Trojica američkih državljana zarobljena su od strane vladinih snaga u glavnom gradu Konga, Kinšasi posle „neuspelog pokušaja državnog udara“, navodi se.
Na dramatičkim snimcima, dva okrvavljena i pretučena muškarca molila su za milost nakon hapšenja.
Trojica Amerikanaca uhapšena su zbog navodne umešanosti u neuspeli državni udar u Demokratskoj Republici Kongo (DRK).
Veruje da su dvojica muškaraca, koji mole za milost na zemlji dok su ih opkolile vladine snage, američki državljani, koji su uhapšenji nakon pucnjave u prestonici Kinšasi u nedelju.
Izveštaji u lokalnim medijima sugerišu da su uhapšeni bili operativci CIA-e, iako je američki ambasador u gradu želeo da udalji SAD od bilo kakvog učešća.
„Šokirana sam jutrošnjim događajima i veoma sam zabrinuta izveštajima američkih građana koji su navodno umešani“, objavila je Lusi Tamlin, američka ambasadorka u Kongu, na Tviteru (X).
„Budite uvereni da sarađujemo sa vlastima u Konga u najvećoj mogućoj meri, jer istražuju ova krivična dela i pozivaju na odgovornost sve umešane američke građane.“ Dvojica muškaraca, za koje se smatra da su Amerikanci, molili su za milost dok su ih opkolile kongoanske snage u glavnom gradu Kinšasi
Stabilizaciona misija Ujedinjenih nacija u DR Kongo saopštila je da je njen šef Bintou Keita najoštrije osudio incidente i ponudio podršku vlastima Konga u objavi na X-u.
Vojska DR Konga imenovala je vođu državnog udara Kristijana Malangu (41), bivšeg izbeglice obrazovanog u SAD, koji je bio 'naturalizovani Amerikanac' i koga su bezbednosne snage 'definitivno neutralisale'. Njegov sin Marsel bio je među optuženima za učešće i zaplenjenim od strane vojske dok su ponovo preuzeli kontrolu.
Snimci na društvenim mrežama pokazuju kako je pasoš navodno oduzet od jednog od Amerikanaca koji nosi ime Bendžamin Zalman-Polun, 36-godišnjak rođen u Merilendu. Zalman-Polun navodno ima pozadinu kao preduzetnik kanabisa i ranije je bio povezan sa Malangom.
Vojska je saopštila da je osujetila "pokušaj puča" u kojem su učestvovali "stranci i Kongoanci" u blizini kancelarija predsednika Feliksa Čisekedija u Kinšasi.
To se dogodilo u ranim jutarnjim satima ispred rezidencije ministra ekonomije Vitala Kamerhea, u oblasti Gombe na severu prestonice, u blizini Palate de la Nation u kojoj se nalazi kabinet predsednika, rekao je portparol.
„Odbrambene i bezbednosne snage zaustavile su pokušaj državnog udara“, rekao je general Silven Ekenge u poruci emitovanoj na nacionalnoj televiziji.
„Oko 50, uključujući tri američka državljana – uhapšeno je i trenutno su na ispitivanju od strane specijalizovanih službi Oružanih snaga“, rekao je Ekenge za Rojters. Pucnji su se takođe čuli u blizini Palate de la Nation u vreme pokušaja državnog udara, prema brojnim izvorima.
Kasnije u nedelju, portparol vojske general Silven Ekenge rekao je da je jedan Britanac deo grupe uključene u operaciju. Malanga se preselio u Solt Lejk Siti kao 15-godišnji izbeglica sa svojom porodicom 1998. godine, ali se vratio u Kongo 2006. gde je služio vojsku i kandidovao se za parlament 2011. samo da bi bio uhapšen dva dana pre izbora.
Pokušao je da izgradi svoju Ujedinjenu Kongoansku partiju u egzilu nakon što se vratio u SAD 2012. godine, a kongoanska obaveštajna služba ga je optužila da je planirao ubistvo tadašnjeg predsednika Džozefa Kabile.
Njegov sin Marsel proveo je veći deo svog detinjstva u SAD i objavljivao je na društvenim mrežama tek u martu kada je snimio sebe kako vitla hiljadama dolara u gotovini na TikTok-u.
On se oglasio kao krstaš protiv korupcije u zemlji od skoro 100 miliona ljudi, a samo nekoliko sati pre napada postavio je video na Fejsbuk na kojem se vidi njegova grupa teško naoružanih paravojnih formacija. Čuje se još jedan američki glas, a jedan od muškaraca koji se vidi kako moli za milost u kasnijem video snimku, prikazan je sa američkom zastavom na uniformi.
