DEČACI (4) SE OTIMALI ZA IGRAČKU U VRTIĆU, REAGOVALA POLICIJA: "Vrtićki spor" izazvao burne reakcije roditelja
Svedoci smo nekolicine slučajeva u kojima prestupi, okršaji, čak i vršnjačko nasilje sa ozbiljnim posledicama prolazi bez adekvatne reakcije roditelja, institucija ili obrazovnih ustanova koje deca pohađaju, zato je slučaj koji se nedavno dogodio u Beogradu iznenadio sve.
Naime, čitavu priču o navodnom vršnjačkom nasilju u vrtiću sa tviterašima je podelila baka jednog od učesnika "vrtićkog spora".
- Za verovali ili ne: Konstantin (4 godine) i drug istih godina, otimali se oko iste igračke. Konstantinu dosadi i pusti. Drug se zanese i samog sebe udari u čelo. Roditelji dečaka odvedu u Tiršovu. Imao je samo čvorugu - počinje ova baka da prepričava "slučaj" i nastavlja:
Ragovala policija
- Doktor pozove policiju, da prijavi vršnjačko nasilje. Dođu policajci, uzmu izveštaj i odu u vrtić. Policajac vaspitačici: "Teško vama sa ovakvim roditeljima. Molim vas da prenesete naše izvinjenje drugim roditeljima"!. Drugi roditelj, tata, sutradan ode u Tiršovu…
Nekolicinu korisnika začudila je informacija o uključivanju policije u slučaj, dok je druge interesovao razvoj čitave priče.
- Valjda postoji neka granica - šta znači povređen. Ujed psa jeste za prijavu i ne može se uporediti sa čvorugom. Ako nije bilo ozbiljnije rane - tipa ubod, rana od udarca, potpuno je glupo prijaviti to policiji - glasio je jedan od komentara.
Kako je autorka objave kasnije navela, roditelji dečaka koji je optužen za navodno vršnjačko nasilje morali su da reaguju.
Na pitanje tviteraša šta je bilo sutradan u Tiršovoj, baka je objasnila:
- Ide doktoru prijava. Plašila sam se da sin nešto ne uradi. Podneo je i etičkom komitetu udruženja lekara. Doktor je specijalizant, što nije normalno da radi sam dežurstvo - dodala je ona u komentarima.
Standardna procedura
Ipak, iako je slučaj mnogima zvučao apsurdno, budući da se radi o četvorogodišnjacima, mnogi objašnjavaju da je reč o standardnoj proceduri.
- Doktor je pozvao policiju da prijavi povredu koju je neko naneo detetu, primenjujući Poseban protokol protiv zlostavljanja i zanemarivanja dece. To je zakonom zahtevana procedura kada dete neko (bilo ko) povredi, a na policiji je da utvrdi činjenice ko je to bio i o čemu se radi - objašnjava jedan od korisnika.
Isti protokol, navode, važi i u školama.
- U školama je isti protokol. Ako se desi da dete samo padne i povredi se, na primer na času fizičkog, školski policajac sve beleži, uzima podatke deteta, roditelja, nastavnika, opis događaja... Protokol je takav - navodi jedan tvideraš, a drugi se nadovezuje:
- To im je protokol, a policajci odluče da li je ozbiljno i da li se istražuje. Našeg sina (treći razred) je u školi udario sedmak pesnicom u stomak. Odveli ga kod doktora da proverimo jer ga je bolelo, a doktor zvao policiju. Lepo su to odradili onda, i policija i škola i taj sedmak je sad miran.