštalo 6.500 evra. U našoj zemlji je rešio da ostane zbog dobrote srpskog naroda.

- Moram priznati da za Srbiju i Beograd ranije nisam čuo, čuo sam za Jugoslaviju. Nismo ni znali gde smo. Izašli smo iz kamiona i rekli su nam da će po nas doći kombi i da idemo u Beograd. Ušli smo, smestili se i krenuli. Odjednom smo čuli glasove, otvorili vrata i videli srpsku policiju. Rekli su nam da je vozač pobegao i da ne brinemo. Odveli su nas u stanicu, gde smo bili tri sata.

Upisali se u školu

Deca lepo prihvaćena

Kočajeva deca su u oktobru 2020. ovde krenula u školu. Porodica stanuje u iznajmljenom stanu u Zemunu, kirija im je poskupela, ali je zbog dece rešio da se ne presele u drugi deo grada.

- Ne mogu da opišem koliko smo srećni. Našli su sebi društvo. Prelepo im je, nema razlike među decom, hvala bogu, do sada je bilo tako. Njima se sviđa ovde. Oni će ovde i fakultet upisati. Hteo sam da se preselimo na Palilulu, ali deca nisu želela, ovde su stekli prijatelje. Druže se i van škole, igraju fudbal, šetaju na keju. Supruga je počela da volontira u JRS, kuva za maloletna lica bez pratnje, i ona je stekla prijateljice.

Nakon što su izašli iz policijske stanice, videla ih je jedna devojka:

- Ona je otišla u prodavnicu i kupila nam nešto hrane, vodu i sokove. Pre toga kad smo prolazili kroz neko selo, jedan stariji muškarac je trčao za nama kako bi nam dao šljive, jabuke i drugo voće. Ovde je druga religija, ali su mi pomogli... Ti ljudi su pokazali dobru dušu srpskog naroda i zbog svega toga sam rešio da ostanem ovde!

Stefan Jokić 
I on je bio među ovim ljudima kod Ekonomskog fakultetafoto: Stefan Jokić

Nedelju dana proveo je u parku kod Ekonomskog fakulteta, nakon čega je otišao u kamp u Krnjači, gde je i volontirao kao prevodilac. Kočaj inače govori osam jezika. Dobio je azil u našoj zemlji 2018. godine, a nakon devet meseci i radnu dozvolu. Otvorio je agenciju za prevođenje, a radi i pri organizaciji Džezuit refjudži servis (Jesuit Refugee Service - JRS). Supruga je s decom, tri sina od 17, 15 i 12 godina i dve ćerke od 12 i devet godina, stigla u Srbiju 2020.

- Na aerodromu sam ih dugo čekao, imao sam strah da ih ne vrate. Deca su dobila status izbeglice, a supruga nije, takav je zakon, ona je na privremenom boravku, koji obnavljamo. Nisam se pokajao što sam ovde ostao, nisam sreo lošeg čoveka i zahvalan sam Srbima na tome - kaže Kočaj.

Bonus video:

This browser does not support the video element.

04:52
DARKO OBRADOVIĆ O POVLAČENJU AMERIKANACA IZ KABULA Izvor: Kurir televizija