Video snimci na društvenim mrežama prikazuju muškarce u odelima kako pristižu u Palatu nacija, mašući zastavama Zaira - naziv Demokratske Republike Kongo pod diktatorom Mobutuom Sese Sekom, koji je svrgnut 1997. godine.
„Vreme je stiglo, živeo Zair, živela deca Mobutua“, rekao je čovek koji je izgleda bio šef grupe na lingala, jeziku koji se govori u delovima DRC.
„Feliks je pao... mi smo pobednici“, dodao je on.
Grupa je bila sastavljena od "nekoliko nacionalnosti", rekao je Ekenge, i da su četiri napadača, uključujući Malangu, ubijena. Imamo i naturalizovanog britanskog subjekta, broj dva u grupi“, dodao je portparol.
Kamerhe i njegova porodica nisu povređeni u napadu, ali su ubijena dva policajca koja su ih brinula, rekao je izvor blizak ministru. Grupa je, navodno, planirala da napadne dom nove premijerke Džudit Suminve i rezidenciju ministra odbrane Žan-Pjera Bemba.
Ali oni 'nisu mogli da identifikuju dom' Suminve i nisu uspeli da pronađu Bemba u njegovoj rezidenciji. Francuski ambasador je prijavio vatru iz automatskog oružja u toj oblasti, pozivajući državljane da je izbegavaju.
Centralnoafrička zemlja je bila potresena nasiljem paravojnih grupa koje pokušavaju da kontrolišu njene minerale bogate resurse. Interes SAD za ovu zemlju je porastao zbog njenih ogromnih rezervi kobalta i drugih minerala koji se sve više smatraju ključnim za globalnu tranziciju zelene energije.
Ali organizacije za ljudska prava opisali su humanitarnu situaciju u zemlji kao 'tihi genocid', sa porodicama koje su zaraćene milicije prisiljavale na brutalne i robovske uslove da izvlače minerale. U februaru je američki predstavnik pri UN kritikovao Kongo zbog saradnje sa milicijom FDLR, upozoravajući da preti sveopštim sukobom sa susednom Ruandom.
„Osuđujemo svaku grupu koja zastupa ideologiju genocida i priznajemo da FDLR ostaje značajna bezbednosna pretnja Ruandi“, rekao je Robert Vud Savetu bezbednosti UN. Napad se dogodio samo nekoliko sati pre nego što su SAD objavile da će se pridržavati naredbe vlade Nigera da ukloni svoje trupe iz te zapadnoafričke zemlje do sredine septembra.
Prošlog meseca susedni Čad je zapretio da će proterati američke trupe zbog uzbune zbog opadanja američkog uticaja na kontinentu suočenom sa agresivnom kineskom i ruskom diplomatijom. Ali SAD imaju dugu istoriju tajnih vojnih operacija u Africi, uključujući Kongo, gde je CIA urotila da ubije Patrisa Lumumbu, prvog demokratski izabranog lidera u zemlji koji je ubijen 1961.
Intercept je 2022. objavio da su američki obučeni oficiri predvodili sedam pokušaja državnog udara u prethodnih 18 meseci, ciljajući na zemlje uključujući Burkinu Faso, Mali, Gvineju, Mauritaniju i Gambiju. Pre četiri godine bivši član Zelenih beretki Džordan Gudro rekao je kolegi da mu je Stejt department dao ugovor da zbaci vladu Nikolasa Madura, neposredno pre nego što je plaćenik uhapšen u Venecueli.
Venecuelanska vlada je tvrdila da su Sjedinjene Države i njihova Uprava za borbu protiv droga (DEA) odgovorne za operaciju, ali je tadašnji državni sekretar Majk Pompeo ismevao ideju o umešanosti američke vlade. U glavnom gradu Konga određene ulice u blizini Palate nacija ostale su zatvorene za saobraćaj u nedelju, ali je situacija izgledala mirna, javili su novinari AFP.
"Malo se plašim da se tako krećem u Gombeu, nema mnogo ljudi... Ali moram da prodam svoju robu", rekao je prodavac hleba Žan-Mbuta.
Čisekedi je ponovo izabran krajem decembra kada je u prvom krugu dobio više od 70 odsto glasova.
Stranke koje ga podržavaju osvojile su oko 90 odsto poslaničkih mesta na parlamentarnim izborima održanim istog dana.
Kurir.rs / Daily mail
Bonus video: